Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Roze sola regulāri tikties ar zemniekiem

Zemkopības ministrs Mārtiņš Roze otrdien tikās ar lauksaimniekiem, lai iepazīstinātu tos ar nozares stabilizācijas plāniem. Ministrs sola, ka valdībā pieprasīs atrast papildu finanšu resursus zemnieku problēmu risināšanai, kā arī turpmāk regulāri tiksies ar zemniekiem, lai uzzinātu aktuālās problēmas nozarē.

Kā portālam «Apollo» pavēstīja Zemkopības ministrijas (ZM) pārstāve Dagnija Muceniece, ZM jau iesniegusi valdībā konkrētus priekšlikumus situācijas stabilizēšanai lauksaimniecībā, kas iestrādājami kopējā ekonomikas stabilizācijas plānā. Tos atzinīgi novērtējuši arī lauksaimnieki.

Ņemot vērā saspringto situāciju valsts budžetā, ZM tomēr izdevies ārpus paredzētā budžeta ierobežojumiem šā gada 1. ceturksnī panākt papildu finansējumu 50 miljonu apjomā ES tiešo maksājumu veikšanai. Janvārī Lauku atbalsta dienests lauksaimniekiem dažādos tiešmaksājumos un maksājumos par investīciju projektiem izmaksās kopumā ap 73,5 miljoniem latu.

Zemkopības ministrs vērsīsies valdībā ar prasību piešķirt papildus 24 miljonus latu, lai nodrošinātu visu stabilizācijas pasākumu ieviešanu — atbalstu kredītsaistību atvieglošanai, to pārstrukturēšanu, atbalstu kredītu garantijām, atbalstu grūtībās nonākušu uzņēmumu restrukturizācijai, kā arī izmaiņas Eiropas Savienības (ES) un valsts atbalsta piešķiršanas nosacījumos un uzņēmējdarbību regulējošos normatīvajos aktos.

Roze ierosinās arī izmaksāt nacionālās subsīdijas pēc paātrināta grafika gan kredītprocentu atmaksai, gan ciltsdarba maksājumiem un citus maksājumus, jo sējas laiks tuvojas, un lauksaimniekiem šī nauda ir nepieciešama jau tagad.

Zemkopības ministrija izdevusi rīkojumu, ar kuru tiek paplašinātas Lauku attīstības fonda kredītgarantijas iespējas lauksaimniekiem un pārstrādes uzņēmumiem apgrozāmo līdzekļu iegādei.

«Tāpat jānorāda, ka Lauku atbalsta dienestā veiksmīgi un bez kavējumiem turpinās Eiropas Savienības finansējuma apguve,» uzsver Roze.

Turklāt Eiropas Komisijā (EK) izdevies panākt eksporta kompensāciju atjaunošanu, arī piena produktiem, piemēram, sviestam, sieriem un vājpiena pulverim. No 1. janvāra ir atvērta arī atbalsta shēma sviesta privātai uzglabāšanai, kas tika ieviests kā zināms ārkārtas tirgus atbalsta pasākums, jo parasti šis atbalsts tiek atvērts tikai 1. martā. Savukārt no 1. marta tiks iedarbināts intervences mehānisms sviestam un sausajam vājpiena pulverim.

Tāpat kā pērn, arī šogad Zemkopības ministrija vērsīsies Eiropas Komisijā ar lūgumu atļaut sākt vienotā platību maksājuma avansa izmaksu jau no 16. oktobra, lai gan saskaņā ar tiešo maksājumu piemērošanas kārtību to sāk maksāt tikai no 1. decembra.