Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Īslandē izveidota jauna valdība

Īslandē izveidota jauna koalīcijas valdība, ko vadīs bijusī sociālo lietu ministre, sociāldemokrāte Johanna Sigurdardotira, svētdien žurnālistiem paziņojušas koalīcijas partijas.

«Īslandes prezidents mani šodien lūdza pabeigt valdības veidošanu, un nu tas ir izdarīts. Šī valdība balstīsies uz jaunām sociālajām vērtībām,» paziņojusi jaunā premjere, solīdama nekavējoties sākt risināt dziļās ekonomiskās problēmas, kurās nonākusi viņas valsts.

Jau paziņots, ka par finanšu ministru jaunajā kabinetā kļūs Kreiso-Zaļo partijas līderis Steingrimurs Sigfusons. Puse no desmit jaunās valdības ministriem ir sievietes.

Valdība norādījusi, ka par saviem pirmajiem uzdevumiem uzskata nomainīt Īslandes Centrālās bankas valdi, kas asi kritizēta par nespēju novērst krīzi, un izveidot parlamentā komiteju, kam tiks uzdots izanalizēt Īslandes iespējas pievienoties Eiropas Savienībai (ES). Šai komisijai savi atzinumi būs jāsniedz līdz aprīļa vidum.

Koalīcijas partijas pieļāvušas iespēju, ka 25. aprīlī varētu sarīkot valstī pirmstermiņa vēlēšanas.

66 gadus vecā Sigurdardotira ir Īslandes pirmā premjerministre sieviete un pirmā valdības vadītāja pasaulē, kas atzīst savu homoseksuālo orientāciju, lai gan par privāto dzīvi daudz nerunā. Būdama divu pieaugušu dēlu māte, viņa 2002. gadā apprecējās ar rakstnieci Joninu Leosdotiru, bet lielākā daļa īslandiešu to uzzinājuši tikai nupat, kad viņa izvirzīta valdības vadītāja amatam.

Jau ziņots, ka līdzšinējais premjerministrs — Neatkarības partijas līderis Geirs Horde — par savu demisiju paziņoja pirmdien, jo sarunas par viņa kabineta glābšanu bija neveiksmīgas.