Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Svinēšana, vārda došana

Latvijā vārda un dzimšanas dienas ir ļoti populāri svētki, un vārda dienas svin arī to tautību cilvēki, kuru etniskajā dzimtenē šādas svinības neatzīst. Ne Latvijas ebrejiem, ne krieviem, ne vāciešiem šie svētki it kā nebūtu svinami, un tomēr daudzi to dara, kas ir laba zīme, runājot par integrācijas jautājumiem.

Vārda dienā tiek sveikti cilvēki, kuru vārds attiecīgajā dienā minēts kalendārā.

Latvijā visiem zināms, ka uz vārda dienu var iet nelūgts, bet ar šo tradīciju esiet uzmanīgi. Ne velti ir tik daudz parunu par gaidītiem un negaidītiem

viesiem.

Patlaban kalendārā ir iekļauti vairāk nekā 3000 vārdu, taču tie nebūt neatspoguļo Latvijas iedzīvotāju izdomas spēju robežas. Tādēļ nolemts, ka 22. maijā vārdadienas svin visi tie, kuru vārdi kalendārā nav atrodami.

Kādu vārdu dot?

Latvijā vecākiem nebūtu vēlams bērnam likt vairāk kā trīs vārdus. Latvijā nav pieņemts zēnam likt meitenes vārdu un meitenei - zēna. Kā arī likt to pašu vārdu, kas ir brālim vai māsai.

Vārds nedrīkst būt pretrunā ar valodniecības normām, un tam nevajadzētu būt nepieklājīgam.

Vārda izvēlēšanās
Vārda izvēle ir vecāku ziņā, bet to nevajadzētu izmantot, lai pajokotos un uzjautrinātos. Bērnam ar jocīgo vārdu būs jādzīvo visu mūžu. Piemēram, diez vai puikam vajadzētu dot vārdu Bumbulītis, kas tik labi izklausās pirmajos viņa dzīves mēnešos. Neaizmirstiet padomāt arī par vārda saskaņu ar uzvārdu.

Tomēr, ja nu noticis nelabojamais un, pasi saņemot, jūs saprotat, ka ar senču doto vārdu dzīvot nevēlaties, likumdošana pieļauj vārda un uzvārda maiņu, ja vien tam ir būtisks pamatojums (visbiežāk vainīgi vecāku neveiksmīgie jociņi).

Daudzi vecāki atzīst dzimtas tradīcijas un liek bērnam tādu vārdu, kas bijis izplatīts viņu dzimtā. Senus vārdus iespējams mūsdienīgot, bet svešzemju - latviskot.

Vārda reģistrēšana

Lai iekļautu vārdu kalendārā, ar tā reģistrēšanu Dzimtsarakstu departamentā vēl nepietiek. Jāraksta vēstule uz Valsts valodas centru ar lūgumu jauno vārdu atzīt. Saprotiet paši, jo dīvaināks tas būs, jo ilgāk vajadzēs gaidīt, kamēr tas parādīsies kalendārā.

Vārdu darināšana

Vārdu darināšanā latvieši allaž bijuši naski. Daudz dzirdēti stāsti par padomju laika skaistajām meičām Drezīnām un brašajiem puišiem Gagariniem. Laiki mainās, un šodien modē ir populāru TV seriālu varoņu vārdi - Rozalindas, Izauras un Esmeraldas. Joprojām ir cilvēki, kas ciena pasaules kultūras klasiku - dziedātājus, romānu personāžus, nemirstīgu operu vārdus.

Valsts valodas centra darbinieki zina stāstīt arī aplam kuriozus gadījumus, kad vecāki lūdz atzīt kādu slimības vārdu par savas meitas vai dēla vārdu. Pieaugušajiem reizēm piemīt dīvainas kaprīzes, bet dzimtsarakstu birojā jāreģistrē visi vārdi, ko pieprasa vecāki, jo atteikumam nav juridiska pamata.

Uzvārds

Latvieši pie Rietumeiropā tradicionāliem uzvārdiem tika salīdzinoši vēlu, tos piešķīra vācu muižnieki, kā arī citi kungi, un tālabad sākumā tie dažkārt bija ne visai glaimojoši. Lielākās izmaiņas latviešu uzvārdu tapšanā notika pirmās brīvvalsts laikā, kad daudzi vāciskos un vēl citādi nepatīkami skanošos uzvārdus mainīja pret latviskiem un labskanīgiem.

Šodien ir pieņemts, ka bērns piedzimšanas brīdī iegūst vecāku kopīgo uzvārdu. Ja kopīga uzvārda nav, vecākiem ir tiesības izvēlēties, kura vecāka uzvārdā sauksies bērns.

Ja vecāki nevar izšķirties par bērna uzvārdu, bērnam tiks piešķirts tāds uzvārds, kāds ir viņa mātei bērna reģistrēšanas brīdī. Par uzvārda piešķiršanu var lemt arī cilvēks, kurš bērnu reāli aprūpē.