Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Godmanis nesola zemnieku prasību izpildīšanu nedēļas laikā

Ministru prezidents Ivars Godmanis nesola izpildīt lauksaimnieku prasības nedēļas laikā, līdz ar to sagaidāmas zemnieku protesta akcijas arī pēc nedēļas, traktoriem iebraucot Rīgā.

Premjers intervijā Latvijas Radio sacīja, ka valdība noteikti meklēs iespēju, kā garantēt zemnieku ņemtos kredītus, taču nekādā gadījumā viņš nesola, ka risinājums tiks atrasts nedēļas laikā. «No sarunām [ar lauksaimniekiem] uzzināju, ka aptuveni 1500 saimniecībām vajadzētu valsts garantijas, lai atliktu kredītmaksājumu pamatsummu uz gadu,» intervijā pauda Godmanis. 

Viņš norādīja, ka patlaban nav vienkāršas iespējas atrast naudu un citām nozarēm viņš negrib vēl vairāk samazināt finanšu līdzekļus. «Nav vietas, kur vienkārši paņemt naudu. [Lai atrastu naudu zemniekiem], neesmu ar mieru ņemt vēl nost naudu ārstiem un policistiem,» stāstīja premjers.

Jau ziņots, ka otrdien notika lauksaimnieku protesta akcija, kas noritēja 29 vietās visā Latvijā.

Zemnieki valdībai devuši nedēļu laika lemšanai par konkrētiem atbalsta mehānismiem, kas glābtu nozari no tālāk sabrukuma. Pirmdien lauksaimnieku organizācijas tikās ar Ministru prezidentu un finanšu, ekonomikas un zemkopības ministru un iesniedza vienotas prasības.

Lauksaimnieki prasa kredītu pamatsummas atlikšanu uz gadu, nepasliktinot kredītlīgumu nosacījumus, Eiropas Savienības tiešo maksājumu izmaksu līdz 31. martam un nacionālo subsīdiju naudas nekavējošu izmaksu divu nedēļu laikā pēc subsīdiju nolikuma apstiprināšanas, kā arī 2,5% no valsts budžeta nodrošināšanu atbalstam lauksaimniecībai. Viņi prasa atzītām lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvām sabiedrībām un zemniekiem paredzēt valsts garantētu kredītlīniju apgrozāmajiem līdzekļiem, lai kooperatīvi varētu norēķināties ar produkcijas piegādātājiem un zemnieki sagatavoties pavasara ražošanas sezonai.

Zemnieku prasība ir vertikāli integrētās ražošanas ķēdes izveides veicināšanai piešķirt kredīta garantijas valsts galvojuma veidā piena pārstrādes uzņēmuma izveidei, kurš piederētu tikai piena ražotājiem, tā nodrošinot produktu ražošanas un realizācijas vertikālās ķēdes izveidi, kas ir vitāli nepieciešams nozares tālākai veiksmīgai attīstībai un piena produktu pievienotās vērtības palielināšanai.