Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kā svinēt Lieldienas?

Lieldienu svinēšana sākas ar telpu izdaiļošanu. Rotājiet telpas ar pūpoliem, plaucētiem bērzu vai lazdu zariem un krāsotām olām. Izmantojiet rotājumiem arī citu pavasara simboliku- ziedus un sadīgušu zāli.

Rotāšanai izmantojamas olu čaumalas iegūst, ja ar adatu izdur olai abās pusēs mazus caurumiņus un izpūš laukā tās saturu. Pēc tam ola ir jāizskalo ar aukstu ūdeni, jānosusina, un tā ir gatava krāsošanai. Šādi sagatavotas olas ir iespējams savērt krāsainos ķekaros un ar tām rotāt telpas.

Lieldienu puķes izgatavo no krāsainām olu čaumalām, tās uzspraužot uz kociņiem un izrotājot ar spalvām un papīriem.

Iespējami arī citi - ne mazāk ekstravaganti telpu rotāšanas paņēmieni, piemēram - ziedoša slota, kas izdaiļota ar papīra vai dzijas ziediņiem vai Lieldienu vainags, kas veidots no pūpolu zariem, kuriem apsietas lentītes un piestiprinātas olu čaumalas.

Olu krāsošana
Raksturīgākā Lieldienu tradīcija latviešiem un arī citām tautām ir olu krāsošana. Pagāniskajā tradīcijā ola ir saules atgriešanās un auglības simbols, bet kristiešiem ola simbolizē Kristus augšāmcelšanos.

Sišanās ar olām
Visatraktīvākā ir plaši pazīstamā Lieldienu tradīcija- sišanās ar olām. Ja ola saplīst, tā jāatdod tam, kurš to sasitis. Tā ir iespējams iegūt savā īpašumā ne vienu vien olu.

Šūpošanās
Svarīgu vietu latviešu Lieldienu rituālā ieņem šūpuļu kāršana un šūpošanās. Šūpoles, kā kurā novadā, sauc arī par šūpotnēm, līgotnēm, līgačām, airēm jeb eirēm.

Senie latvieši šūpodamies galvenokārt cerēja pavairot linu un kaņepju ražu, kā arī vasarā pasargāt sevi no odu un citu kukaiņu dzēlieniem. Lai gan galvenais šūpošanās laiks bija Lieldienas, tomēr šūpojās arī visu nedēļu pēc tam. Tad svinīgā ceremonijā, pieaicinot arī kaimiņus, šūpoles izjauca un sadedzināja, lai raganām nebūtu kur šūpoties.