Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ķīnas prezidents aicina Obamu pretoties protekcionismam

Ķīnas prezidents Hu Dzjiņtao savā pirmajā telefonsarunā ar jauno ASV līderi Baraku Obamu aicinājis uzlabot Pekinas un Vašingtonas attiecības, kā arī uzsvēris, ka abām valstīm jāpretojas protekcionismam, sestdien vēsta oficiālā Pekina.

Saruna notika piektdien - 11 dienas pēc Obamas inaugurācijas -, un tā sekoja asai vārdu apmaiņai starp abu valstu amatpersonām, kuru izraisīja Vašingtonas apgalvojumi, ka Ķīna manipulē ar savas valūtas kursu, lai veicinātu eksportu.

Ķīnas Ārlietu ministrijas izplatītajā sarunas pārstāstā teikts, ka Hu apliecinājis Pakinas gatavību strādāt pie «konstruktīvāku Ķīnas un ASV attiecību» nodrošināšanas.

Ķīnas līderis Obamam sacījis, ka atbalsta ASV centienus stabilizēt savu ekonomiku, taču brīdinājis no atgriešanās pie protekcionisma.

«Mēs ceram uzlabot sakarus un koordināciju makroekonomikas politikas jautājumos un stingri iestājamies pret protekcionismu,» ministrija citē Hu teikto.

Arī Baltā nama pārstāvis Roberts Gibss abu līderu sarunu raksturo kā «pozitīvu», abām pusēm paužot apņēmību sadarboties gan krīzes novēršanā, gan citos jautājumos.

Vienlaikus Gibss norāda, ka Obama «uzsvēra nepieciešamību koriģēt globālās tirdzniecības disbalansu, kā arī stimulēt globālās [ekonomikas] izaugsmi un kredīta tirgus plūsmas».

Ķīnas Ārlietu ministrijas sniegtajā sarunas atstāstā nav minēts, vai Obama pievērsies arī tādiem Ķīnai nepatīkamiem jautājumiem, kā cilvēktiesības, reliģiskā brīvība, Tibeta un Taivāna.

Sarunas laikā Hu uzaicinājis Obamu apmeklēt Ķīnu «tiklīdz tas abām pusēm būs piemēroti», uz ko ASV prezidents atbildējis, ka vēlētos to darīt drīzumā.

Abi līderi pārrunājuši arī Ziemeļkorejas un Irānas kodolprogrammu jautājumu, kā arī klimata izmaiņu radītās problēmas.