Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Politologi aicina Zatleru ierobežot politiskās reklāmas

Vairāki Latvijas politologi nosūtījuši vēstuli Valsts prezidentam Valdim Zatleram, lūdzot viņu ierobežot politiskās reklāmas un to finansētāju ietekmi priekšvēlēšanu kampaņā, portālu «Apollo» informēja politologs Jānis Ikstens.

Vēstulē politologi aicina Valsts prezidentu izmantot viņa rīcībā esošos mehānismus, pilnveidojot likumus «Par priekšvēlēšanu aģitāciju pirms Saeimas un Eiropas Parlamenta vēlēšanām» un «Par priekšvēlēšanu aģitāciju pirms pašvaldību vēlēšanām», un ierobežot reklāmu un to finansētāju ietekmi gan uz vēlēšanu rezultātiem Latvijā, gan uz politikas veidošanas procesu Latvijā.

«Sabiedrības neuzticēšanās likumdošanas un izpildvarai ir sasniegusi katastrofālu līmeni. Šā gada 20. janvārī publiskotie «Eirobarometra» dati liecina, ka četras piektdaļas Latvijas sabiedrības neuzticas nacionālajam parlamentam, bet trīs ceturtdaļas — valdībai. Tie ir visaugstākie neuzticēšanās rādītāji Eiropas Savienībā, un tie nopietni apdraud demokrātiska politiskā režīma pastāvēšanu valstī,» raksta politologi.

Viņi norāda, ka šī uzticības krīze nav saistāma vien ar pēdējā laika ekonomiskajām problēmām Latvijā un pasaulē. Plaisa starp sabiedrību un politisko eliti ir pastāvējusi gadiem ilgi, un to turklāt ir veicinājusi sabiedrības gaidu un interešu akcentēšana priekšvēlēšanu kampaņās, bet to ignorēšana pēc vēlēšanu iecirkņu slēgšanas.

Politologi uzskata, ka partiju uzsvars uz priekšvēlēšanu kampaņām kā galveno līdzekli cīņā par vēlētāju simpātijām ir noteicis nesamērīgu kampaņu izdevumu pieaugumu, viena vēlēšanu cikla laikā no 1995. līdz 2004. gadam priekšvēlēšanu kampaņām iztērēto līdzekļu apjoms dubultojās.

«Uzskatot šādu situāciju par nepieņemamu un demokrātijai kaitīgu, mēs aicinām Jūs rūpīgi izvērtēt 2009. gada 15. janvārī pieņemtos aģitācijas likumu grozījumus. Kā Austrumeiropas, tā attīstīto valstu pieredze liecina, ka viens no efektīvākajiem veidiem naudas ietekmes mazināšanai uz politiku ir apmaksātas politiskās reklāmas ierobežošana vai pilnīga izskaušana. Tāpēc īpaša uzmanība būtu pievēršama tikai divu dienu ilgajam aģitācijas aizliegumam pirms vēlēšanām. Vienlaikus vēršam Jūsu uzmanību uz ļoti šauri definēto ar politiskajām organizācijām un to apvienībām nesaistīto personu jeb trešo personu jēdzienu, kas ļauj netraucēti iepludināt apjomīgas naudas summas partiju priekšvēlēšanu aģitācijā,» aicina politologi.

Viņi aicina Zatleru prasīt šo divu likumu otrreizēju caurlūkošanu Saeimā vai arī izmantot savas tiesības ierosināt likumu, lai jau vistuvākajā laikā ierobežotu reklāmu un to finansētāju ietekmi uz vēlēšanu rezultātiem Latvijā.

Vēstuli Zatleram parakstījuši politologi Jānis Ikstens, Juris Rozenvalds, Ivars Ijabs, Valsts Kalniņš un Iveta Kažoka, kā arī žurnālists Jānis Domburs.