Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Šogad Afganistānā samazināsies opija magoņu raža

Sagaidāms, ka šogad Afganistānā nedaudz samazināsies opija magoņu raža, jo augstākās kviešu cenas stimulē dažus zemniekus mainīt audzējamās kultūras, svētdien paziņoja ANO Narkotiku un noziedzības apkarošanas aģentūra (UNDOC).

Afganistāna ieslēgta apburtā lokā, kurā narkotiku ražošana palīdz finansēt talibu kaujiniekus un palielina amatpersonu korupciju, kas savukārt ierobežo valdības kontroli pār daudziem rajoniem, kuri atļauj audzēt vairāk opija magoņu.

Pagājušajā gadā Afganistāna saražoja vairāk nekā 90% pasaules opija - biezu magoņu pastu, kuru pēc tam apstrādā, lai iegūtu heroīnu un kontrabandas ceļā nogādātu to ārvalstīs.

Pagājušajā gadā no 34 Afganistānas provincēm 18 bija brīvas no opija, bet šogad to skaits varētu palielināties līdz 22, ja tiks veikta efektīva magoņu ražas iznīcināšana, teikts UNDOC kārtējā ziņojumā.

Gandrīz visa opija ražošana Afganistānā jeb aptuveni 90% ir koncentrēta septiņās dienvidu un dienvidrietumu provincēs, un vairāk nekā puse - tikai vienā Hīlmendas provincē, kur galvenokārt britu karavīri cīnās pret talibu sacelšanos.

Kopš 2002.gada starptautiskā sabiedrība ziedojusi miljoniem dolāru narkotiku apkarošanai Afganistānā, taču līdz pagājušajam gadam to ražošana nepārtraukti palielinājās.

Pagājušā gada nelielo kritumu varētu izskaidrot galvenokārt ar nelabvēlīgajiem laika apstākļiem, un, ja ražošana saruks arī šogad, tad par to būs jāpateicas ārējiem faktoriem, 25% opija cenu kritumam tirgus pārsātinājuma dēļ un kviešu augstākajām cenām pasaules tirgos.

Nodokļi no zemniekiem un kontrabandistiem pagājušajā gadā deva talibiem aptuveni 470 miljonus dolāru (251,9 miljoni latu|), ziņo ANO, taču NATO spēkiem Afganistānā nav atļauts piedalīties magoņu ražas iznīcināšanā.

NATO pašlaik spriež, kā īstenot pagājušā gada oktobrī ministru sanāksmē pieņemto lēmumu, kas atļauj tiešus uzbrukumus narkotiku tirdzniecībai, teica alianses pārstāvis.

NATO spēku pavēlnieks ASV ģenerālis Džons Kredoks izdevis norādījumus saviem ģenerāļiem, kuros teikts, ka narkotiku kontrabandistiem var uzbrukt neatkarīgi no tā, vai pierādījumi saista vai nesaista viņus ar talibu sacelšanos, pagājušajā nedēļā ziņoja žurnāls «Der Spiegel», citējot atklātībā nonākuši slepenu dokumentu.

Taču NATO vadīto spēku komandieris Afganistānā ASV ģenerālis Deivids Makīrnans nevēlas ievērot šos norādījumus, baidoties, ka šāda rīcība nopietni graus NATO mēģinājumus samazināt upuru skaitu civiliedzīvotāju vidū, raksta «Der Spiegel».