Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Grūtups atklās faktus par sabiedrībā zināmiem cilvēkiem

Februāra sākumā apgāds «Atēna» laidīs klajā advokāta un rakstnieka Andra Grūtupa jauno grāmatu «Observators», kurā aprakstīta mākslinieka un brīvdomātāja Jurģa Skulmes lieta un tiesāšana pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados.

Grāmatā parādīsies arī ne viena vien vēl pašlaik sabiedrībā zināma cilvēka vārds un dalība Skulmes lietas novešanā līdz tiesai, portālu «Apollo» informēja sabiedrisko attiecību speciālists Pāvils Raudonis.

«Observators» ir uz dokumentiem un aculiecinieku liecībām balstīts stāsts par laiku, kad visa valsts bija nosegta ar ziņu pienesēju tīklu, kad notika citādi domājošo izsekošana, viņu sarunu noklausīšanās, visu kontaktu fiksēšana un aģentu iefiltrēšana čeku interesējošā cilvēka draugu un paziņu lokā.

Grāmatā attēlotajā laikā noklausījās daudzus, un liela uzmanības daļa bija veltīta radošajai inteliģencei. Ko runā, kādu literatūru lasa, vai nav pretpadomju noskaņojums un sakari ar latviešu emigrāciju. Vairākās grāmatas epizodēs autors stāsta, kā tieši specdienesti organizēja tos interesējošu cilvēku sarunu noklausīšanos. «Kamēr vieni pratināja, citi slepus viņa mēteļa apkaklē iešuva «Sputņiku». Tādu miniatūru mikrofonu. (..) Tad varēja dzirdēt visu, ko «objekts» runā. Iet cilvēks pa ielu un sarunājas. Pēc divsimt metriem seko mašīna ar rāciju un noklausās. Ļoti ērti un konspiratīvi. Atnāk «objekts» mājās, pakar koridorā mēteli, bet istabā viss dzirdams. Pilnīga kontrole.»

Kā grāmatas moto Grūtups licis rindas no Mateja evaņģēlija: «Daudzi tad grēkos un viens otru nodos un nīdīs.» Patiesi, «Observatorā» aprakstītajos notikumos parādās daudzu raksturu tumšās puses. Par Skulmi čekai ziņoja viņa studentes, draugs izrādījās drošībnieku iefiltrēts aģents, mākslinieka māju čekisti kā savu kabatu pārzināja ilgi pirms prokuratūras sankcionētās kratīšanas. Pret vīru liecina bijusī sieva, un maz ir prokuratūrā un čekā pratināto cilvēku, kurus vara nespēj salauzt.

Stāsts par Skulmes tiesāšanu parāda tā laika prokuratūras un drošības dienestu darba metodes. Grāmatā atklāti arī to cilvēku vārdi, rīcība un pat motīvi, bez kuriem nebūtu arī pašas Skulmes lietas. Kalpošanas idejai te nav. Ir sīka atriebība, karjerisms un vēlēšanās ievilkt ķeksi Maskavai domātā atskaitē. Grāmatā ir trāpīgi un nesaudzīgi Skulmes lietas izstrādātāju, virzītāju un dalībnieku raksturojumi. Kāds tad ir mākslinieka noziegums? Formālais iegansts ir vēstules rakstīšana Zviedrijas latviešiem par padomju Latvijā notiekošo. Tomēr galvenais iemesls ir Skulmes brīvdomība, nepiekrišana tā laika ideoloģijai, atļaušanās domāt pašam un, lai arī šaurā lokā, runāt par padomju varas negācijām.

Varai nav sejas. Ir izpildītāji, kuri centīgi seko «norādījumiem no augšas», un, ja varai tā tīk, nepakļāvīgo agri vai vēlu noliek pie vietas. Šim nolūkam visi līdzekļi ir labi.

Grūtupa grāmata atklāj disidentu lietu aizkulises. Salīdzinājumam izmantoti arī vēsturiski tiesas procesi un pagājušā gadsimta septiņdesmito gadu būtiskākās norises — dzejnieces Ilzes Kalnāres notiesāšana, Oļega Batarevska apsūdzēšana, Iļjas Ripsa sadedzināšanās mēģinājums pie Brīvības pieminekļa, ebreju emigrācija no Padomju Savienības un lidmašīnas nolaupīšanas mēģinājuma lieta.

5. februārī no pulksten 13 «Jāņa Rozes grāmatnīcā» Krišjāņa Barona ielā 5, Grūtups 125 «Observatora» eksemplārus ar autogrāfu dāvinās saviem lasītājiem.