Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Piensaimnieku problēmu risināšanai sasauc valdības ārkārtas sēdi

Pēc Ministru prezidenta Ivara Godmaņa (LPP/LC) iniciatīvas pirmdien, 2. februārī, sasaukta valdības ārkārtas sēde, kurā plānots lemt par premjera priekšlikumiem steidzamai piensaimniecības nozares problēmu risināšanai, aģentūru LETA informēja premjera preses sekretārs Edgars Vaikulis.

Godmanis šorīt telefonsarunā ar Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) valdes priekšsēdētāju Armandu Krauzi vienojies izskatīt priekšlikumus, kuri tika izteikti iepriekšējā valdības un LOSP tikšanās reizē.

Ministru prezidents aicinās lemt par valdības garantijām zemnieku saimniecībām, kuras ņēmušas kredītus bankā, uz gadu atliekot pamatsummas maksājumus. Pēc aptuveniem aprēķiniem, šo garantiju kopējais apjoms varētu sasniegt 24 miljonus latu.

Premjers aicinās arī uzņēmējdarbības attīstības programmas eksporta atbalsta sadaļā iekļaut piena pārstrādes uzņēmumu eksporta atbalstu, kas ļaus izvairīties no piena pārstrādes uzņēmumu maksājumu kavējumiem un laikus veikt norēķinus par iepirkto pienu. Šāds lēmums, iespējams, varētu palielināt piena iepirkuma cenu.

Uz Ministru kabineta ārkārtas sēdi aicināti arī LOSP pārstāvji, lai valdība pieņemtu abas puses apmierinošu lēmumu.

Jau ziņots, ka zemnieki valdībai devuši nedēļu laika lemšanai par konkrētiem atbalsta mehānismiem, kas glābtu nozari no tālāka sabrukuma.

Pirmdien, 26. janvārī, zemnieku organizācijas tikās ar Godmani (LPP/LC), finanšu ministru Ati Slakteri (TP), ekonomikas ministru Kasparu Gerhardu (TB/LNNK) un zemkopības ministru Mārtiņu Rozi (ZZS) un izvirzīja prasības, par kuru izpildi valdībai jāpieņem lēmumi nedēļas laikā.

Lauksaimnieki prasa kredītu pamatsummas atlikšanu uz gadu, nepasliktinot kredītlīgumu nosacījumus, Eiropas Savienības tiešo maksājumu izmaksu līdz 31. martam un nacionālo subsīdiju naudas nekavējošu izmaksu divu nedēļu laikā pēc subsīdiju nolikuma apstiprināšanas, kā arī 2,5% no valsts budžeta nodrošināšanu atbalstam lauksaimniecībai.

Viņi prasa atzītām lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvām sabiedrībām un zemniekiem paredzēt valsts garantētu kredītlīniju apgrozāmajiem līdzekļiem, lai kooperatīvi varētu norēķināties ar produkcijas piegādātājiem un zemnieki sagatavoties pavasara ražošanas sezonai.

Ceturtā zemnieku prasība ir vertikāli integrētās ražošanas ķēdes izveides veicināšanai piešķirt kredīta garantijas valsts galvojuma veidā piena pārstrādes uzņēmuma izveidei, kurš piederētu tikai piena ražotājiem, tā nodrošinot produktu ražošanas un realizācijas vertikālās ķēdes izveidi, kas ir vitāli nepieciešams nozares tālākai veiksmīgai attīstībai un piena produktu pievienotās vērtības palielināšanai.