Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

KNAB šefa amatam virza Vilnīti un Zvejsalnieku

Pēc Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieka amata pretendentu uzklausīšanas valdība nolēma virzīt izskatīšanai Nacionālās drošības padomes (NDP) sēdē divas kandidatūras.

NDP būs jāvērtē kādreizējo Drošības policijas vecāko inspektoru, patlaban zvērinātu advokātu Artūru Zvejsalnieku un SIA «KKC Biznesa centrs» un SIA «Komerckonsultāciju centrs» valdes locekli Normundu Vilnīti, žurnālistiem apstiprināja ārlietu ministrs Māris Riekstiņš (TP).

Otrdien valdība uzklausīja visu septiņu kandidātu vīziju par KNAB turpmāko darbību.

Līdzšinējā KNAB priekšnieka vietniece Juta Strīķe valdībai uzsvēra, ka viņa vēlas panākt, lai tuvāko piecu līdz desmit gadu laikā birojs spētu nodrošināt to, ka visas amatpersonas izmanto varu godprātīgi valsts un sabiedrības interesēs.

Uz premjera Ivara Godmaņa (LPP/LC) jautājumu par Strīķes atbildību saistībā ar pazudušo naudu KNAB, Strīķe uzsvēra, ka patlaban aizdomās esošās personas nav strādājušas viņas pakļautībā un, pateicoties viņas aktīvai darbībai, izdevies novērst šīs nelikumības.

Uz Godmaņa jautājumu, vai neciestu biroja darba kvalitāte, ja gadījumā Strīķe kļūtu par KNAB vadītāju, Strīķe uzsvēra, ka, pēc viņas domām, ļoti piemērots biroja vadītājs būtu Alvis Vilks, tomēr viņš nav pieteicies šim konkursam, tādēļ Strīķe pieteikusi savu kandidatūru.
Strīķe uzsvēra, ka viņai ir pieredze KNAB vadīšanā un viņa godprātīgi pildītu biroja vadītājas pienākumus.

Rīgas reģiona Policijas pārvaldes Kārtības policijas pārvaldes Īslaicīgās aizturēšanas biroja pirmās nodaļas vecākais inspektors Aivars Tīrumnieks ministriem uzsvēra, ka, pēc viņa domām, KNAB patlaban ir «kā sprinteris ar sasietām kājām», proti, patlaban tā ir iestāde, kas var cīnīties pret mazāka līmeņa korupciju. Pēc viņa domām, sabiedrībā ir jāveicina informētība par korupcijas jautājumiem, rīkojot seminārus un cita veida informatīvus pasākumus.

Arī Drošības policijas vecākais inspektors Artūrs Zvejsalnieks uzsvēra, ka būtu jāveicina darbs ar sabiedrību un informēšanas pasākumi. KNAB līdzšinējo darbību viņš vērtēja pozitīvi, uzsverot, ka arī sabiedrībā birojs tiekot ļoti augstu vērtēts. Pēc viņa domām, par vienu no KNAB prioritātēm vajadzētu kļūt arī darbības izvēršanai reģionos, pievēršoties korupcijas apkarošanai ne tikai Rīgā un Jūrmalā. Tāpēc būtu nepieciešama arī KNAB reģionālo nodaļu izveide.

Valsts aģentūras «Materiālās rezerves» direktora vietnieks Raimonds Avdejevs norādīja, ka nepieciešama KNAB struktūras reorganizācija, jo patlaban biroja vadītājs pārsvarā nodarbojas ar administratīviem jautājumiem, tādējādi faktiski pildot tikai reprezentatīvas funkcijas. Pēc Avdejeva domām, KNAB vadītājam vajadzētu tieši pakļaut visus departamentus.
SIA «KKC Biznesa centrs» un SIA «Komerckonsultāciju centrs» valdes loceklis Normunds Vilnītis aicināja aktivizēt KNAB darbību Latvijas reģionos, lai birojs būtu pārstāvēts visā valstī. Tāpat Vilnītis ieteica veidot korupcijas risku analīzi valsts iestādēs, kā arī sniegt informāciju ārvalstu investoriem par rīcību korupcijas gadījumu situācijās.

Nodibinājuma «Korporatīvo juridisko risinājumu un pētījumu palāta» valdes priekšsēdētājs un šķīrējtiesas priekšsēdētājs Armands Stumbergs rosināja veikt personāla auditu birojā un pēc tam pievērsties KNAB korupcijas novēršanas blokam. Stumbergs uzsvēra, ka nepieciešams izbeigt skaļus sabiedrisko attiecību gājienus, piemēram, aizturot personas publiskās vietās, pratinot cilvēkus naktīs.

Nacionālo bruņoto spēku (NBS) apvienotā štāba Stratēģiskās plānošanas departamenta priekšnieks Raimonds Rublovskis uzsvēra, ka KNAB ir jāpaliek neatkarīgai struktūrai. Pēc viņa domām, biroja vadītājam jābūt «sistēmas menedžerim», kurš redz visus vājos punktus. Viņaprāt, vadot biroju, jāņem vērā trīs pamatnosacījumi - vadība, kontrole un atbildība.
Piedalīšanos konkursā Rublovskis pamatoja ar to, ka līdz šim jau esot pietiekami daudz sasniedzis NBS sistēmā, tāpat tas viņam esot sava veida izaicinājums, kā arī vēlme maksimāli izmantot savu iegūto izglītību un zināšanas. Aktīvākais Rublovska izjautātājs bija aizsardzības ministrs Vinets Veldre (TP). Rublovskis ministram apliecināja, ka ir saņēmis vadības atļauju piedalīties šīs dienas valdības sēdē, kā arī to, ka viņš ir pazīstams ar patlaban starptautiskajā meklēšanā esošo Germanu Milošu, tomēr šo cilvēku viņš neesot saticis vairākus gadus.

Visaktīvāk pretendentus valdības sēdes laikā iztaujāja premjers Ivars Godmanis (LPP/LC) un iekšlietu ministrs Mareks Segliņš (TP). Tāpat jautājumus uzdeva arī tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš (TB/LNNK), ārlietu ministrs Māris Riekstiņš (TP), aizsardzības ministrs Vinets Veldre u.c.

Sākotnēji konkursam par KNAB vadītāja amatu bija pietiekušies 17 pretendenti, no kuriem noteiktajām likuma prasībām atbilda septiņi, kurus šodien uzklausīja valdība. Šodien Ministru kabinets slēgtās sēdes daļā lems, kuras kandidatūras virzīt izskatīšanai Nacionālās drošības padomes (NDP) sēdē.