Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Mazinājusies uzņēmēju pārliecība par nākotnes perspektīvām

Ekonomikas lejupslīde pasaulē ir mazinājusi uzņēmēju pārliecību par nākotnes biznesa perspektīvām, un tuvāko trīs gadu laikā sagaidāma tikai lēna un pakāpeniska situācijas uzlabošanās. Tas noskaidrots «PricewaterhouseCoopers» ikgadējās pasaules uzņēmumu vadītāju aptaujā.

Visu pasaules reģionu uzņēmēju optimisms ir sarucis līdz zemākajam līmenim kopš 2003. gada. Tikai 21% uzņēmumu vadītāju ir pārliecināti par to pārstāvēto uzņēmumu ienākumu palielināšanos nākamo 12 mēnešu laikā, savukārt pagājušajā gadā uz šo jautājumu pozitīvu atbildi sniedza 50% aptaujāto.

Aptaujā noskaidrojies: vairāk nekā ceturtā daļa respondentu atzīst, ka ir pesimistiski noskaņoti par nākamā gada izredzēm. Pētījuma rezultāti šodien tika prezentēti Davosā, Šveicē notiekošajā ikgadējā Pasaules ekonomikas forumā.

Tāpat uzņēmēji nav pārliecināti par ilgtermiņa izaugsmi, paredzot lēnu atgūšanos. No 42% uz 34% samazinājies to vadītāju īpatsvars, kuri ir pārliecināti par sava uzņēmuma izaugsmi turpmāko trīs gadu laikā.

Piesardzīgi vērtējumi dominēja pilnīgi visos pasaules reģionos, visās nozarēs, kā arī visu līmeņu ekonomiskās attīstības valstīs. Tikai 15% no Ziemeļamerikas un Rietumeiropas uzņēmumu vadītājiem izteica pārliecību par iespējamo izaugsmi nākamo 12 mēnešu laikā. Salīdzinoši pozitīvāku attieksmi šajā jautājumā pauda attīstības ekonomikas valstu uzņēmumu vadītāji — Centrālajā un Austrumeiropā optimistiski bija noskaņots 21%, Āzijas un Klusā okeāna reģionā — 31% un Latīņamerikā — 21%.

Tomēr uzņēmēji turpina koncentrēties uz ilgtermiņa vajadzībām. Neskatoties uz ekonomisko situāciju, arī tagad augsti kvalificētu darbinieku piesaiste un motivēšana ir aktuāls jautājums, tāpēc tikai 26% vadītāju plāno uzņēmuma darbinieku skaita samazināšanu, kamēr 35% gatavojas saglabāt nemainīgu darbinieku skaitu.

Ekonomikas lejupslīdi kā galveno riska faktoru, kas varētu ietekmēt ieņēmumu palielināšanos, min 85% aptaujāto uzņēmumu vadītāju — šis ir riska faktors, kura nozīme gada laikā ir visbūtiskāk palielinājusies. Kā pārējie nozīmīgākie riska faktori tiek minēti: kapitāla tirgus sairšana (72%), valsts pārvaldes iestāžu pārmērīga iejaukšanās uzņēmējdarbībā (55%), energoresursu izmaksas (50%) un kvalificētu speciālistu piesaistes problēmas (46%).