Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Aivars Tarvids: Kretīnu dejas

Šī ziema velkas nebeidzama kā ledus laikmets. Reizēm šķiet, Latvijai ar vienu paaudzi nepietiks, lai cilvēki beidzot sagaidītu glābjošo pavasara saulīti.

Saprotami un mīļi «mūsu rūpju ziemā» ļaužu aizmiršanās mēģinājumi, šīs kolektīvās ilgas pēc «nedaudz saules aukstā ūdenī». Arī pūļa naids pret vēstnesi, kurš jau kuro reizi atnesis sliktas ziņas, nepārsteidz. Tā gribas, lai pa rokai allaž būtu spogulītis, kurš glaimotu un melotu... Pieprasīts top «opijs tautai» — ne tikai reliģija, jo pātarus sekmīgi aizstāj, piemēram, TV kulta seriāls. Latvija nav Amerika, kur puse sociālā stresa upuru gatavi iesēsties psihoterapeita krēslā, kārojot sadzirdēt jautājumu: vai vēlaties par to parunāt?... Mēs relaksējamies ar tradicionāliem tautas līdzekļiem. Varbūt sarīkot kādu kolektīvo pašiedvesmas seansu — krāšņu uguņošanu likteņupes krastā, ārkārtas Dziesmu svētkus ar VVF kā pesteļotāju estrādē?

Tikmēr varas elite, vārdos glābjot valsti, darbos izmisīgi glābj savu statusu. Mūsu Latvijas sētā, runājot dzejnieka vārdiem, atkal un atkal «kretīni dejo». Nav būtiski iedziļināties aktuālajās intrigās un kombinācijās — prezidenta ultimātos, Satversmes grozījumos, Saeimas pašatlaišanas plānā, nacionālā izlīguma valdības stiķēšanā utt., u.t.jpr. Nepārprotami, kungi un dāmas līdzinās smalkai publikai uz grimstoša kuģa, kuri apjēguši, ka visiem — viņuprāt, skaistajiem, talantīgajiem un bagātajiem — nepietiks vietas glābšanas laivās. Ja «Eirobarometra» pētījums par partiju uzticības līmeni (91% vēlētāju tām neticot!) Latvijā korekts, tad pļāpas par rīcībspējīgu t. s. izlīguma valdību šķiet groteskas. Tāda valdība pārstāvētu ne iedzīvotāju intereses izlīguma meklējumos, bet īstenotu šauru politikāņu kopu pašsaglabāšanās instinktus kārtējos politiskajos veikalos.

Ja pagājušās nedēļas nesamierināmie oponenti Pabriks un Segliņš brāļosies un bučosies valdībā, šie valstsvīri to nedarīs ar Latvijas vārdu uz lūpām... Izlīguma valdības plāns paredzot izbrīvēt Ministru kabinetā pāris taburetes t. s. labējās opozīcijas censoņiem. Pragmatiska rīcība, kad latvieši atkal uzņemas atbildību par Latviju, bet krievi atkal smīkņā — latvieši, lūk, ir kalpu un vagaru tauta, kuri spēj uzcelt Brīvības pieminekli vai «Gaismas pili», ne nacionālu valsti... Aktuāls arī uzstādījums par «jaunām sejām» valdībā. Kuri būs šie izglītotie un godīgie profesionāļi, kuri, krītot amatu kārdinājumos vai pieņemot dzīves lielāko izaicinājumu, pārtaps ačgārnas sistēmas skrūvītēs, valsts bankrota līdzdalībniekos un līdzvainīgajos?

Brehts reiz rakstīja — «nelaimīga tā tauta, kurai vajadzīgi varoņi». Latvieši, jādomā, nelaimīgi divtik, jo izjūt akūtu varoņu deficītu. Nu viņi pilsonisko drosmi un politisko gribu gatavi izrādīt interneta forumos vai pļāpātavā «māmuļas» zelta zālē. Paliek vēl ticība, ka reformatorus nemeklē konkursa kārtībā un napoleoni vēstures kritiskajā brīdī atnāk paši. Ne Rūzvelts ar «jauno kursu», ne Obama ar 21. gs. cerībām neapgrūtināja sevi ar CV izsūtīšanu puspasaulei. Ar ko gan Latvija sliktāka?

Bet ziema turpinās — raugi, drīz zemnieki savus traktorus kā Hanibala kaujas ziloņus dzīs uz nīsto Romu/Rīgu, lai atdurtos pret solījumu un melu aizsargvalni. Būs citi dumpji un protesti, citi solījumi un citi meli. Latvija, iespējams, varētu sarūpēt globālu topziņu, ja pieredzētu ģenerālstreiku. Ne jau par streiku bramanīgi nodēvētu dažu buntavnieku kafijas dzeršanu darba vietā, bet patiesu nacionālu akciju, kad dzīve valstī no Zilupes līdz Liepājai sastingst. Visticamāk, tā vietā turpināsies kretīnu deju histēriskā klimpiņpolka un nebeidzamā politiķu polonēze... Bet kaut kad februārī viedais ministrs Slakteris pavēstīs tautiešiem, ka ar viņa finanšu ģēniju un valodnieka talantu nepietika, lai pārkreditētu Parex bankas sindicēto 275 miljonus lielo kredītu un Latvijai šoziem jauns varas stipruma un pilsoņu vienotības pārbaudījums — valsts defolts.

Lai kāda šodien aktuālā laika karte, ziema noteikti beigsies. Vien ziemas kapitulāciju kā uzvarētājam jāpieņem cilvēkam pašam. Tās svarīgākās lietas jau cilvēkam lemts darīt vienam. Gan dzimt, gan mīlēt, gan arī mirt...