Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vīķe-Freiberga: pirmajai jākrīt valdībai

«Man tikai šķiet, ka parasti situācijās, kad ir neapmierinātība ar to, kas notiek, un risinājumiem, kas tiek piedāvāti politiskā līmenī, pirmais, kas krīt, ir valdība,» uzskata eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Intervijā laikrakstam «Diena» eksprezidente skaidro, ka demokrātiskās iekārtās valdība ir tā izpildvara, kas atbild par lēmumiem, kuri noved pie konkrēta rezultāta. Un valdības locekļi ir pirmie vainīgie jebkurā situācijā, kad tauta ir neapmierināta, pirmais mērķis, uz kuru tēmēt, un pirmās durvis, pie kurām klauvēt, būtu valdība.

«Doma, ka parlamentārieši, tātad likumdevējs, būtu īstie vainīgie, mani mazliet mulsina. Atklāti sakot, viņi nav tie, kas pieņem tos lēmumus, kas ir valdības kompetencē. Viņi apstiprina valdības sastāvu, budžetu, ir vienlīdz atbildīgi. Nobriedušā demokrātijā pirmais, kas tiktu prasīts, ir valdības vaina, ne parlamenta atlaišana,» uzskata Vīķe-Freiberga.

Pēc viņas domām, loģiskā secība būtu tāda, ka pēc atbildības nastas un loģikas pirmais ir tas, ko anglosakšu zemēs saucot par valdības pārkārtošanu. «Pirmais, ko premjers dara — burtiski kā kāršu kavu, kas tiek pārdalīta, — skatās, kā pārdalīt kompetences starp ministriem, atsakās no tiem, kas ir visvājākie savā rīcībā, pieaicina jaunas sejas valdībā un pārējos pārdala ar cerību, ka tas novedīs pie labāka risinājuma. Valdības pārkārtošana ir pirmais,» skaidro bijusī prezidente.

Savukārt par Saeimas atlaišanu varot domāt tikai tādā situācijā, ja ir zināms, ka ar šo sastāvu nav iespējams veidot jaunu darboties spējīgu valdību.