Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

No KNAB paņemto naudu Imša tērējis ikdienā un ceļojumiem

Bijušais Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) Slepenības režīma nodrošināšanas nodaļas galvenais speciālists Jānis Imša viņam glabāšanā uzticēto naudu, pēc paša liecībām, tērējis dažādām «ikdienas vajadzībām».

Kā izriet no Rīgas apgabaltiesā lasītajām Imšas liecībām, kuras no viņa pieņemtas iepriekš, kriminālprocesos izņemto un operatīvās darbības nodrošināšanai paredzēto naudu bijušais KNAB darbinieks tērējis veselības problēmu risināšanai, degvielas iegādei un ceļošanai. Tāpat viņš par šo naudu pircis pārtiku un dāvanas ģimenei, kā arī sedzis bērnu audzināšanai paredzētos izdevumus — apmaksājis bērnudārzu un dažādas nodarbības.

2006. gadā Imšas atalgojums darbā KNAB pēc nodokļu nomaksas veidojis nedaudz vairāk par 500 latiem. Kā iepriekšējās pratināšanas laikā norādījis apsūdzētais, ar šādiem ienākumiem uzturēt bērnus un sievu, kura nestrādāja, bijis gandrīz neiespējami.

Imša KNAB bija atbildīgs par operatīvās darbības nodrošināšanas līdzekļu un vairākos kriminālprocesos izņemtās naudas uzglabāšanu, tāpēc viņa rīcībā bija ugunsdrošs seifs, kurš slēdzams ar mehānisko un koda atslēgu. Tajā glabājušies kriminālprocesos arestētie finanšu līdzekļi, kā arī nauda, kas tikusi atzīta par pierādījumiem vairākās sabiedrībā plašu rezonansi guvušās krimināllietās. Tāpat seifā glabājusies skaidra nauda, kuru vajadzības gadījumā bija paredzēts tērēt operatīvo darbību nodrošināšanai.

Imša pārsvarā ņēmis operatīvajām darbībām paredzēto naudu, ko iztērējis savām vajadzībām. Sākotnēji viņam bijis nodoms paņemto naudu atlikt atpakaļ, taču vēlāk apsūdzētais sapratis, ka viņa rīcībā tik lielu summu nav. Operatīvās darbības finansēšanas līdzekļiem tuvojies inventarizācijas laiks, tāpēc Imša nolēmis «aizņemties» kriminālprocesos izņemto naudu, lai segtu iztrūkumu operatīvajos līdzekļos.

Laikā, kad Imša ņēmis naudu, viņš daudz ceļojis. Saskaņā ar savām liecībām bijušais KNAB darbinieks kopā ar sievu bijis dažādos ceļojumos uz Krētu, Beļģiju, Īriju, Austriju, Igauniju, Somiju, Zviedriju un citām vietām. Imša daudz ceļojis arī pa Latviju — apmeklējis viesu namus un atpūtas bāzes.

Saskaņā ar iepriekš sniegtajām liecībām nekustamo īpašumu vai transportlīdzekļus Imša pēdējos gados nav pircis.

Bijušais KNAB darbinieks savu vainu pilnībā atzīst un nožēlo. Viņš savu rīcību šodien, sniedzot liecības, skaidroja kā vēlmi dzīvot labāk.

«Ja es zinātu atbildes uz visiem šiem jautājumiem, es tagad tiesas priekšā nestāvētu,» skaidroja Imša, norādot, ka naudas ņemšana bijusi spontāna.

LETA jau ziņoja, ka Rīgas apgabaltiesa šonedēļ sāka tiesas izmeklēšanu krimināllietā, kas saistīta ar naudas pazušanu KNAB.

Imša savu vainu valsts apsūdzības inkriminētajos noziegumos pilnībā atzīst. Savukārt bijusī KNAB Slepenības režīma nodrošināšanas nodaļas vadītāja Indra Veipa savu vainu viņai celtajās apsūdzībās joprojām noliedz.

Kā ziņots, Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļa šo lietu tiesai nodeva 2008. gada 26. septembrī.

Apsūdzība gan Imšam, gan Veipai uzrādīta par arestētās naudas, kas tikusi atzīta par lietiskajiem pierādījumiem, piesavināšanos. Abu apsūdzēto darbības prokuratūra kvalificējusi pēc Krimināllikuma (KL) 179. panta 3. daļas. Veipa apsūdzēta arī pēc KL 319. panta 2. daļas par valsts amatpersonas bezdarbību, ja tā izraisījusi smagas sekas.

KL 179. panta 3. daļā paredzētais sods ir brīvības atņemšana uz laiku no sešiem līdz 15 gadiem, konfiscējot mantu, savukārt par KL 319. panta 2. daļā paredzētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz sešiem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz 100 minimālajām mēnešalgām (18 000 latu), atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena līdz pieciem gadiem vai bez tā.

Saskaņā ar apsūdzību Imša laika posmā no 2004. gada 1. janvāra līdz 2008. gada 15. aprīlim no kriminālprocesos izņemtās un arī arestētās naudas kopumā piesavinājies 82 908 latus, 24 500 eiro (17 219 latus) un 7800 ASV dolārus (3720 latus).

Veipa savukārt apsūdzēta par 14 270 latu, 19 487 ASV dolāru (9295 latu) un 13 995 eiro (9836 latu) piesavināšanos laika periodā no 2007. gada 20. novembra līdz 2008. gada 15. aprīlim.

Abiem apsūdzētajiem kā drošības līdzekļi piemēroti nodošana policijas uzraudzībā un aizliegums izbraukt no valsts, informēja prokuratūras Preses centrā.

Kā ziņots, pērn pavasarī klajā nāca informācija, ka no KNAB pazuduši aptuveni 135 500 lati. Šī summa pazudusi 11 lietās, no kurām lielākā daļa jau izskatīta.

Saņemot kritiku par nepietiekamu savu padoto kontroli, lielā mērā saistībā ar šo lietu amatu zaudēja KNAB vadītājs Aleksejs Loskutovs. Jauns biroja vadītājs joprojām nav atrasts.