Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Zatlers izsludinās priekšvēlēšanu aģitācijas likumus

Valsts prezidents Valdis Zatlers izsludinās 15.janvārī Saeimā pieņemtos grozījumus likumos «Par priekšvēlēšanu aģitāciju pirms Saeimas vēlēšanām un Eiropas Parlamenta vēlēšanām» un «Par priekšvēlēšanu aģitāciju pirms pašvaldību vēlēšanām», aģentūru LETA informēja prezidenta preses sekretāre Ilze Rassa.

Minētie likumi regulē priekšvēlēšanu aģitāciju pirms Saeimas, Eiropas Parlamenta un pašvaldību vēlēšanām.

Grozījumi paredz, ka aģitācija būs aizliegta gan Saeimas un Eiropas Parlamenta, gan arī pašvaldību vēlēšanu dienā, kā arī dienu pirms tam. Partijas šajā laikā nedrīkstēs aģitēt radio, televīzijā, valsts un pašvaldību iestādēs, kā arī publiskās vietās un preses izdevumos.

Publiskās vietās izvietotajos aģitācijas materiālos būs jānorāda, kura partija vai kurš deputāta kandidāts konkrēto priekšvēlēšanu aģitāciju apmaksājis.

Raidorganizācijas līgumus par aģitācijas raidlaika piešķiršanu ar partijām vai to pilnvarotām personām varēs slēgt tikai tieši un nepastarpināti. Tāpat raidorganizācijām un preses izdevumiem būs jāinformē Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) par to, kā partijas plāno organizēt priekšvēlēšanu aģitāciju.

Grozījumi arī paredz, ka KNAB, konstatējot pārkāpumus kādas partijas reklāmas kampaņā, būs tiesības to pārtraukt. Lai lemtu par aģitācijas aizliegumu, būs jāuzklausa attiecīgā medija viedoklis un jāizvērtē konkrētā situācija. KNAB lēmumu partijas varēs pārsūdzēt administratīvajā rajona tiesā, taču lēmuma izpilde tādēļ netiks apturēta.

Tiks reglamentēta arī tā saucamā trešo personu aģitācija. Grozījumi nosaka, ka «trešās personas» ir ar politiskajām partijām un to apvienībām nesaistītas fiziskas vai juridiskas personas, kas savā vārdā veic aģitāciju. Šie cilvēki aģitācijai varēs tērēt ne vairāk kā 15 minimālās mēnešalgas līdzšinējo 2700 latu vietā.

LETA jau ziņoja, ka iepriekš vairāki politologi - Jānis Ikstens, Juris Rozenvalds, Ivars Ijabs, Valts Kalniņš, Iveta Kažoka - un žurnālists Jānis Domburs lūdza Zatleru nodot minētos likumu grozījumus otrreizējai caurlūkošanai Saeimā. Pēc viņu domām, tie, lai arī novērš vairākus līdzšinējos trūkumus, tomēr saglabā iespējas partijām priekšvēlēšanu laikā turpināt realizēt plašas un dārgas politisko reklāmu kampaņas.

Vēstules autori lūdza Zatleru vērst uzmanību uz tikai divu dienu ilgo aģitācijas aizliegumu pirms vēlēšanām, kā arī uz ļoti šauri definēto ar politiskajām organizācijām un to apvienībām nesaistīto personu jeb trešo personu jēdzienu.

Savukārt KNAB priekšnieka pienākumu izpildītājs Alvis Vilks iepriekš pēc tikšanās ar Zatleru atzina, ka grozījumi likumos nav pati pilnība, bet šis regulējums esot «labāk nekā nekas», tādēļ - jo ātrāk tie stāsies spēkā, jo labāk.

Vienlaikus Vilks atzina, ka ir iespējamas problēmas ar minēto grozījumu piemērošanu dzīvē. Problēmas varētu sagādāt plašā priekšvēlēšanu aģitācijas definīcija. Likumos KNAB priekšniekam paredzētas tiesības apturēt nelikumīgu priekšvēlēšanu aģitāciju, tādēļ plašā definīcija jau priekšvēlēšanu periodā var izraisīt strīdus starp KNAB un politiskajām partijām.

Otra problēma pieņemto likumu piemērošanā, pēc Vilka domām, varētu rasties tādēļ, ka pirms likumu grozījumu skatīšanas trešajā lasījumā no trešo personu izņēmumiem tika izslēgti partiju biedri, proti, tagad partiju biedri varēs uzstāties kā trešās personas, ja vien viņi nebūs deputātu kandidāti.