Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Reorganizējot valsts pārvaldi, Godmanis cer ietaupīt 28 miljonus

Reorganizējot valsts pārvaldi, premjers Ivars Godmanis (LPP/LC) cer ietaupīt 27,94 miljonus latu un likvidēt 2826 štata vietas.

Kā aģentūru LETA informēja premjera preses sekretārs Edgars Vaikulis, Godmaņa valdības reorganizācijas priekšlikumi paredz būtiski samazināt Ministru kabineta sastāvu, lai turpmāk tajā ietilptu Aizsardzības, Ārlietu, Ekonomikas un reģionālās attīstības, Finanšu, Ģimenes, sociālo lietu un veselības, Iekšlietu, Izglītības, zinātnes un kultūras, Tieslietu, Transporta un komunikāciju, Zemkopības ministrijas, Vides ministriju pievienojot Ekonomikas un reģionālās attīstības vai Zemkopības ministrijai.

«Valdība ir izvirzījusi ambiciozu mērķi - izveidot daudz ekonomiskāku un efektīvāku valsts pārvaldes struktūru. Tā ir nepārprotama sabiedrības prasība, tāda ir mūsu apņemšanās pret mūsu partneriem, starptautiskajām finanšu institūcijām. To var darīt, pakāpeniski trīs gadu laikā samazinot valsts pārvaldē strādājošo skaitu un atlīdzību. Mans priekšlikums tomēr ir veikt fundamentālu valsts pārvaldes reorganizāciju vienā gadā, kas ļaus panākt tūlītēju valsts pārvaldes izdevumu samazinājumu par 27,9 miljoniem latu,» sacījis Godmanis.

Premjers uzsver, ka attiecībā uz valsts pārvaldes iestāžu reorganizāciju piedāvātie risinājumi nav uzskatāmi par gala variantu un ir uzlabojami, balstoties uz citiem, iespējams, labākiem risinājumiem, attiecinot reorganizāciju uz vēl citām iestādēm, kuras nav iekļautas piedāvājumā, gan modificējot piedāvāto risinājumu, gan piedāvājot citus risinājumus.

«Ja reorganizācijas gaitā radīsies citi racionāli priekšlikumi, kas ļaus ietaupīt vēl vairāk naudas un cilvēkresursu, tie noteikti tiks atbalstīti,» sacījis Godmanis.

Valsts kancelejas izstrādātajā variantā iestādes un institūcijas ir sagrupētas, ievērojot funkciju līdzību, procesu līdzību, piemēram, iestādes nodrošina noteiktu, savstarpēji saistītu reģistru uzturēšanu, augstāka normatīvā akta esamību, kas nosaka iesaistīto personu darbību, iestādē nodarbināto skaitu, piemēram, mazskaitlīgas iestādes ar saturiski līdzīgām funkcijām ir grupētas ar skaitliski lielākām iestādēm.

Tāpat ņemta vērā pēc būtības veiktā iestādes darbība, kas nav atkarīga no iestādes normatīvajos aktos noteiktā juridiskā statusa, piemēram, valsts budžeta finanšu resursu sadalījumu veic nozares vadošā iestāde, tā netiek deleģēta padotības iestādēm, saistītu finanšu plānošanas procesu esamību, piemēram, viena iestāde finansiāli uztur otru vienas un tās pašas ministrijas ietvaros, iespēju atteikties no noteiktu funkciju izpildes, to nododot privātam sektoram vai atsakoties no tālākas funkciju izpildes, centralizācijas un decentralizācijas ieguvumus, piemēram, nododot iestādes un funkcijas atvasinātām publiskām personām.

Valsts kanceleja arī ņēmusi vērā iestādes funkcionālo piederību tai vai citai jaunveidojamai nozares vadošai iestādei, iespēju centralizēt administratīvās atbalsta funkcijas, pēc būtības saglabājot lēmuma pieņemšanas neatkarību, iespēju centralizēt administratīvās atbalsta funkcijas, piemēram, lietvedības, grāmatvedības, personālvadības funkcijas nodod nozares vadošajām iestādēm vai citai iestādei, kura to var veikt ar zemākiem izdevumiem, funkcionālo saistību ar nozarē esošām valsts kapitālsabiedrībām, lai, nodrošinot funkciju izpildi kapitālsabiedrību formā samazinātu valsts pārvaldes izdevumus, citu valstu pieredzi, uzkrātās zināšanas administratīvās pārvaldes procesu organizēšana un reformēšanā

Šobrīd izvērtēšanai piedāvātie priekšlikumi ir balstīti tikai uz nacionālo normatīvo aktu regulējuma analīzi, neizvērtējot starptautisko līgumu noteiktās prasības, uzsver Valsts kanceleja.

Reorganizācijas gaitā plānots, ka kopējais štata vietu skaits samazināsies no 65 916 līdz 63 487, tostarp valsts pārvaldes iestādēs samazināsies no 57 448 līdz 53 119 vietām, bet valsts kapitālsabiedrībās palielināsies no 8468 līdz 10 368.