Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Saeima Zatlera un TP grozījumus Satversmē nodod komisijām

Saeima ceturtdien skatīšanai komisijās nodeva Valsts prezidenta Valda Zatlera rosinātos grozījumus Satversmē par tautas tiesībām rosināt Saeimas atlaišanu, kā arī Tautas partijas deputātu iesniegtos grozījumus Satversmē par Saeimas pašatlaišanos.

Zatlera rosinātie grozījumi Satversmē paredz, ka parlamentu varētu atlaist divas trešdaļas no pēdējās Saeimas vēlēšanās balsojušajiem vēlētājiem. Grozījumi paredz, ka iedzīvotāji parlamentu nevar atlaist gadu pirms un gadu pēc Saeimas vēlēšanām un sešus mēnešus pirms Valsts prezidenta termiņa amatā beigām — lai nerastos situācija, kad valstij nav ne prezidenta, ne Saeimas.

Zatlers arī ierosina, ka piecos gadījumos parlamentu var atlaist Valsts prezidents. Piektais no šiem nosacījumiem iepriekš nav bijis apspriests. Tas paredz, ka prezidents var atlaist parlamentu, «ja tas nepieciešams, lai Saeima saņemtu tiešu tautas atbalstu īpaši svarīgā jautājumā. Pirms šāda lēmuma pieņemšanas Valsts prezidentam jākonsultējas ar Saeimas priekšsēdētāju un Ministru prezidentu».

Tautas partijas rosinātie grozījumi Satversmē paredz, ka uz ne mazāk kā puses visu Saeimas locekļu priekšlikumu Saeima ar ne mazāk kā divu trešdaļu visu Saeimas locekļu balsu vairākumu var saīsināt savu pilnvaru termiņu. Šādā gadījumā ir izsludināmas Saeimas ārkārtas vēlēšanas, kurām jānotiek ne vēlāk kā divus mēnešus pēc Saeimas atlaišanas.