Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Visvairāk maksātnespējas procesu ierosināts pret NĪ un būvniecības uzņēmumiem

Pērn visvairāk maksātnespējas procesu ierosināts pret nekustamo īpašumu (NĪ) un būvniecībā strādājošiem uzņēmumiem, šodien ziņo laikraksts «Dienas Bizness».

Kā liecina SIA «Lursoft» pētījums par ierakstiem Maksātnespējas reģistrā, pērn ierosinātas maksātnespējas lietas pret 121 personu, kas nodarbojās ar dzīvojamo un nedzīvojamo māju būvniecību, kā arī 76 personām būvmateriālu, sanitārtehnikas un kokmateriālu tirdzniecībā.

«Tas, ka visvairāk maksātnespējas pieteikumu ir tieši pret nekustamo īpašumu un būvniecības, kā arī to apkalpojošās jomā strādājošiem uzņēmumiem, ir loģiski, jo tieši šie sektori 2004.–2007. gadā visstraujāk auga un 2008. gadā tos sāpīgi skāra gan darījumu apjoma kritums, gan būvniecības apsīkums,» uzsver «Lursoft» pārstāvis Ainars Brūvelis.

Viņš pieļauj iespēju, ka šie skaitļi var būt arī citādi. «Nenoliedzami, ka NACE klasifikācija, pēc kuras nosaka darbības veidus, vienu un to pašu jomu sadrumstalo daudzās, to rāda arī dati par būvniecību un tirdzniecību,» uzsver Brūvelis. Viņš atzīst, ka Komerclikums nemaz neprasa uzņēmējam norādīt savu darbības jomu, tāpēc daļai tā arī nemaz netiek minēta.

«Ja samazinājusies ir būvniecība, tad loģiski, ka tā skar arī tos uzņēmējus, kas ražo būvmateriālus gan no koka, gan metāla, gan minerāliem,» uzsver «Lursoft» pārstāvis.

Savu teikto viņš pamato ar to, ka 49 personas, pret kurām ierosināta maksātnespēja, ir no kokapstrādes, bet 73 personas nodarbojušās ar kravu pārvadājumiem pa autoceļiem.

Kopumā pērn Latvijā pēc jaunā Maksātnespējas likuma tika ierosināti maksātnespējas procesi pret 1722 personām, kuru skaitā ir arī vairākas fiziskās personas, norāda Brūvelis. Viņš atzīst, ka šajos datos nav iekļauti maksātnespējas procesi, kuri bijuši ierosināti līdz 2008. gada 1. janvārim un tika pērn skatīti vēl pēc vecā Maksātnespējas likuma normām.

«Ir arī daudzas pieteiktās maksātnespējas lietas, kuras tiesa ir noraidījusi,» atzīst Brūvelis.

Viņš arī pieļauj iespēju, ka ir daudz tādu uzņēmumu, kuri pērn savu saimniecisko darbību ir pilnīgi pārtraukuši un reāli patlaban vairs nestrādā, bet pret tiem nav nedz ierosināta maksātnespēja, nedz arī sākts likvidācijas process.