Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

ZZS no starptautiskā aizdevuma prasa atbalstu lauksaimniekiem

Latvijas Zemnieku savienība (LZS) padomes sēdē nolēma premjeram prasīt starptautisko aizdevumu izlietot arī uzņēmēju, tostarp lauksaimnieku, atbalstam, kā arī turpināt indeksēt pensijas saskaņā ar spēkā esošo likumdošanu un pārskatīt lauku skolu optimizācijas plānu.

LZS priekšsēdētājs Augusts Brigmanis informēja, ka vēstulē premjerministram Ivaram Godmanim (LPP/LC) un finanšu ministram Atim Slakterim (TP) prasa skaidri pateikt, kad un kā starptautiskā aizdevuma finansējums tiks piešķirts, kā arī to, kas uz finansējumu varēs pretendēt.

«Jāzina plānotais izlietojuma sadalījums - to vajag darīt zināmu sabiedrībai. Naudai tūdaļ jābūt pieejamai, jo tā stāv neskarta,» teica Brigmanis.

Zemkopības ministrs Mārtiņš Roze (LZS) uzsvēra, ka šobrīd izstrādātajā Ekonomikas ministrijas (EM) stabilizācijas programmā nav minēts atbalsts lauksaimniekiem. Ministrs arī kritizēja Latvijas Garantiju aģentūras darbu, kas kopš pagājušā gada jūnija neesot veikusi aktīvus pasākumus, lai veicinātu kredītu piešķiršanu eksporta nodrošināšanai.

«Esam izstrādājuši atbalsta programmu zemniekiem, kas paredz nevis skaidras naudas došanu grantos vai kredītos, kas var nebūt iespējams, bet, nodrošinot valsts garantijas,» skaidroja Roze, norādot, ka par šādu sistēmu runāts ar Latvijas Komercbanku asociācijas prezidentu Teodoru Tverijonu, klātesot «Latvijas Krājbankas», «Swedbank» un «SEB bankas» pārstāvjiem, kas esot piekrituši šādai sistēmai.

LZS padomes sēdē tika apspriesta arī politiskā situācija valstī. Brigmanis akcentēja, ka Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) neatbalsta atteikšanos no atbildības Saeimas «pašatlaišanās» veidā.

«Nevar tā pateikt - mēs ejam prom, lai nāk citi mūsu vietā. Bet [Valsts] prezidentam ir taisnība, ka jāmaina sistēma, jo sabiedrība ir pietiekami sašutusi,» sacīja Brigmanis, kā iespējas minot valdības sastāva pārskatīšanu.

«Ir koalīcijā partneri, kuri negrib to vai citu partiju iekļaut valdībā, ir arī opozīcijas prasības - kurus cilvēkus valdībā nedrīkstētu atstāt. Ultimātu pieeja nav pareiza, vajadzētu visiem kopā paiet sabiedrībai pretī,» uzskata LZS priekšsēdētājs.

ZZS piekrīt izmaiņu nepieciešamībai vēlēšanu sistēmā. «Atbalstījām «vēlēšanu lokomotīvju» principa izslēgšanu, esam arī par tautas tiesībām atlaist Saeimu,» sēdes dalībniekus informēja Brigmanis. ZZS frakcijā gan vēl notiek diskusijas par nepieciešamo vēlētāju skaitu Saeimas atlaišanai.

ZZS neatbalsta Godmaņa ideju par desmit ministriju saglabāšanu. «Tādu ideju nevaram atbalstīt - ja būs jauna valdība, tai būs jauni uzstādījumi [par valsts pārvaldes sistēmu]. Ja grib optimizēt, jāsāk ar aģentūrām, kas ir zem ministrijām,» pauda Brigmanis.

Runājot par pensijām, Brigmanis akcentēja, ka spēkā esošā likumdošana paredz turpināt pensiju indeksāciju atbilstoši grafikam, uz ko arī uzstās ZZS. Tāpat rūpīgi jāapsver skolu optimizācija, kam nevar pateikt striktus kritērijus, pēc kuriem vadīties, lemjot par skolu slēgšanu.

Sēdē arī Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars informēja par Eiropas parlamenta, pašvaldību, kā arī iespējamo Saeimas ārkārtas vēlēšanu norisi.