Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Valsts varētu aizdot līdzekļus Latvijas Radio problēmu risināšanai

Valsts varētu aizdot līdzekļus Latvijas Radio (LR) finanšu problēmu risināšanai. To šodien pēc valdības sēdes žurnālistiem sacīja LR ģenerāldirektora pienākumu izpildītājs Dzintris Kolāts.

Līdzekļi varētu tikt aizdoti parādu segšanai, bet pēc situācijas stabilizēšanās tie noteiktu būtu jāatdod.

Tuvākajā laikā LR kopā ar Finanšu ministriju (FM) runāšot par iespējamo finansējumu iegūšanu rēķinu apmaksai.

Kolāts žurnālistiem norādīja, ka šīs dienas tikšanās devusi cerību, taču esot skaidrs, ka februārī LR mazinās programmu stundu skaitu. Viņš atzina, ka sēdes laikā «gaisā virmojušas asas piezīmes» par kādu no četru LR kanālu slēgšanu, tomēr tālāka šī jautājuma virzība neesot sekojusi.

Nacionālās radio un televīzijas padomes (NRTP) priekšsēdētājs Ābrams Kleckins aģentūrai LETA sacīja, ka LR tiks veikts audits. Sarunas par audita veikšanu ir notikušas ar starptautisko auditorkompāniju SIA «Ernst & Young Baltic». Līgums ar kompāniju varētu tikt noslēgts jau rīt. Audits būtu jāveic 10 dienu laikā. Tas izmaksātu 10 000 latu. Taču pagaidām nav skaidrs, kur ņemt šādus līdzekļus. Sarunas par to tiks risinātas ar FM.

Kā ziņots, Kolāts šodien valdības sēdē plānoja lūgt 1,05 miljonu latu dotāciju šim gadam.

Kolāts žurnālistus informēja, ka LR parādi pašlaik ir 744 902 latu lieli un tie nav iekļauti iepriekš minētajā summā.

Kolāts norādīja, ka 393 000 latu ir neatliekamie parādi, proti, to nesamaksāšanas gadījumā var sākties tiesvedība. Skaidrojot iemeslus, kādēļ LR ir nonācis šādā situācijā, Kolāts sacīja, ka šāda situācija varētu būt izveidojusies, jo LR budžetā, iespējams, iepriekš izveidots apzināts budžeta deficīts cerībā uz budžeta grozījumiem, taču izdevumi tam paralēli netika optimizēti. Tāpat budžetā neesot paredzēti līdzekļi pievienotās vērtības nodokļa (PVN) nomaksai.

Veidojot LR budžetu, neesot ņemtas vērā arī izdevumu svārstības, piemēram, elektrībai, tāpat arī lēmumam par algu palielinājumu LR darbiniekiem neesot bijis finansiālu līdzekļu seguma. Kolāts gan uzsvēra, ka tie ir «pusprivāti pieņēmumi» un pilnīgs audits nav veikts.

Ministru kabinetam iesniegtajā dokumentā LR informē, ka LR kopējā parādu summa pēc 23.janvāra datiem ir 728 398 lati, no kuriem kā neatliekamie ir 393 107 lati.

Parāds izpildītāju un producentu apvienībai «LaiPA» ir 90 509 lati, parāds biedrībai AKKA/LAA - 101 683 lati, parādi par 2008.gadā saņemtajām precēm un pakalpojumiem uzņēmuma pamatdarbības nodrošināšanai ir 50 672 lati, bet sociālā nodokļa parāds par 2008.gadu ir 150 243 lati, un pašreiz notiek sarunas ar Valsts ieņēmumu dienestu par atmaksas grafiku šī parāda dzēšanai gada laikā.

LR akūti nepieciešamie līdzekļi 2009.gada pirmā ceturksnī, lai veiktu uzņēmuma operatīvu optimizācijas pasākumu realizāciju, kopumā veido 149 436 latus. No šīs summas 58 965 lati tiks atvēlēti sociālā nodokļa iztrūkumam par 2009.gada janvāri, februāri un martu, bet 90 471 lats - kompensācijām, kurs nepieciešamas personāla atlaišanas gadījumā.

Uzņēmuma stabilai funkcionēšanai šā gada pirmajā ceturksnī papildus pašreizējai valsts dotācijai, kas mēnesī LR ir 225 617 latu apmērā, kas sedz tikai mēneša atalgojuma apjomu un daļēju sociālā nodokļa nomaksu, nepieciešami pirmajā ceturksnī vēl 365 784 lati, lai nodrošinātu stabilu uzņēmuma funkcionēšanu, norāda LR.

No papildus piešķirtās summas 74 320 lati nodrošinātu atalgojuma daļas izmaksu par janvāri un februāri, 69 066 lati tiktu atvēlēti preču un pakalpojumu iegādei uzņēmuma pamatdarbības nodrošināšana, 83 580 lati - autortiesību un blakustiesību obligāto maksājumu veikšanai, bet 138 818 lati būtu maksājumi par ziņu aģentūru pakalpojumiem, ārvalstu maksājumi un citi obligātie maksājumi.

LR plānotie uzņēmuma darbības optimizācijas pasākumi paredz visu brīvo štata vietu, kas ir 18 vietas, likvidēšanu, kā arī darbinieku skaita samazināšana par 29 cilvēkiem. Šādi pasākumi dod ietaupīt 246 703 latus jau 2009.gadā, aprēķinājis LR. Tāpat ir samazināti izdevumi komandējumiem, degvielai, tiešraidēm, ierakstiem un citiem izdevumiem no 15% līdz pat 40%.

LR arī norāda, ka ir nepieciešams izvērtēt LR Siguldas īpašuma atsavināšanas iespējas un iegūto līdzekļu izmantošanu pamatlīdzekļu iegādei.

Kolāts jau neformāli esot informējis darbiniekus par iespējamo atlaišanu, to veicot gan tiks ņemti vērā tādi faktori kā aprūpē esoši bērni un pirmspensijas vecums.

Jau ziņots, - lai atrisinātu LR finanšu problēmas, tiek pieļauta LR darbinieku algas un darbinieku skaita samazināšana, un gadījumā, ja netiks piešķirts finansējums, gaidāma arī apraides samazināšana - LR 3. un 4.kanālu raidot tikai Rīgas apkaimē, bet 1. un 2.kanālam samazinot esošo apraidi.

Saskaņā ar Kolāta iepriekš teikto LR parādi ir sasnieguši teju 800 000 latu. Viņš par LR ģenerāldirektora pienākumu izpildītāju tika izvēlēts pēc tam, kad LR ģenerāldirektors Aigars Semēvics paziņoja par atkāpšanos no amata.