Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Deputāts no Spānijas EP tribīnē aicina Latvijā ieviest divvalodību

3. februārī Strasbūrā īsi pirms pusnakts politiskajās debatēs par pašvaldību vēlēšanu tiesībām Latvijas nepilsoņiem Eiropas Parlamenta (EP) deputāts no Spānijas Villijs Meijers Pleite aicināja pēc savas valsts piemēra ieviest Latvijā divvalodību un «izbeigt krievu nepilsoņu segregāciju».

Šāda prasība izpelnījās asu Latvijas, Lielbritānijas un Vācijas deputātu nosodījumu par iejaukšanos Latvijas valdības integrācijas politikā, aģentūru LETA informēja EP deputāta no Latvijas Riharda Pīka padomnieks Mārtiņš Zemītis.

«Tā kā pilsonības un vēlēšanu tiesību jautājumi ir nevis Eiropas Savienības (ES), bet gan katras dalībvalsts kompetencē, tie jārisina naturalizācijas un dialoga veidā,» norādīja Eiropas Komisijas (EK) viceprezidents Žaks Baro.

Latvijas deputāti pirms debatēm EP izplatīja atklātu vēstuli, kurā skaidroja Latvijas vēstures mantojumu, kā arī integrācijas un naturalizācijas politiku. EP deputāti nepieņēma nekādu rezolūciju par šo jautājumu.

«Latvijā ir viens no liberālākajiem naturalizācijas likumiem Eiropā,» debatēs sacīja Pīks, uzsverot, ka 50% Latvijas nepilsoņu jau ieguvuši pilsonību, bet no atlikušajiem 74% paši nevēlas to darīt.

Pīks norādīja, ka EP deputāte no Latvijas Tatjana Ždanoka (PCTVL), kas bija atbalstījusi mutisko jautājumu EK par pašvaldību vēlēšanu tiesībām Latvijas nepilsoņiem, nemaz neslēpj, ka nākamā prasība būs divvalodības ieviešana Latvijā. «Tas nav pieļaujams, jo latviešu ir tikai 1,6 miljoni, bet krievu — vairāk nekā 140 miljoni,» skaidroja Pīks.

Parlamenta debatēs piedalījās arī citi Latvijas deputāti, lietuvieši, spāņi, vācieši, briti, īri un ungāri. Pīka pārstāvis norāda, ka daudzi no runātājiem bija deputātes Ždanokas politiskie domubiedri, kas «operēja ar maldinošiem skaitļiem par Latvijas patieso nepilsoņu skaitu un naturalizācijas gaitu».

LETA jau ziņoja, ka vairāki deputāti Zaļo un Eiropas Brīvās apvienības grupas, Sociāldemokrātu grupas, Eiropas Apvienotās kreiso un Ziemeļvalstu Zaļo kreiso spēku konfederālās grupas un Eiropas Liberāļu un demokrātu apvienības grupas vārdā bija iesnieguši EK jautājumus par Latvijas nepilsoņu tiesībām balsot pašvaldību vēlēšanās. EK plenārsesijas laikā sniedza uz tiem atbildes.

Lūgumrakstu komiteja saņēmusi neskaitāmas sūdzības, kuru iesniedzēji vēlas panākt to, ka Latvijas nepilsoņiem tiek piešķirtas balsstiesības pašvaldību vēlēšanās, tāpēc deputātu grupa norādīja, ka lūgumrakstu iesniedzēji vēlas panākt, lai Latvijas nepilsoņiem tiktu piešķirtas balsstiesības pašvaldību vēlēšanās, kā arī atgādināja, ka divas ANO komitejas un vairākas Eiropas reģionālās organizācijas ieteica ļaut Latvijas nepilsoņiem piedalīties pašvaldību vēlēšanās.