Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Ober-Haus»: gada sākumā cenas turpina sarukt

2009. gada janvāris sākās bez pārsteigumiem, cenas samazinājās, turpinot pagājušā gada decembra tendenci — neremontētiem sērijveida dzīvokļiem cenas mēneša laikā samazinājās 8–10% robežās. Šādi dati atspoguļoti «Ober-Haus» janvārī veiktajā nekustamā īpašuma tirgus apskatā.

Salīdzinot ar decembri, janvārī tās samazinājās par 9,2%, sasniedzot 866 eiro/kv.m (decembrī 945 eiro/kv.m). Vienas un divu istabu dzīvokļiem vidējā cena bija 887 eiro/kv.m, bet trīs un vairāk istabu dzīvokļiem — 844 eiro/kv.m. Mazākais cenu samazinājums skar vienistabas dzīvokļus, lielākais trīs un vairāk istabu dzīvokļus, kas saistīts ar lielajiem gan uzturēšanas, gan kredītmaksājumu izdevumiem, gan tirgū esoša piedāvājuma apjomu.

Visos Rīgas mikrorajonos dzīvokļu cenas ir zem 1000 eiro/kv.m. Dārgākie dzīvokļi joprojām nopērkami Teikā — 1057 eiro/kv.m, Āgenskalnā — 949 eiro/kv.m. Zemākās ir Bolderājā — 770 eiro/kv.m, Ķengaragā — 800 eiro/kv.m un Vecmīlgrāvī — 802 eiro/kv.m.

Jauno projektu dzīvokļi

Gada sākumā nav palielinājusies aktivitāte jauno projektu tirgū. Cenas pēdējā mēneša laikā nav mainījušās — dzīvokļiem ar «balto» apdari vidēji ir robežās no 900 līdz 1000 eiro/kv.m, bet dzīvokļiem ar «pilnu» apdari — no 1200 līdz 1300 eiro/kv.m. Pircēji iegādājas dzīvokļus pabeigtās un jau daļēji apdzīvotās mājās.

Salīdzinoši sarežģītā situācijā nonākuši pircēji, kuri dzīvokli rezervējuši pirms gada vai vēl agrāk. Tagad, kad jānoslēdz pirkuma līgums ar attīstītāju, banka nepiešķir vajadzīgo summu iegādei, jo ir samazinājies īpašuma vērtējums vai kredītņēmēja pašreizējie ienākumi. Pircējs ir izvēles priekšā: zaudēt iemaksāto summu vai atrast iespēju samaksāt papildu iemaksu.

Lai nepazaudētu pircēju, attīstītāji nereti ir gatavi samazināt pirkuma summu līdz pat 25%. Gan pircējs, gan pārdevējs, gan banka ir ieinteresēti atrast kopīgu risinājumu, lai darījums notiktu.

Gada sākums ir pārdomu un izvēles laiks attīstītājiem — ko darīt ar cenām, kā pabeigt projektus, kādu turpmāko realizācijas un mārketinga koncepciju izvēlēties jau uzceltajos, bet nenopirktajos dzīvokļos. Jau laikus, gatavojoties mājas nodošanai ekspluatācijā, tiek izstrādāti vairāki darbības scenāriji — cenu samazināšana, īre ar izpirkumu, ilgtermiņa īre, vairāku dzīvokļu paketes pārdošana par īpaši izdevīgu cenu.

Ārvalstu attīstītāji mierīgāk uztver radušos tirgus situāciju. Viņi ir pārliecināti, ka pēc pāris gadiem tirgus atdzīvosies, viņi turpinās iesāktos projektus un noteikti būs pieprasījums pēc jauniem dzīvokļiem.

Dzīvokļi Rīgas centrā un Vecrīgā

Janvārī īpašumu tirgus šajā segmentā bijis diezgan kluss. Pastiprinātu interesi izrādīja nerezidenti no Krievijas. 90% no viņiem vēlas iegādāties divu, trīs istabu dzīvokli pilsētas centrā renovētā mājā vai jaunceltnē cenu diapazonā no 120 līdz 200 tūkstošiem eiro. 10% no potenciālajiem pircējiem vēlas iegādāties dzīvokli pilsētas centrā ar platību 150–200 kv.m, cenu amplitūdā no 0,5 līdz vienam miljonam eiro. Vietējie pircēji interesi izrāda par lieliem dzīvokļiem ar platību 120–150 kv.m, pilsētas centrā, kuri atrodas labā mājā, dzīvoklī ir veikts kvalitatīvs remonts, ar gāzes apkuri, cenu kategorijā no 250 000 līdz 400 000 eiro.

Privātmāju tirgus

Valsts ekonomiskās situācijas un nekustamo īpašumu pastāvīga cenu samazinājuma dēļ aktivitāte privātmāju tirgū ir neliela. Līdz ar to arī darījuma nosacījumi un cena var tikt pārrunāti attiecīgi par labu pircējam. Redzot, ka nepabeigtas mājas pašlaik nav pieprasītas, daudzi īpašnieki tās pabeidz un piedāvā īrei, kā arī īrei ar izpirkuma tiesībām. Ņemot vērā banku atturīgo kredītu izsniegšanas politiku, daudzi pārdevēji paši piedāvā pircējiem iegādāties īpašumu nomaksā uz vairākiem gadiem. Privātmāju cenas 2008. gadā kritušās vidēji par 30–35%, un paredzams, ka cenu samazinājums turpināsies.

Kā ierasts, visaugstākais pieprasījums ir pēc privātmājām 100–130 kv.m platībā, cenu kategorijā 120 000–140 000 eiro. Privātmāju (150–180 kv.m, zeme 1500 kv.m) cenas Rīgas apkārtnē ir robežās no 150 000 līdz 220 000 eiro. Par ēku ar pabeigtiem iekšdarbiem un labiekārtotu teritoriju ap māju prasa 900–1300 eiro/kv.m.