Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijā ražotā pārtika nemaz nav tik veselīga

Veicot pētījumu par Latvijā ražotu pārtiku, atklājušies ne visai glaimojuši fakti par vietējiem ražojumiem: putnu gaļā pārāk daudz ūdens, augu eļļās kancerogēnās vielas — benzopirēna — saturs pārsniedz Eiropas Savienības maksimumu, vēsta «Diena».

Arī Latvijā audzētajos dārzeņos ir vairākas reizes vairāk nitrātu nekā ārpus Latvijas audzētajos.

Šādi skarbi rezultāti uzrādīti Zemkopības ministrijas (ZM) pasūtītajā pētījumā, kurā salīdzināja Latvijas un ārvalstu pārtiku.

Tomēr bez sliktajām ziņām ir arī labas ziņas, piemēram, Latvijā ir dabīgāka ābolu sula, saldskābmaize, rudzu maize un augstvērtīgāks medus.

Pētījumā atklājies, ka vissliktākie rezultāti ir Latvijā ražotajiem gaļas izstrādājumiem. Tajos ir ne vien vairāk pievienotā ūdens, bet arī mazāka uzturvērtība. Latvijas desās ir pusotru reizi vairāk nitrītu, kuri gaļas izstrādājumiem piešķir piesātinātu sarkano krāsu. Gan vietējie, gan ārzemju pētītie gaļas izstrādājumi pārsniedz fosfāta satura normu, izņemot tikai vienu ārpus Latvijas ražotu desu.

Tāpat arī augu eļļas nemaz nav tik veselīgas — divās Latvijā ražotajās augu eļļās kancerogēnās vielas — benzopirēna — koncentrācija pārsniedz maksimāli pieļaujamo normu — divus mikrogramus uz kilogramu eļļas. Latvijas augu eļļās šis rādītājs vidēji ir 2,3. ZM Pārtikas departamenta direktore Arlita Sedmale atklāj, ka benzopirēna saturs pārsniegts rapšu–diļļu un rapšu–ķimeņu eļļās, bet ražotāja vārdu nenosauca.

Pārtikas ražotāji gan šos pētījuma rezultātus atsakās atzīt, skaidrojot, ka pētījumam bijusi zema kvalitāte. Viņi pieļauj iespēju, ka pētījumā apzināti izvēlētas dārgākās, līdz ar to arī kvalitatīvākā segmenta importa preces un lētākā vietējā produkcija.

Dārzeņu audzētāji pieļauj iespēju, ka ir salīdzināti vecās ražas ārzemju dārzeņi ar vietējo jauno ražu — tikko novāktos dārzeņos esot vairāk nitrātu. Savu iespējamo vainu neatzina neviens laikraksta uzrunātais ražotājs.

Pētījums gan veikts Pārtikas un veterinārā dienesta laboratorijā, taču pats dienests pētījumu nemaz nebija redzējis.