Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Jaunās Rīgas apgabaltiesas ēkas arhitektūras konkursā pieteikušies 25 pretendenti

Rīgas apgabaltiesas ēkas arhitektūras konkursā pieteikušies 25 pretendenti, aģentūru LETA informēja Latvijas Arhitektu savienības (LAS) pārstāve Velta Holcmane.

Jauno apgabaltiesas ēku plānots būvēt pie VEF Kultūras pils, Brīvības gatvē 207.

Atklātais arhitektūras metu konkurss tika izsludināts pērn rudenī, un tagad žūrijas darbs ir noslēdzies. «Tas bija sarežģīts un laikietilpīgs, jo žūrijas komisijai bija jāsastopas ar neatkarīgās Latvijas laikā vēl nepieredzētu gadījumu, kad izrādīta tika liela speciālistu interese,» norādīja Holcmane.

Konkursu organizēja LAS pēc valsts AS «Valsts nekustamie īpašumi» (VNĪ) pasūtījuma. Materiālu sagatavošana sākās 2008. gada vasarā, un dalība konkursā publiski tika izsludināta tā paša gada oktobra sākumā.

Projektējamais zemes gabals neatrodas Rīgas pilsētas vēsturiskā centra zonā un tam piegulošā buferzonā, un tomēr tā novietne ir pilsētbūvnieciski nozīmīga, jo atrodas starp divām pilsētas maģistrālēm — Brīvības gatvi un Ropažu ielu. Uz 8652 kvadrātmetrus lielā zemesgabala, kur kādreiz atradās sporta biedrība «Marss», pašlaik atrodas nenozīmīgas būves un vairāk nekā 60 labi noauguši koki, kas iezīmē bijušā velotreka vietu un veido koku rindu gar Ropažu ielu un Brīvības gatvi.

Saskaņā ar Tieslietu ministrijas Tiesu administrācijas administratīvā departamenta nosacījumiem jaunbūvējamais apjoms jāprojektē trīs funkcionālās zonās un telpu grupējumos. Proti, publiskās telpas — tiesas zāles, uzgaidāmās telpas, gaiteņi, vestibili, publiskās tualetes, garderobes, dienesta telpas — tiesnešiem, sekretāriem, tiesas kancelejas darbiniekiem, arhīva telpas, konvoja un aizturēto personu telpas — aizturēto kameras, tualetes, konvoja telpas, policijas konvoja telpas, dienesta suņu novietne, kā arī ar vairākām ieejām — tiesnešiem un tiesas darbiniekiem, apmeklētājiem, konvojam un apcietinātajiem.

Galvenie kritēriji, pēc kuriem žūrijas komisija izvēlējās relatīvi labākos darbus un noteica konkursa uzvarētāju, ir ēkas funkcionālais risinājums un telpu plānojums, tās arhitektoniskā, mākslinieciskā un kompozicionālā risinājuma kvalitāte, iekļaušanās vides un pilsētas kontekstā, kā arī piedāvātās tālākās projekta un autoruzraudzības izmaksas.

Visi iesniegtie darbi ir apskatāmi Arhitektu namā Rīgā, Torņa ielā 11, līdz 30. janvārim darba laikā. Apbalvotos darbus varēs apskatīt Rīgas apgabaltiesas namā Brīvības bulvārī 34 no 3. februāra.

Žūrijas komisijas svinīga rezultātu paziņošana notiks rīt, 30. janvārī, plkst. 13 Arhitektu namā.

Jauno Rīgas apgabaltiesas ēku varētu sākt būvēt 2011. gadā, aģentūrai LETA pastāstīja VNĪ sabiedrisko attiecību speciāliste Daiga Laukšteina.

Tiek plānots, ka uz jauno tiesu namu varētu pārcelt Rīgas apgabaltiesu, kas pašreiz atrodas Brīvības bulvārī 34. Savukārt Brīvības bulvāra namu varētu izremontēt un tajā izmitināt administratīvās tiesas.

Iecere uzbūvēt šo objektu radās jau pirms vairākiem gadiem, taču Rīgas pašvaldība negaidīti noraidīja 2005. gadā iesniegto metu. Tāpat tika noraidīti vēl divi nākamie pārstrādātie meti, līdz beidzot tikai pagājušā gada aprīlī VNĪ saņēma plānošanas un arhitektūras uzdevumu Rīgas apgabaltiesas arhitektūras ideju konkursam.

Pieņemot, ka šis konkurss beigsies pozitīvi un Rīgas Dome akceptēs žūrijas komisijas izvirzīto uzvarētāju, šā gada vidū varētu tikt noslēgts līgums par skiču un tehniskā projekta izstrādi. «Savukārt reāli būvniecības darbi varētu sākties 2011. gadā. To ilgums atkarīgs no tehniskā projekta risinājumiem, taču apmēram — divi vai divi ar pusi gadi,» pieļāva Laukšteina.