Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ministru ārkārtīgi vajadzīgās ārvalstu vizītes

Raugoties uz kopējo situāciju valstī, noskaņojumu sabiedrībā, manu uzmanību vairāk nekā epopeja ap vēlēšanu sistēmas maiņu un izmaiņām Satversmē saistīja divu ministru un premjera ārkārtīgi svarīgās un neatliekamās vizītes ārvalstīs. Ja premjera došanos uz ne pārāk tuvo Koreju un Japānu vairāk jāvērtē uzņēmējiem (ilgtermiņa sadarbība utt.), tad divu ministru ne tik tālo ceļojumu ieguvums nav skaidrs.

Labklājības ministre Iveta Purne ceturtdien devās uz Prāgu, kur neformālā gaisotnē ar citiem nozares ministriem runāja par mobilitāti. Sanāksmē runāts par dažādiem mobilitātes aspektiem — gan par mobilitāti no darba vietas uz darba vietu, gan par ģeogrāfisko mobilitāti, uzsverot darba meklētāju kustību dalībvalstī un starp dalībvalstīm utt.

It kā jau nekā ārkārtēja tur nav — ministri regulāri dodas īsākās un garākās vizītēs, taču interesanti šķita noskaidrot, kā šādas vizītes nepieciešamību motivē ministrija. Jautāju, lai sniedz ministres viedokli, vai šāda vizīte ir vajadzīga un cik tā izmaksāja.

Atbildē saņēmu, ka uz Prāgu ministrei bija jābrauc saskaņā ar valdības lēmumu, taču tajā pašā laikā ministrijā paskaidroja, ka viņai tas nebija jādara obligāti — tikpat labi varēja deleģēt arī kādu citu ministrijas amatpersonu. «Neatkarīgi no tā, vai tā ir formāla vai neformāla sanāksme, Latvijas pārstāvniecība tajā ir jānodrošina. Ja ministre nevar piedalīties, deleģēta tiek kāda cita augsta līmeņa ministrijas amatpersona,» skaidroja ministrijā.

Vizītes mērķi ministrijā motivēja šādi: «Ministre Iveta Purne piedalīsies ES Ministru padomes neformālajā sanāksmē, kuru organizē ikviena ES prezidentūra savā valstī sava prezidentūras termiņa sākumā. Šāds sanāksmju formāts paredzēts politisku viedokļu apmaiņai par jautājumiem, kuri nākamajā pusgadā (ES Prezidentūras laikā) būs ES dienaskārtībā. Konkrētās sanāksmes temats ir mobilitāte visos tās aspektos, ministru viedokļu apmaiņa būs par pamatu ES Prezidentūras gatavotiem dokumentiem, kuru pieņemšana ir iecerēta kārtējās sanāksmēs 2009. gada martā un jūnijā. Piemēram, saistībā ar profesionālo mobilitāti ir plānots pieņemt Padomes secinājumus par darbinieku prasmēm un par brīvu darbaspēka kustību, kas Latvijai kā vienai no jaunajām ES dalībvalstīm ir aktuāls jautājums saistībā ar atsevišķu dalībvalstu piemērotajiem pārejas periodiem.»

Vizītes izmaksas gan nav lielas, jo visi uzturēšanās izdevumi segti no Čehijas nodokļu maksātāju kabatām. No pašmāju nodokļu maksātājiem vien paņemts mazumiņš — dienas nauda 30 latu apmērā un 165 lati ceļa izdevumiem. Katrs pats var spriest, vai tas ir daudz vai maz.

Tomēr, izlasot šādu ministrijas skaidrojumu, tas nepārliecina, pat ņemot vērā, ka no valsts budžeta tiek tērēts salīdzinoši maz. Ja jau vizīte bija tik «neformāla», vajadzēja atteikt dalību šādā pasākumā un pateikt to tik rupji, cik vien diplomāts to var atļauties darīt. Galu galā — bezdarbs teju valstī sasniegs līmeni, kāds tas bija ļoti sen. Ilgtermiņa risinājums problēmām pašu valstī jāmeklē tepat uz vietas, nevis neformālās sarunās tūkstošiem kilometru aiz valsts robežām. Mani personīgi nevienu brīdi nepārliecina, ka šāda vizīte palīdzēs atrisināt nozarē augošās problēmas.

Līdzīgi svarīgā vizītē šonedēļ devās arī vides ministrs Raimonds Vējonis. Viņš devās vienas dienas izbraukumā uz netālo Zviedriju. Tur apspriesta Baltijas jūras reģiona vides stratēģija. Tajā pašā laikā nozares speciālisti sūta satraukuma pilnas vēstules ar lūgumiem neapvienot Vides ministriju ar citu ministriju.

Par Godmaņa vizīti Korejā un Japānā grūti spriest. Kādus labumus no Tālajiem Austrumiem atvedīs premjers, uzzināsim nākamnedēļ, taču, kamēr viņa nav valdības namā, nekādi svarīgi lēmumi netiek pieņemti, pat apspriesti netiek.

Jebkurā gadījumā ārlietu ministrs Māris Riekstiņš gada sākumā kādā no intervijām televīzijā sacīja, ka šogad vizīšu būs mazāk, turklāt politiskais tūrisms netiks pieļauts. Kā izdalīt, kādas vizītes ir ārkārtīgi vajadzīgas un nav pielīdzināmas politiskajam tūrismam, definētu kritēriju nav.

Un vēl — viens ieteikums. Šonedēļ Robežsardzes vadība paziņoja: lai taupītu naudu un reģiona nodaļu šefi lieki nebraukātu uz galvaspilsētu, turpmāk jautājumu apspriešana notiks interneta tiešsaistē. Līdzīgi jautājumus varētu apspriest arī ministri. Tas noteikti ir lētāk.