Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijā tiek palielinātas akcīzes nodokļa likmes

Svētdien stāsies spēkā grozījumi likumā par akcīzes nodokli, kas paredz būtiskus nodokļa likmes pieaugumus.

Grozījumi likumā paredz, ka alum par 100 litriem tiek palielināta akcīzes nodokļa likme no 1,30 latiem uz 1,45 latiem par katru absolūtā spirta tilpumprocentu, kas izteikts ar precizitāti līdz vienai desmitdaļai, bet ne mazāk kā četri lati līdzšinējo divu latu vietā par 100 litriem alus.

Smēķējamai tabakai palielināta akcīzes nodokļa likme no 14 latiem uz 23 latiem par kilogramu tabakas. Likmes palielinājums ir nepieciešams, jo praksē ir izveidojusies situācija, ka, ņemot smēķējamās tabakas paraugus, ir ļoti grūti nošķirt, kurš produkts atbilst smalki sagrieztai tabakai cigarešu uztīšanai ar likmi 23 lati un kurš citai smēķējamai tabakai ar likmi 14 lati par kilogramu tabakas.

Līdz ar to, lai novērstu iespēju, ka abiem produktiem tiek piemērota zemākā akcīzes nodokļa likme, nepieciešams palielināt akcīzes nodokli citai smēķējamai tabakai, pielīdzinot to akcīzes nodokļa līmenim smalki sagrieztai tabakai, skaidro Finanšu ministrija (FM).

Vīnam un raudzētiem dzērieniem akcīzes nodokļa likme tiks palielināta no 30 uz 40 latiem par 100 litriem. Likmes palielinājums esot nepieciešams, lai tuvinātu akcīzes nodokļa likmi vīnam un raudzētiem dzērieniem starp Baltijas valstīm.

Pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem akcīzes nodokļa likme palielinās no 705 uz 825 latiem par 100 litriem absolūtā spirta. Likmes palielinājums ir nepieciešams, lai tuvinātu akcīzes nodokļa likmi pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem starp Baltijas valstīm, kā arī no veselības aspekta, lai mazinātu stipro alkoholisko dzērienu patēriņu, norāda FM.

Likums paredz arī akcīzes nodokļa likmi palielināt naftas produktiem. Svinu nesaturošam benzīnam, tā aizstājējproduktiem un komponentiem par 1000 litriem nodoklis tiks palielināts no 228 uz 269 latiem, svinu saturošam benzīnam, tā aizstājējproduktiem un komponentiem - no 297 uz 300 latiem, bet petrolejai, tās aizstājējproduktiem un komponentiem - no 193 uz 234 latiem.

Dīzeļdegvielai, tās aizstājējproduktiem un komponentiem par 1000 litriem akcīze tiks palielināta no 193 uz 234 latiem, naftas gāzēm un pārējiem gāzveida ogļūdeņražiem - no 87 latiem uz 90 latiem, degvieleļļai, kuras kolorimetriskais indekss ir mazāks par 2, kā arī tās aizstājējproduktiem un komponentiem - no 193 uz 234 latiem.

Ja svinu nesaturošam benzīnam akcīzes preču noliktavā Latvijā ir pievienots etilspirts, kas iegūts no lauksaimniecības izejvielām un ir dehidratēts, attiecīgajiem produktiem par 1000 litriem nodokli aprēķinās pēc likmes 256 lati, ja absolūtā spirta saturs veido 5 tilpumprocentus no kopējā produktu daudzuma.

Svinu nesaturošam benzīnam noteikto likmi proporcionāli samazinās atbilstoši absolūtā etilspirta daudzumam, ja absolūtā spirta saturs veido no 70 līdz 95 tilpumprocentiem no kopējā produktu daudzuma.

Ja dīzeļdegvielai, tās aizstājējproduktiem un komponentiem akcīzes preču noliktavā Latvijā ir pievienota rapša sēklu eļļa vai no rapša sēklu eļļas iegūta biodīzeļdegviela, attiecīgajiem naftas produktiem nodokli aprēķinās pēc likmes 223 lati par 1000 litriem, ja rapša sēklu eļļa vai biodīzeļdegviela veido no 5 līdz 30 tilpumprocentiem no kopējā naftas produktu daudzuma.

Savukārt pēc likmes 164 lati par 1000 litriem nodokli aprēķina gadījumā, ja rapša sēklu eļļa vai biodīzeļdegviela veido vismaz 30 tilpumprocentus no kopējā naftas produktu daudzuma.

Likuma grozījumi arī paredz, ka bezalkoholiskajiem dzērieniem akcīzes nodokļa likmi palielina no 2 latiem uz četriem latiem par 100 litriem.

Kafijai akcīzes nodokļa likme tiks palielināta no 50 latiem uz 100 latiem par 100 kilogramiem.

Kā ziņots, nodokļu izmaiņas Saeima pēc plašām diskusijām pieņēma 12.decembra rītā.