Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kompromisi / Parlamentārisms / Sviests

Ikviens esam daudz dzirdējuši mums stāstām, ka politika esot kompromisu māksla. Turklāt Latvija ir parlamentāra valsts, kas nozīmē, ka to vada (it kā!!!), mūsu gadījumā, 100 cilvēki, kurus nezināmu iemeslu dēļ mēdz dēvēt par «100 gudrajiem».

Parlamentārismu pieminu tāpēc, ka tas jau a priori nozīmē vajadzību pēc kompromisa. Patiesībā kompromisa būtība ļoti daudzos jautājumos ir vienkārši degradējoša, tāpēc arī uzskatu, ka viens no labākajiem modeļiem, arī valsts pārvaldē, tomēr ir prezidentāla valsts.

Pirmām kārtām tāpēc, ka tad ir viens konkrēts cilvēks, no kura arī visu atbildību prasīt, un viens, kurš daudz labāk saprot savu atbildību, atšķirībā no tā, kā to uztver «mūsu Saeima». Un Saeima, spriežot pēc tās darbiem, pret visu attiecas līdzīgi kā PSRS laikā ikviens pret valsts īpašumu — kas pieder visiem, tas nepieder nevienam. Tikai Saeima ir gājusi tālāk, un šādu attieksmi izjūt arī ar atbildību par sastrādāto valstī, kas nozīmē — par ko ir atbildīga visa Saeima, par to nav atbildīgs neviens.

Bet par kompromisiem. Ir tā, ka pasaulē lielākajā daļā problēmjautājumu iespējami vairāki risinājumi. Piemēram, ir iespējami dažādi dzinēju veidi — dīzeļdzinējs, tvaika dzinējs, «auzu motors»...:-)), benzīna motors, ūdeņraža motors utt. —, var būt dažādas modifikācijas, izmēri utt. Katrs tie var būt labākais kādos noteiktos apstākļos. Un katrs no tiem var būt pilnīgi pietiekams, lai nodrošinātu noteiktu mērķu sasniegšanu, noteiktu vajadzību apmierināšanu.

Problēmas rodas, kad rodas vajadzība pēc kompromisa. Iedomāsimies, situācijā, kad ir vajadzība pēc kāda dzinējspēka, ierodas vairāki inženieri, katrs ar savu piedāvājumu. Un viņi katrs vēlas īstenot dzīvē tikai savu modeli, un viņu skaitā nav neviena, kurš pieņemtu galējo lēmumu, bet tas jāpieņem viņiem visiem kopā.

Tā kā šāda tirgošanās iekļauj arī iespēju un vēlmi ikvienam no viņiem nopelnīt, bet neviens piekāpties negrib, viņi izdara vissliktāko, ko vien var, — viņi izšķiras par kompromisu, kurā tiek radīta jauna «mašīna», kas sastāv no visu šo modeļu apvienojuma vienā, no katra kaut ko paņemot, lai visiem «inženieriem» tiktu kāds labumiņš...

Protams, šāds modelis ir kropls. Un, ja tas vispār spēj darboties un kaut ko kustināt, var izrādīties, ka tā darbināšana prasa lielākus ieguldījumus, nekā no tā ir iespējams dabūt atpakaļ. Un tā vien izskatās, ka tieši tā noticis ar mūsu valsti. Un kas ir vislielākie kompromisu slavinātāji...?

Šis ir tikai viens no iemesliem, kāpēc es iestājos par prezidentālu valsti, kurā tiktu ievēlēts viens cilvēks, kurš nāk ar savu redzējumu, viņš var būt partiju bīdīts, var būt kādu organizāciju, bet viņam jābūt ļoti konkrētam redzējumam par to, ko un kā viņš darīs un kāpēc tas darbosies utt. Un vienu cilvēku izkontrolēt ir daudz vieglāk nekā visu Saeimu, un viens cilvēks, ja arī nav īsti tīrs palicis, tomēr arī nebūs nepiesātināms savās vajadzībās.

Ja tam visam pieskaita, ka viņš, visus uzklausot, spēj pieņemt nevis kompromisa, bet vienam noteiktam piedāvājumam par labu esošu lēmumu, neveidojot visādus kroplus kompromisus, tas ir tikai papildu ieguvums.

Tas ir nākamais jautājums, par ko mums, sabiedrībai, bet īpaši jau inteliģencei, jādomā un jāpieņem lēmums vistuvākajā laikā. Tas ir viens no būtiskiem demokrātiju stiprinošiem un valsts pārvaldi uzlabojošiem jautājumiem. Tad prezidents būtu labs pretspēks Saeimai, kura pēc būtības ir «tikai» likumdevēja, kam nav idejiskās bāzes, uz kuras pamata to darīt, tāpēc arī valsts iznāk tāda — nekāda. Tad nebūtu ik dienas jācieš «kompromisu radītās neērtības».

Bet, kā jau teicu, lai to īstenotu, ir nepieciešams pārejas periods, kurā kāds sabiedrībai pieņemams cilvēks spētu radīt un ieviest dzīvē vajadzīgos likumus. Viņam tiktu dots noteikts laiks un noteikti uzdevumi, un visa pilsoniskā sabiedrība tam rūpīgi sekotu.

Piedāvāju atminēties, ka Latvijas valsts uzplauka un atbrīvojās no visa partiju ķildu teātra tikai vienreiz, un tas bija tad, kad vara piederēja vienam cilvēkam...