Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kas notiks ar 120 tūkstošiem hektāru neizpirktās zemes?

Valsts zemes dienesta ģenerāldirektore Agnese Kveska intervijā laikrakstam [s:21366] atzinusi, ka, par spīti krīzēm, zemi gan pērk, gan pārdod, tomēr joprojām nav izpirkta zeme 120 tūkstošu kopplatībā.

«Aptuveni trešā daļa no agrāko lauku zemes lietotāju kopskaita likumā noteiktajā laikā nebija ne pasūtījuši zemes robežu plānus, ne maksājuši iepriekš par izpērkamo zemi. Nav zemes robežu plānu vai nav priekšapmaksas par izpirkšanai reģistrētajiem zemes gabaliem aptuveni 120 000 hektāru kopplatībā. No sarunām ar mūsu klientiem var noprast, ka viens iemesls, kāpēc neizpirka zemi, — cilvēkiem trūkst naudas. Pieļauju, ka otrs iemesls, kas liedza īstenot izpirkšanas procedūru, bija sertifikāti. Pērn bankās tos varēja nopirkt ar pārtraukumiem. Trešais iemesls — daļa cilvēku atlika zemes izpirkšanu uz pēdējo brīdi, kad pasūtīt zemes mērīšanu un robežu plānus vairs nebija iespējams. Domāju, ka vēl kāda daļa apzināti neizpirka zemi, uzskatīdami, ka nomāt to no pašvaldībām būs izdevīgāk nekā izpirkt. Pēc likuma, bijušajiem zemes lietotājiem ir tā sauktās pirmās rokas tiesības uz pastāvīgā lietošanā piešķirto zemi,» pastāstījusi A. Kveska.

Šogad Centrālajai zemes komisijai jāpiešķir zeme tiem bijušajiem zemes īpašniekiem un viņu mantiniekiem, arī cilvēkiem, kuri līdz 1940. gada 21. jūlijam sāka izpirkt Latvijā atstātos vācu izceļotāju nekustamos īpašumus no Vispārējās lauksaimniecības bankas vai Valsts zemes bankas, kā arī viņu mantiniekiem.

Agnese Kveska uzskata, ka zemes pietiks. «Par pieminētajiem neizpirktajiem zemes gabaliem aptuveni 120 000 hektāru kopplatībā gan vēl nav skaidrības, jo, kā jau teicu, agrākajiem zemes lietotājiem ir tā sauktās pirmās rokas tiesības uz pastāvīgā lietošanā piešķirtās zemes nomu. Ja viņi izmantos tās, noslēdzot ar pašvaldībām zemes nomas līgumus līdz šā gada 1. septembrim, tad šī zeme nonāks pašvaldību rīcībā. Ja agrākie zemes lietotāji neizmantos nomas tiesības uz neapbūvētu zemi, to nodos zemes reformas pabeigšanai un bijušo īpašnieku vai viņu mantinieku rīcībā. Pēc Centrālās zemes komisijas ziņām, pašlaik īpašuma tiesībās atzītie pretendē uz 14 362 hektāriem zemes,» saka A. Kveska.