Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Parex varētu sadalīt labajā un sliktajā bankā

Alternatīvas tam, kas notiks ar Parex banku, ir vismaz divas, no kurām viena paredz banku sadalīt labajā un sliktajā, pirmdien vēstī laikraksts «Diena».

Pirmā alternatīva, ko var arī saukt par pamata scenāriju, neparedz radikālus lēmumus. Proti, banka pamazām tiek stabilizēta, kā tās finanšu investore tiek piesaistīta Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB), un aptuveni gada laikā tiek lemts par Parex pārdošanu.

Otra alternatīva ir tā sauktais B plāns, kas paredz bankas restrukturizēšanu (sadalīšanu) un ātru pārdošanu. Lai to iedarbinātu, izskatīšanai valdībā jau sagatavots speciāls likumprojekts par Parex restrukturizāciju un pārdošanu, norāda «Diena».

Publiski dokuments nav pieejams. Taču laikrakstam zināms, ka tas vienreiz jau skatīts Ministru kabinetā, tiesa, atbildīgās amatpersonas par šādu projektu nav pat ieminējušās. Likumprojekta apspriešana apturēta, jo tas raisījis asas valdības sēdes dalībnieku diskusijas un iebildumus.

Būtībā tas paredz bankas sadalīšanu, proti, likvīdie bankas aktīvi (depozīti, norēķinu konti, drošie kredīti, bankai piederošie uzņēmumi Krievijā un NVS) tad tiktu nošķirti no sliktajiem — bankas saistībām pret aizdevējiem, sliktajiem kredītiem, nelikvīdajiem vērtspapīriem. Vienkārši sakot, Parex tiktu sadalīta labajā bankā un sliktajā bankā.

Sliktā banka paliktu valsts īpašumā — vai nu kā atsevišķa struktūra, vai arī sliktās saistības tiktu nodotas Hipotēku bankai, kura kā valstij piederoša banka mēģinātu ar tām tik galā. Labā Parex daļa pēc restrukturizācijas tiktu gatavota ātrai pārdošanai. Starp reālākajiem labās Parex pircējiem tiek sauktas trīs Krievijas bankas — valstij piederošās Krievijas bankas «Sberbank» un «Vņeštorgbank», kā arī interesi par Parex pirkšanu jau savulaik izrādījusi lielākā Krievijas privātbanka ALFA banka.

To vada krievu miljardieris Pjotrs Avens. Tieši saistībā ar ALFA banku līdz šim neoficiāli izskanējis — lai runātu ar Avenu, uz Maskavu braucis viņam pazīstamais ekspremjers un biznesa konsultants Andris Šķēle (TP), norāda «Diena». Taču Šķēle šādu faktu neapstiprina un jebkuru sevis saistīšanu ar Parex pārņemšanu un iespējamo pārdošanu laikrakstam nosaucis par «beidziet izplatīt baumas».

Melngailis faktu, ka šīs Krievijas bankas izrādījušas interesi par Parex, nekomentē un uzsver: «Man nekādas sarunas nav bijušas.» Pie viņa esot vērsušies vairāki potenciāli interesenti, taču tās esot Rietumu, arī Skandināvijas, bankas.

To, ka likumprojekts par Parex restrukturizāciju un pārdošanu ir sagatavots, Melngailis izvairīgi apstiprināja, uzsver laikraksts. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka bankas sadalīšana ir viena no alternatīvām, kas, iespējams, nemaz netiks īstenota, ja veiksmīgi noslēgsies sarunas ar sindikātu.