Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Karnīte: treknajos gados situāciju nenovērtēja pareizi

«Treknie gadi bija «skaisti» ar uzpūsto naudu, būvēšanos un «neskaisti» ar domu, ka šo naudu vajadzēja izmantot, lai uzkrātu taukus. To darīja tikai daļēji, veicinot neražojošo ekonomiku. Bet, uzceļot neražojošas būves, nerodas nauda, ko atdot. Ražojošas būves diez cik daudz vis necēla, jo mums vēl nav ne izauguši, ne ienākuši īstie uzņēmēji,» uzskata ekonomiste Raita Karnīte.

Viņa intervijā laikrakstam «Latvijas Avīze» atzīst, ka situācija Latvijā nebija pareizi novērtēta nedz treknajos gados un ne tik daudz arī tagad, kad Latvija ir atgriešanās ceļā līdz savai pamatekonomikai. «Tā ir tāda, kāda ir, un nu mēs pamazām ieraugām šo ainu,» saka Karnīte.

Viņa arī skaidro, ka īstajiem uzņēmējiem toreiz bija vēl par agru un iespējams, ka tādi vēl nemaz nav piedzimuši. Jo īstie uzņēmēji ir tie, kas strādā ilgtermiņā, ar nopietnu biznesa domāšanu.

«Līdz ar to ekonomika ir kā caffe late — virsū uzpūsts salds pieniņš, bet apakšā rūgtais pamatdzēriens. Mēs «nokrejojām» virsiņu un teicām — vai, cik garšīgi! — nemaz netikuši līdz kafijas dzeršanai. Un tad atklājām, ka šīs kafijas tasē ir ļoti, ļoti maz,» salīdzina ekonomiste.

Karnīte arī atgādina, ka par kļūdām jāmaksā visiem un ekonomisti jau toreiz brīdināja cilvēkus par aizņemšanos un vedināja viņus apdomāties. Pēc viņas domām, ikvienam, kas gribēja aizņemties naudu, vajadzēja mācīties un pašam izprast situāciju.

«Un, protams, ne jau Latvijas kredītņēmējs ir vienīgais muļķis uz pasaules. Infekcijai, kā tagad to sauc, pakļāvās visas attīstītās valstis,» Karnīte mierina.

Uz jautājumu, kas tagad būtu jādara, lai glābtu situāciju, Karnīte uzsver, ka jāatbild par saviem vārdiem un darbiem, taču, no otras puses, nedrīkst arī pasliktināt situāciju tiem, kas cīnās. «Nevarēs iztikt, daudziem būs jāizput, un viņiem pašiem to vajadzēja zināt. Daudzi to arī zināja un orientējās uz īsu laiku. Kam izdevās, tas tika pie fantastiskiem ieguvumiem, piemēram, nopirka zemi par desmit tūkstošiem un pārdeva par miljonu,» spriež ekonomiste.