Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pret Elizabeti II pirms 40 gadiem gatavots atentāts

Lielbritānijas karaliene Elizabete II gandrīz pirms 40 gadiem Austrālijā izglābās no atentāta mēģinājuma, kad sazvērestības organizētāji mēģināja nolaist no sliedēm viņas vilcienu kādā kalnu pārejā, apgalvo pensionētais detektīvs Klifs Makhārdijs.

Bijušais policijas superintendants Litgovas laikrakstam «Mercury» pavēstīja, ka 1970. gada 29. aprīlī uz sliedēm, pa kurām uz Orindžas pilsētu brauca vilciens ar karalieni un princi Filipu, tika novietots liels baļķis. Vilciens uzdūrās baļķim Bovenfelsā, Zilajos kalnos, 150 kilometrus uz ziemeļrietumiem no Sidnejas, taču nenogāja no sliedēm un nenoslīdēja pa krastmalu, jo tobrīd tas brauca pārāk lēni, teikts ziņā.

Makhārdijs, kam tagad ir 81 gads, teica, ka viņš pārtraucot klusēt par šo sazvērestību, kura tika turēta noslēpumā gandrīz 40 gadus, lai iegūtu informāciju par vainīgajiem, kuri tā arī nekad netika atrasti.

«Es ļoti nožēloju, ka mēs neatradām nevienu kaut cik pamatotu aizdomās turēto personu, jo, iztaujājot cilvēkus, mēs slepenības dēļ nedrīkstējām izpaust, kādu gadījumu mēs izmeklējam,» viņš teica.

Avīze «Mercury» raksta, ka vilciens sadūrās ar baļķi, kas bijis novietots šķērsām uz sliedēm. «Vilciens bremzēja un turpināja slīdēt uz priekšu vēl aptuveni 200 metrus ar baļķi, kas bija iesprūdis starp priekšējiem riteņiem, un beidzot apstājās netālu no Bovenfelsas stacijas,» teikts publikācijā.

Karaliene, kura tikko bija nosvinējusi savu 44. dzimšanas dienu, un viņas pavadoņi turpināja ceļu no Sidnejas uz Orindžas pilsētu Jaundienvidvelsas štatā, neko nenojaušot par notikušo incidentu.

Incidents nevarēja būt ne nelaimes gadījums, ne arī vienkāršs vandalisma akts, apgalvo Makhārdijs, jo baļķis tika novietots uz sliedēm pēc tam, kad speciāla lokomotīve bija veikusi sliežu ceļa drošības pārbaudi, bet karalienes vilciens vēl nebija pabraucis garām šai vietai.

Izmeklēšanā tika turēti aizdomās vairāki cilvēki, kuri simpatizēja Īru republikāņu armijai, kas toreiz izvērsa vardarbīgu cīņu pret Lielbritānijas varu Ziemeļīrijā, laikrakstam teica Makhārdijs.

Taču incidents tika turēts lielā slepenībā, lai nenostādītu Austrālijas valdību neērtā situācijā, un tas kavēja izmeklēšanu.

«Varbūt tagad, kad šis stāsts ir darīts zināms sabiedrībai, kāds varētu sniegt sīkāku informāciju,» sacīja Makhārdijs.

No Lielbritānijas ziņo, ka karaliene un viņas dzīvesbiedrs visus šos 39 gadus neko nav zinājuši par šo dramatisko incidentu.

Austrālijas Federālās policijas pārstāvis teica, ka iespējamās sazvērestības detaļas tiek meklētas arhīvos, bet Jaundienvidvelsas policija pagaidām atsakās komentēt šo informāciju.