Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pieņem ekonomikas stabilizācijas programmas ieviešanas plānu

Otrdien valdība akceptēja Latvijas ekonomikas stabilizācijas un izaugsmes atjaunošanas programmas ieviešanas rīcības plānu, kas paredz virkni izmaiņu un grozījumu normatīvajos aktos.

Rīcības plāns paredz, ka līdz šā gada 31.martam tiks izstrādāti grozījumi 2009.gada budžetā. Līdz jūnija beigām iecerēts izstrādāt grozījumus likumā «Par budžetu un finanšu vadību». Grozījumi paredz, izmantojot Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) un Eiropas Savienības (ES) palīdzību, stiprināt normas par finansiālo atbildīgumu, atbildību un caurspīdīgumu, jo īpaši nosakot griestus budžeta izdevumiem.

Valdība pagaidām nepieņēma lēmumu par pensiju indeksāciju 2009.gadā, jo šim nolūkam nepieciešami septiņi miljoni latu, tāpēc jautājums jāpārrunā ar SVF. Ceturtdien, 5.februārī, Labklājības ministrijas pārstāvji tiksies ar Ministru prezidentu Ivaru Godmani (LPP/LC), lai pārrunātu pensiju indeksācijas jautājumus.

Starp darāmajiem uzdevumiem ir arī grozījumi «Maksātnespējas likumā», lai atvieglotu, sakārtotu un efektivizētu parāda pārstrukturēšanu, izvērtētu privātpersonu bankrota procedūras efektivitāti. Līdz marta vidum Tieslietu ministrijai jāsagatavo informācija par papildus nepieciešamajiem grozījumiem likumā, lai precizētu kreditoru balsošanas sistēmu ar mērķi efektivizēt maksātnespējas procesu. Grozījumus plānots pieņemt līdz jūnija beigām.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijai (FKTK) un Finanšu ministrijai (FM) uzdots izmantojot SVF tehnisko palīdzību, izstrādāt grozījumus Kredītiestāžu likumā. Ministru kabinetā grozījumiem jābūt iesniegtiem līdz aprīļa beigām, bet jūnija beigās tiem jābūt pieņemtiem Saeimā.

Tāpat FKTK un FM jāizstrādā Noguldījumu garantiju likumprojekts, nosakot uzdevums par fondam piešķirtajām pilnvarām palielināt iemaksu apjomu pēc garantēto summu izmaksām, kā arī ieviest mehānismu līdzekļu izmaksas procesa paātrināšanai no noguldījumu garantiju fonda. Likumu plānots izsludināt līdz jūnija beigām.

Līdz 31.martam paredzēts izstrādāt un apstiprināt visaptverošu privātā sektora parāda restrukturizācijas stratēģiju, izmantojot SVF un Pasaules bankas tehnisko palīdzību.

Rīcības plāns arī paredz šogad sasniegt kopbudžeta deficītu 4,9% apjomā no IKP. 2010.gadā tam jābūt 4,8% apmērā, bet 2011.gadā - 2,9% apmērā. FM mēneša laikā pēc katra ceturkšņa beigām Ministru kabinetam būs jāsniedz ziņojums par valsts budžeta izpildes gaitu.

FM trīs reizes gadā būs jāsniedz ziņojums par progresu valsts sektora nominālā atalgojuma un darbinieku skaita samazināšanā, kā arī minēto darbību īstenošanu pašvaldībās, valsts aģentūrās un citās valsts iestādēs. Nākamais ziņojums FM jāiesniedz līdz 15.aprīlim.

Kopumā rīcības plāns ietver vairāk nekā 50 dažādus uzdevumus un termiņus, kādos tiks īstenoti ekonomikas stabilizēšanas pasākumi, izmantojot starptautiskā aizdevuma saņemtos finanšu līdzekļus.

Kā ziņots, kopumā Latvijai būs pieejami 7,5 miljardi eiro (5,25 miljardi latu).

Eiropas Komisijas 2009.gada piešķirtais finansējums Latvijai būs 2,9 miljardi eiro (2,03 miljardi latu), 2010.gadā tiks piešķirti 100 miljoni eiro (70 miljoni latu), bet 2011.gadā - arī 100 miljoni eiro.

Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) 2009.gada piešķirtais finansējums Latvijai būs 1,2 miljardi eiro (0,84 miljardi latu), 2010.gadā tiks piešķirti 400 miljoni eiro (280 miljoni latu), bet 2011.gadā - arī 100 miljoni eiro.

Ziemeļvalstis - Dānija, Zviedrija, Somija un Norvēģija - 2010.gadā piešķirs 1,8 miljardus eiro (1,26 miljardus latu).

Pasaules Bankas 2009.gada piešķirtais finansējums Latvijai būs 200 miljoni eiro (140 miljoni latu), tāpat arī 2011.gadā - 200 miljoni eiro.

Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas, Čehijas, Polijas un Igaunijas sniegtais finansiālais atbalsts Latvijai 2009.gadā būs 200 miljoni eiro, bet 2010.gadā - 300 miljoni eiro (210 miljoni latu).

Jau ziņots, ka pagājušā gada 29.decembrī Valsts kases kontā tika saņemta SVF aizdevuma pirmā daļa - 589,57 miljoni eiro (414,35 miljoni latu).

Valsts budžeta deficīta segšanai paredzēti 1,843 miljardi latu jeb 35% no kopējā apjoma, valsts parāda pārfinansēšanai - 1,123 miljardi latu jeb 21% no kopējā apjoma, savukārt valsts budžeta aizdevumiem paredzēti 0,402 miljardi latu, kas veido 8% no kopējā pieejamā finansējuma.

2009.gadā finanšu sektora stabilizēšanai no aizdevuma šogad pieejamās summas plānots izlietot 51% jeb 1,868 miljardus latu. Valsts aparāta pārfinansēšanai plānoti 0,976 miljardi latu, valsts budžeta deficīta segšanai - 0,706 miljardi latu, bet valsts budžeta aizdevumiem - 0,134 miljardi latu.

Kā uzsver FM, aizdevuma saņemšanas nosacījumi ir ekonomikas stabilizācijas programmā paredzētais - budžeta izdevumu atbilstība ieņēmumiem, deficīts, ne lielāks par 5% no iekšzemes kopprodukta (IKP) 2009. un 2010.gadā un ne lielāks par 3% no IKP 2011.gadā.

Programmā paredzēts arī stabils lata piesaistes kurss eiro, banku sektora stabilitātes nodrošināšana, kā arī strukturālās reformas - atalgojuma līmeņa samazināšana un izglītības, veselības un valsts pārvaldes sistēmas reformas.