Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

ZM: ir rasti risinājumi visām lauksaimnieku prasībām

Zemkopības ministrija (ZM) ir radusi risinājumu visām lauksaimnieku uzstādītajam prasībām.

Reaģējot uz lauksaimnieku prasību par piena pārstrādes uzņēmuma izveidi, kurš piederētu piena ražotājiem, ZM valdībai ierosinās konceptuāli atbalstīt valsts galvojuma piešķiršanu šāda uzņēmuma izveidei.

Kā aģentūru LETA informēja ZM preses dienestā, ņemot vērā lauksaimnieku noteiktās prasības, sadarbībā ar Lauksaimnieku organizācijas sadarbības padomi, LLKC speciālistiem šodien sagatavoti konkrēti priekšlikumi veicamajiem pasākumiem, lai stabilizētu situāciju nozarē.

Šodien ZM sagatavotie priekšlikumi arī nosūtīti Ministru prezidentam Ivaram Godmanim (LPP/LC), finanšu ministram Atim Slakterim (TP), ekonomikas ministram Kasparam Gerhardam (TB/LNNK), kā arī lauksaimnieku organizāciju pārstāvjiem. Pirmdien tos plānots skatīt valdībā.

Projektā paredzēts, ka pēc paātrināta grafika lauksaimniekiem jāizmaksā Eiropas Savienības (ES) tiešie maksājumi un nacionālās subsīdijas 37 miljonu latu apjomā. Tas veicams, pārdalot gan nacionālo subsīdiju, gan ES maksājumu termiņus no vēlāk veicamajiem maksājumiem, veicot tos jau tuvākajos mēnešos.

Savukārt, paredzot grozījumus 2009. gada valsts budžetā, papildus piešķirt finansējumu 24 miljonu latu apmērā, lai veiktu paredzētos piensaimniecības ciltsdarba maksājumus, kā arī atbalsta maksājumus kredītprocentu daļējai dzēšanai.

Finansējums paredzēts arī no valsts budžeta programmas «Finansējuma nodrošinājuma rezerve,» norāda ZM.

Lai nodrošinātu kredītsloga atvieglošanu un sniegtu valsts garantētu kredītlīniju apgrozāmiem līdzekļiem, Lauku attīstības fonds (LAF) jau ir sācis jauna veida kredītgarantiju izsniegšanu apgrozāmajiem līdzekļiem kooperatīviem un pārstrādes uzņēmumiem, kā arī sniedz papildus garantijas aizdevumiem finanšu krīzes dēļ īslaicīgās grūtībās nonākušiem uzņēmumiem.

LAF var garantēt aizdevumus 12 miljonu latu apjomā, tomēr šāds apjoms ir nepietiekams, tālab valsts budžeta grozījumos jāparedz papildus finansējums 30 miljonu latu apmērā LAF pamatkapitāla palielināšanai.

Finansējums jāparedz no starptautiskā aizdevuma līdzekļiem finanšu sektora stabilizācijai.

ZM priekšlikumi nosaka arī to, ka Finanšu ministrijai, izstrādājot prasības starptautisko aizdevumu izmantošanai banku sektora stabilizēšanai, jāparedz esošo kredītu restrukturizāciju lauksaimniecības, zivsaimniecības, meža un pārtikas nozarē, nekādi nepasliktinot noslēgto kredītlīniju nosacījumus.

Turklāt, Finanšu un Ekonomikas ministrijai, izstrādājot normatīvo aktu projektus, par atbalstu kredītu garantijām, jāparedz iespēja arī lauksaimniecības nozares pārstāvjiem saņemt šo atbalstu, norāda ZM.