Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Obama atceļ aizliegumu finansēt ārvalstu ģimenes plānošanas organizācijas

ASV prezidents Baraks Obama piektdien parakstīja rīkojumu, atceļoti aizliegumu finansēt ārvalstu ģimenes plānošanas organizācijas, kas līdzdarbojas abortu veikšanā.

Īsi pēc rīkojuma parakstīšanas Obama izdeva paziņojumu, norādot, ka iepriekšējās administrācijas ieviestais aizliegums kaitē centieniem veicināt drošu un efektīvu ģimenes plānošanu jaunattīstības valstīs un ka šis jautājums ir kļuvis pārāk politizēts.

«Aizlieguma noteiktumi ir nevajadzīgi plaši un nepamatoti saskaņā pašreizējiem likumiem,» teikts paziņojumā. «Pārāk ilgi šis jautājums tiek izmantots kā politisks līdzeklis, bezjēdzīgu debašu temats, kas izraisa tikai mūsu šķelšanos».

Aizliegums apturēja ASV finanšu palīdzību ārzemju ģimenes plānošanas klīnikām, kas sniedz jebkādu palīdzību abortu veikšanā - konsultācijas, aborta operācijas, nosūtījumus uz klīnikām vai pēcaborta aprūpi.

Pirmo reizi šo aizliegumu 1984.gadā ieviesa republikāņu prezidents Ronalds Reigans. Kopš tā laika demokrātu administrācijas aizliegumu vienmēr ir atcēlušas, bet republikāņu ieviesušas no jauna.

Arī Džordžs Bušs tūlīt pēc stāšanās ASV prezidenta amatā 2000.gadā uzreiz ieviesa šo aizliegumu.

Obamas rīkojums izraisījis atzinību no ģimenes plānošanas un sieviešu tiesību aizstāvības grupām.

Sieviešu nacionālās organizācijas vadītāja Kima Gandi norādīja, ka Obamas lēmums ir atcēlis pēdējo gadu politiku, kas «piespieda starptautiskās ģimenes plānošanas organizācijas uz neiespējamu izvēli - nodrošināt visaptverošu reproduktīvās veselības aprūpi vai saņemt finansējumu, kas dod iespēju viņiem palīdzēt sievietēm, kam tas vajadzīgs. Šī cietsirdīgā politika visā pasaulē izraisījusi sieviešu nāvi».