Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Par Saeimas atlaišanu balsotu 64,3% iedzīvotāju

Jaunākās «Latvijas faktu» aptaujas dati liecina, ka referendumā par 9. Saeimas atlaišanu balsotu pārliecinošs skaits iedzīvotāju — 64,3%, sestdien vēsta «Diena».

«Cipari pārliecinoši liecina par neuzticēšanos Saeimai, bet tie nav jāsaista ar attieksmi pret partijām,» laikrakstam komentēja «Latvijas faktu» direktors Aigars Freimanis, atgādinot, ka bieži liela daļa vēlētāju pēc Saeimas vēlēšanām nebūt nav apmierināti ar vēlēšanu rezultātiem — tas esot paradokss, kam jāmeklē risinājums un ko varētu rast arī vēlēšanu sistēmas maiņā. Ar to sociologs nedomā atteikšanos no proporcionālās vēlēšanu sistēmas.

Pēc aptaujas datiem skaidrs, ka, Valsts prezidents, rosinot Saeimas atlaišanu, pats neriskētu ar savu amatu, jo Saeima ir atlaista, ja referendumā par to nobalso vairākums no tiem, kas piedalījušies tajā. Satversmes autori šajā gadījumā nav paredzējuši kvorumu.

Aptaujas dati arī rāda, ka tikai 8,9% balsotu pret Saeimas atlaišanu, bet 17,4% vispār tādā referendumā nepiedalītos. Freimanis pieļauj iespēju, ka šie cilvēki ir tie, kas grib izvairīties no jebkuriem riskiem, kuri ir saistīti ar parlamenta atlaišanu.

Aptauja atklāj, ka Saeimas atlaišanai vislielākais atbalsts ir Latgalē — 72,4%, kā arī Kurzemē — 70,5%, savukārt Vidzemē citu Saeimu vēlas 56%. Visvairāk piekritēju šai idejai ir vecuma grupā no 55 līdz 64 gadiem — 72%, kā arī to cilvēku vidū, kam ir zems ienākumu līmenis, — 68,4%. Jaunas Saeimas vēlēšanas vēlas 61,2% latviešu un 71,1% cittautiešu.