Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pensionāru federācija: nevar likt maksāt par pensiju piegādi

Tagad nav īstais brīdis likt pensionāriem maksāt Latvijas Pastam par pensiju piegādi mājās, šādu viedokli pauž Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) priekšsēdētāja Aina Verze.

Pēc presē izskanējušās informācijas par to, ka Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai (VSAA) trūkst līdzekļu, lai par pakalpojumu maksātu pastam, bet Latvijas Pasts nepiekāpjas, jo nevarot strādāt ar zaudējumiem, Verze tomēr uzskata, ka būtu «morāli nepieņemams solis» šī brīža ekonomiskajos apstākļos ar papildu izmaksām apgrūtināt pensionārus, kuri jau tāpat atrodas neapskaužamā situācijā.

LPF priekšsēdētāja piekrīt, ka daļai pensionāru ir pieejami bankas pakalpojumi un viņi varētu atteikties no pensijas piegādes mājās, «taču jāņem vērā katra atsevišķa cilvēka dzīves apstākļi».

Ir cilvēki ar kustību traucējumiem, kuri pat tad, ja dzīvo pilsētā, tomēr nevar aiziet līdz bankai, bet lauku ļaudīm lielākoties būtu jāizmanto dārgie transporta pakalpojumi vai gari ceļa gabali jānoiet kājām, lai nokļūtu līdz tuvākajai bankai, skaidroja Verze.

Kā ziņots, VSAA direktore Inese Šmitiņa šonedēļ Sociālās drošības apakškomisijas deputātus informēja, ka, noslēdzot līgumu ar Latvijas Pastu par pensiju piegādi mājās, aģentūras darbības nodrošināšanai finanšu līdzekļu pietikšot vien nedaudz vairāk nekā deviņiem mēnešiem.

Kā norādīja Šmitiņa, Latvijas Pasts pakalpojuma cenu ir paaugstinājis par 160%. Nenoslēdzot līgumu, cietīs pensionāri, jo tas nozīmē, ka aptuveni 300 000 cilvēku netiks nodrošināts pakalpojums, bet pretējā gadījumā cietīs aģentūra, jo būs jāatsakās no citiem pakalpojumiem.

Labklājības ministrijas (LM) valsts sekretārs Ringolds Beinarovičs informēja, ka 80% no visām VSAA izmaksām veido pensiju piegādes izdevumi Latvijas Pastam, tāpēc LM plāno lūgt valdībai papildu 700 000 latu pensiju piegādes nodrošināšanai, vai arī pretējā gadījumā pensiju piegāde kļūs par maksas pakalpojumu.

Beinarovičs uzskata, ka līdzekļus varētu meklēt vismaz pārejas periodam, tai pašā laikā informējot pensionārus par iespēju atvērt kontus bankās, kā arī apzinot, cik daudzi no šiem pensionāriem dzīvo pilsētās, bet cik liela daļa - lauku rajonos, kur banku pakalpojumi nav pieejami.

Šmitiņa arī norādīja, ka viena pensionāra pensiju piegādes izmaksas ir 1,22 lati, taču jau pagājušajā gadā VSAA ar Latvijas Pastu esot runājusi par iespējamu izmaksu samazinājumu līdz 1,07 latiem, kas ļautu ietaupīt aptuveni 500 000 latu, taču pagaidām piedāvājums ir bijis tikai sarunu līmenī.

Šmitiņa norādīja, ka kopumā pagājušā gada VSAA budžets bija 18,2 miljoni latu, bet šogad tas ir 17,9 miljoni latu, taču pakalpojumu apjoms nav mazinājies, jo šogad ir ieviesti vairāki grozījumi normatīvajos aktos, kas saistīti ar pensijām, slimības pabalstiem, kā arī sociālo apdrošināšanu. Turklāt VSAA darbinieki «ar bažām gaida brīdi», kad stāsies spēkā Latvijas un Krievijas līgums par sadarbību sociālās drošības jomā, kas noteic, ka, iestājoties tiesībām uz pensiju, katra valsts proporcionāli tās teritorijā uzkrātajam apdrošināšanas periodam veiks pensiju izmaksu.

Risinot pensiju piegāžu mājās problēmu, Latvijas Pasts nevar piemērot risinājumus, kas pastam nes zaudējumus, norādīja pasta vadītājs Ivars Krauklis, uzsverot, ka pasts nevar reaģēt uz to, vai kādam no klientiem ir nauda vai nav.

Viņš skaidroja, ka pērn noticis konkurss un panākta vienošanās ar VSAA par pensiju piegādes cenu, taču tad taupības apstākļu dēļ no aģentūras nācis piedāvājums samazināt piegādes cenu.