Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lembergs: «Tas bija Busulis, nevis es!»

Pavēris ceļu Latvijas pārstāvim uz «Eirovīzijas» dziesmu konkursu Maskavā, Aivars Lembergs ar smaidu atklāj savas muzikālās simpātijas.

Ar Ventspils mēru Aivaru Lembergu runājam burtiski dažas minūtes pēc viņa vadītās pilsētas domes budžeta komisijas sēdes, kurā tiek nolemts — Ventspilī šogad notiks «Eirovīzijas» nacionālā konkursa fināls!

Kas viņu motivē sniegt finansiālo atbalstu laikā, kad valstī tiek izsludināta krīze? Kuras Latvijas dziedātājas un ar ko liek aizrauties Ventspils mēra elpai? Kāds noslēpums Aivaru saista ar Intaru Busuli? Un cik labi dzied pats Ventspils mērs, kas, kā izrādās, ir izbijis moderno deju čempions?

«Nē, nē, nē — es pats nedziedu,» dzidri smejoties, atbild Aivars, taujāts, vai gadījumā viņā pašā neslēpjas kāda snaudoša mūziķa talants. Kā nekā, tieši pateicoties viņam, ik gadus var notikt tādi lieli Latvijas mūzikas pasākumi kā «Muzikālā banka», «Latvijas šlāgeraptauja» un «Eirovīzijas» nacionālā konkursa fināls. «Protams, ja es esmu, tā teikt, izdzēris kādu glāzīti — tad lielā barā varu kaut ko pavilkt līdzi visiem, bet viens pats — nē, nē, nē. Ko nu Dievs man reiz nav devis, to nav! Es nepieturos pie tā principa — kā es māku, tā es mauju...»

— Bet tad varbūt jūs esat labs dejotājs?

— Laikā, kad gāju skolā, bija moderno deju bums. Arī es tad piedalījos sporta dejās un devos uz sacensībām. Pāris gadu pat biju, tā teikt, rajona čempions. Bet līmenis tajā laikā bija — nu tāds... Katrā gadījumā ritma izjūta man ir, un arī kādu valsi daudzmaz pieklājīgi uzlaist tā uz sitiena es varu! Ja tagad padomā, atceros arī šādus tādus tango pamatsoļus. Un sambu, rumbu un pasadobli arī. Protams, ne jau tādā līmenī, kādā dejo sacensībās.

— Tad jau jums jāpiedalās kādā no tiem šoviem, kur dejo...

— Nē, nē, nē. (Smiekli. — G. L.) Starp citu, man ir piedāvāts! Ne tikai dejot, bet arī dziedāt. Taču uzskatu, ka mani jau tā pietiekami labi pazīst. Neredzu vajadzības vēl rādīties šajos šovos.

— Kas jūs Latvijas krīzes budžeta apstākļos motivē atbalstīt «Eirovīziju»?

— Tas ir Ventspils pilsētas mārketings. Redziet, katra Latvijas pilsēta ir dzīvs organisms, kas piedalās tirgū. Tieši tādēļ pirmais iemesls, kāpēc Ventspils pilsētas dome nolēma atbalstīt «Eirovīziju» arī šogad, ir iedzīvotāju mārketings. Ventspilniekiem tas ļauj, nekur nebraucot, piedalīties vienā no centrālajiem mūzikas pasākumiem Latvijā. Turpretī pārējiem mūsu valsts iedzīvotājiem tas liek izdarīt izvēli par labu tam, lai noskatītos «Eirovīzijas» finālu klātienē un tādēļ atbrauktu uz Ventspili. Pateicoties «Eirovīzijai», mēs atgādinām latviešiem, ka Ventspils ir skaista pilsēta, un, ja kādreiz prātā iešaujas jautājums: «Uz kurieni lai šajās brīvdienās aizbrauc?», tad atbilde skan: «Uz Ventspili!» Protams, savā ziņā «Eirovīzijas» atbalstīšana mums jau ir kļuvusi par ļoti labu tradīciju, kuru, es uzskatu, nekādā gadījumā nedrīkst pazaudēt. Ventspils ir populārās mūzikas tradicionālā aprite Latvijā, jo pie mums notiek gan «Muzikālā banka», gan «Latvijas šlāgeraptauja», gan «Eirovīzijas» nacionālā konkursa fināls. Un, ja tam visam piepluso klāt vēl arī «Jūras svētkus» un pilsētas dzimšanas dienas svinības, ko, starp citu, Latvijā mēs sākām atzīmēt paši pirmie, manuprāt, tas Ventspilij uzliek tādu ļoti labu akcentu.

— Kurš no «Eirovīzijas» pusfinālistiem ir izpelnījies jūsu simpātijas?

— Nu, man jau ļoti patīk Busulis... Es gan neesmu dzirdējis visas pusfināla dziesmas, taču... patiesībā man patīk daudzi! Kā jau teicu, Busulis ir viens. Arī Ērgļa balss man patīk. No grupām manas simpātijas neapšaubāmi pieder «Prāta vētrai». Arī «Cosmos» man ļoti patīk, taču viņiem ir pilnīgi cits uzrāviens. Ir Reinikam pāris dziesmu, kas man patīk, un arī Freimanim ir dažas dziesmas, ko es labprāt paklausos.

— Un kā ar meitenēm?

— Es nezinu, kāpēc, bet dziesmu ziņā es Latvijā priekšroku tomēr dodu puišiem. Pasaules mūzikā ir citādāk — tajā man, piemēram, ļoti patīk Madonna. Turpretī ar Latvijas meitenēm ir tā, ka... man patīk gar viņām mielot acis! Un ne tikai mielot acis... Tieši tādēļ, runājot par meitenēm, es drīzāk varu izstāstīt savu patīkamo iespaidu par... viņu figūrām! Jo es vairāk kaut kā uz to visu skatos, mazāk klausos un pievēršu uzmanību dziesmu izpildījumam. Man aizraujas elpa, un es šīs meitenes tā īsti vairs nedzirdu. (Smiekli.)

— Bet Madonna — vai viņa jūsu simpātijas ir iekarojusi, pateicoties savai figūrai?

— Nē, patiesībā Madonna ir manas meitas mīļākā izpildītāja. Un tad nu es cenšos turēt līdzi jaunatnei... Lai gan Madonna man patiešām patīk, turklāt kā profesionāla zvaigzne! Madonnā man patīk viss — sākot ar to, kā viņa ar sevi strādā un kādā labā fiziskā formā ir vēl joprojām, un beidzot ar viņas dziesmām un skatuves šoviem. Cepuri nost viņas priekšā! Un te daudziem būtu ko pamācīties: labi, viņai ir talants, bet KĀ viņa, mīļie, strādā! O, kā viņa ar sevi strādā! Ja tā strādātu mēs visi, tad... tas būtu kaut kas no sērijas, ka pat ziloni var iemācīt dejot. Paraugieties apkārt, cik daudzi cilvēki Latvijā plika slinkuma dēļ staigā ar 150 kilogramu lielu lieko svaru! Un paziņo: «Tas man gēnos!» Vai arī: «Vainīga slikta vielmaiņa...» Lai gan man gribas teikt: «Cilvēk, pievaldies rīšanā!» Kad es jautāju «Kolēģi, cik no jums šorīt vingroja?» — tad, ja no simta tāds ir viens vai divi, to jau var uzskatīt par izcilu rezultātu... Lai gan sūdzēties māk gandrīz visi! Es parasti tad jautāju: «Bet ko tu pats esi izdarījis, lai šo situāciju mainītu?»

Ziniet, mēs savulaik uzbūvējām Ventspilī olimpisko halli, tad vairākus sporta centrus — un mums vēl joprojām nepietiek vietas visiem tiem, kas grib sportot! Ventspilī kustēties ir moderni! Sākumā es domāju, kā mēs visas šīs vietas aizpildīsim ar cilvēkiem, bet tagad redzu — sportošana ir modē, vismaz ventspilniekiem. Un tas ir kolosāli! Sportojot cilvēki ieekonomē milzīgu laiku un naudu, ko citi iztērē, ārstējot neskaitāmas kaites un slimības.

— Vai sportošanai pa vidu atliek laiks, lai izsekotu līdzi arī Latvijas mūzikas jaunumiem?

— Īpaši tiem līdzi nesekoju. Man gan parasti visu jauno uzdāvina, tai skaitā arī pa kādam mūzikas albumam. Līdzīgi kā grāmatas — tās man pēdējā laikā ir sadāvinātas jau tik daudz, ka nespēju visas vairs izlasīt. Taču cenšos to izdarīt, tāpat kā ikreiz uzlieku un noklausos arī katru sev uzdāvināto albumu. Viens no pēdējiem, ko klausījos, bija Busulis...

— Runājot par Intaru Busuli — vairāki cilvēki jūsos ir saskatījuši zināmu līdzību ar šo dziedātāju runas manierē, ģērbšanās stilā, izskatā... Kā jūs to varētu komentēt?

— Jaunākais un vecākais brālis? (Smiekli.) Bet interesants novērojums! Ja es kaut ko sagrēkošu, tad tagad varēšu teikt, ka tas bija Intars Busulis... (Smiekli.) Nu es zināšu, ko atbildēt žurnālistiem! Ja es iešu, apskāvis kādu meiteni, tad pēc tam droši teikšu: «Ko jūs man te piesienaties un pinat visā iekšā ne vairs pirmā svaiguma puisi — tas taču bija Busulis!»