Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kā slēpj naudu piramīdās

Finanšu piramīda «European Prosperity Club» (pazīstama arī kā «Panamas Credit Union» un «Mulberry Team») šobrīd cenšas notīrīt visas pēdas Latvijā savāktās naudas ceļā uz ārzemēm.

Naudas un piramīdas celtnieku pēdas cenšas atrast gan Ekonomikas policija, gan cietušo personu biedrības «Noguldījumu drošība» aktīvisti. Viņu līderis ir policijas majors Aivars Tīrumnieks. Viņš zināms arī kā viens no septiņiem pusfinālistiem sacensībā par KNAB priekšnieka vietu; šobrīd viņu uz finālu nelaiž. Pēc biedrības aprēķiniem, Latvijā no «European Prosperity Club» cietušas vairāk nekā 2000 juridiskās un fiziskās personas, kurām izkrāpti vidēji 5000 līdz 100 000 ASV dolāru katrā gadījumā, bet fiksētas arī lielākas summas.

«Kiprā darbojas konsultāciju servisa kompānija «EAP Consulting Service Ltd», kuras prezidents es esmu. Ieņemu arī jaunās, augošās Londonas bankas «Prosperity Bank» finanšu direktora posteni. Vispār mums ir liels holdings, kas ietver veselu grupu kompāniju. Ir trasta kompānija «European American Prosperity Trust»,» pirms diviem gadiem kādā intervijā stāstīja Ēriks Gromuls, piramīdas nominālā seja. Tieši šīs ārzonu kompānijas, kā liecina «Neatkarīgās» rīcībā esošie dokumenti un līgumi par naudas piesaistīšanu, kopā ar vēlāk izmantotajām «Mulberry Team Ltd», «Wellwhell Ltd» un «Panamas Credit Union», S.A. veidoja finanšu piramīdas juridisko aizsegu.

www.companieshouse.gov.uk

Arī krāpnieku lietotā savstarpējās saziņas sistēma ir pārvietota uz pavisam citiem serveriem. Iepriekš tādas lapas kā «mulberryteam.com», «eaptrust.com», «raybill.com», «inventa.biz» un citas, kuras apkalpoja «European Prosperity Club», atradās uz ārzonas kompānijas «Stream-Link LLC» Latvijas pārstāvniecībai piederošā servera Rīgā, Brīvības ielā 46. Tagad lapas «mulberryteam.com» un «mulberrynews.com» atrodas uz ārzemēs reģistrētiem serveriem. Pagājušā gada novembrī «Neatkarīgā» pārliecinājās par vairākas dienas ilgstošu kratīšanu Brīvības ielā 46, kur tika konfiscēti «Stream-Link LLC» serveri u. c. aparatūra un datu nesēji. Lai gan Ekonomikas policija ierosinājusi kriminālprocesu, daži desmiti apkrāpto vienā no serveriem joprojām turpina diskusijas par to, vai viņiem kādreiz atmaksās ieguldīto naudu un vai naudas vietā būtu vērts pieņemt viņiem solītās «Panamas Credit Union» akcijas.

Izmeklēšana negaidīti pavirzījusies uz priekšu pavisam citā frontē. Vadims Makarenko, «Stream-Link» direktors un bijušais «Mulberry» tehniskās infrastruktūras uzturētājs Brīvības ielā 46, ir paralēli apsūdzēts arī kādā citā kriminālprocesā — par viņam nepiederošā Lāčplēša ielas 7. nama patvaļīgu okupāciju un īres maksas izspiešanu no īrniekiem. Šajā nekustamo īpašumu skandālā prokuratūra nesen grozījusi V. Makarenko apsūdzību uz smagāku. Ja februāra vidū paredzētajā tiesā vai vēl pirms tās V. Makarenko izlems atvieglot savu krimināltiesisko stāvokli, liecinot pret investoru apkrāpējiem apmaiņā pret mazāku sodu, gaismā var nākt interesanti fakti.