Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Rīgas dzīvokļu tirgū cenu kritums turpinās

Padomju laika apbūves dzīvokļi maksā gandrīz uz pusi lētāk nekā 2008. gada sākumā.

Jaunais gads Rīgas dzīvokļu tirgū sācies ar jaunu, strauju cenu kritumu. Pēc nekustamo īpašumu tirdzniecības uzņēmuma «Balsts» rēķiniem, janvārī padomju laika apbūves dzīvokļu cenas noslīdējušas zemāk par 900 eiro (aptuveni 633 lati) kvadrātmetrā. Salīdzinājumā ar pagājušā gada decembri cenas sarukušas par 7,5 procentiem.

Nekustamo īpašumu uzņēmuma «Latio» vērtēšanas daļas vadītāja Diāna Štāle piebilst, ka pērn dzīvokļu cenu kritums bijis caurmērā par 3–5 procentiem mēnesī un šā gada janvārī lejupslīde turpinās tādā pašā tempā kā pērn. Katastrofāli samazinās darījumu skaits. 2007. gada sākumā bija 1800, bet 2008. gada beigās vien 400 darījumi mēnesī.

Pagājušajā gadā padomju laika apbūves sēriju dzīvokļiem cenas nokritušās aptuveni par 40 procentiem. Kopš cenu krituma sākuma 2007. gada vasarā dzīvokļu cenas samazinājušās aptuveni par 56 procentiem.

«Izmisuma» cenas un pasākumi

Uzņēmuma «Ober-Haus vērtēšanas serviss» valdes loceklis Andris Šalgūns piebilst, ka janvārī dzīvokļu cenas gandrīz visos Rīgas mikrorajonos ir zemākas par 1000 eiro (aptuveni 663 lati) kvadrātmetrā. Vienīgais izņēmums ir Teika, kur dzīvokļi maksā vidēji 1057 eiro (aptuveni 743 lati) par kvadrātmetru. Dārgāk par 1000 eiro kvadrātmetrā, viņaprāt, varētu maksāt arī labiekārtoti vienas istabas dzīvokļi (aptuveni 27 kv.m) Purvciemā.

Tirgus cenas pašlaik Andris Šalgūns sauc par «izmisuma» cenām. Daļa pārdevēju īpašumus nepārdod, cerot uz cenu celšanos. Daļa pārdevēju piedāvā dzīvokļus par ļoti zemām cenām, tāpēc ka ir spiesti tos pārdot. Trūkst naudas citām dzīves vajadzībām vai nespēj atmaksāt bankas kredītus.

Uzņēmuma «Balsts» valdes priekšsēdētājs Aigars Zariņš teic, ka ievērojami samazinājušās arī cenas dzīvokļiem jaunbūvēs. Salīdzinājumā ar vecā gada nogali — aptuveni par ceturtdaļu. Tirgū parādās jaunie dzīvokļi, kuri maksā pat 900–1000 eiro (aptuveni 633–703 lati) kvadrātmetrā. Par tādām pašām cenām piedāvā dzīvokļus padomju laika apbūves namos.

«Ober-Haus vērtēšanas servisa» pārstāvis Andris Šalgūns uzskata, ka jauno dzīvokļu tirgotāji ir vislielākajās sprukās, tāpēc ka nevar nolaist cenas zemāk par to pašizmaksu.

Lai pievilinātu pircējus, viņi piedāvā ne tikai cenu atlaides un autostāvvietas bez maksas, bet arī dažādus atvieglojumus, piemēram, uz laiku atcelt apsaimniekošanas maksu vai nomaksāt bankas kredīta procentus pircēja vietā. Jaunos dzīvokļus piedāvā iegādāties uz nomaksu, kā arī samazina pirmās iemaksas apmēru — līdz pieciem procentiem no dzīvokļa vērtības — uz pusi mazāk par bankas pieprasītajiem 10 procentiem. Citu piedāvājumu un atvieglojumu starpā ir arī īre ar dzīvokļa izpirkuma tiesībām.

Cenu kritumam daudz iemeslu

Uzņēmuma «Balsts» pārstāvis Aigars Zariņš sauc cenu krituma iemeslus: aug dzīves dārdzība; cilvēki zaudē darbu un pastāvīgus ienākumus; banku hipotekāro kredītu likmes ir vismaz divas trīs reizes augstākas; bankās aizdod naudu mājokļu iegādei ar lielu piesardzību. Tāpēc vairāk ir dzīvokļu, kurus nopērk par skaidru naudu.

Vēl vienu iemeslu min Ekonomikas ministrijas pakļautības iestādē — Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC). Pagājušā gada otrajā pusgadā ievērojami pieaudzis iedzīvotāju sūdzību skaits par nekustamo īpašumu pirkuma līgumiem, kreditēšanas un apsaimniekošanas līgumiem. Iespējamos pircējus biedē ziņas par dažu kredītu devēju piedāvājumiem pārskatīt ar klientiem agrāk noslēgto kredītu līgumu noteikumus, arī palielināt procentu likmes, piesaistīt papildu galvotājus, ieķīlāt vēl kādu nekustamo īpašumu, kas nosegtu aizdevuma summas apmēru.

Pērn par netaisnīgiem līguma noteikumiem nekustamo īpašumu rokasnaudas līgumos un pirkuma līgumos saņemtas 132 sūdzības, kas apmēram sešas reizes pārsniedz 2007. gadā saņemto sūdzību skaitu. Pagājušajā gadā 16 gadījumos PTAC pieprasījis tirgotājiem atmaksāt no dzīvokļu pircējiem paņemto rokasnaudu kopsummā par 281 123 latiem.

Lejupslīde turpināsies

Šā gada pirmajā pusgadā cenu kritums turpināsies gan padomju laika apbūves sēriju dzīvokļiem, gan dzīvokļiem jaunbūvēs, prognozē Aigars Zariņš. Viņaprāt, padomju laika sēriju dzīvokļiem cenu samazināšanās notiks līdzšinējā tempā — caurmērā no trim līdz pieciem procentiem mēnesī. Tādējādi pieļaujams, ka sešos mēnešos dzīvokļu cenas var nokrist vēl aptuveni par ceturto daļu. Tirgū pieaugs tādu jauno dzīvokļu skaits, kuru cenas būs līdzīgas lietotu dzīvokļu cenām.

Cenu kritumu prognozē arī uzņēmuma «Latio» tirgus analītiķis Māris Grīnbergs. Viņaprāt, tirgus rosībai noplokot, var samazināties piedāvāto dzīvokļu skaits. Piedāvājumā būs arvien vairāk tādu dzīvokļu, kurus īpašnieki ir spiesti pārdot pēc iespējas ātrāk un par iespējami zemāku cenu. Pircējiem, kuri gaidīs uz vēl lielāku cenu samazinājumu, nākotnē būs arvien mazāk izvēles iespēju.

Uzņēmuma «Ober-Haus vērtēšanas serviss» valdes loceklis Andris Šalgūns lēš, ka līdz aprīļa beigām dzīvokļu cenas samazināsies vidēji par 5–10 procentiem mēnesī.

Nekustamo īpašumu tirdzniecības uzņēmuma «InReal» direktore Ilze Lontona spriež, ka šogad tirgus attīstību noteiks banku kreditēšanas politika un ekonomiskais stāvoklis Latvijā. Ja bankas piekops ļoti konservatīvu aizdevumu piešķiršanas politiku, cenu kritums turpināsies. Līdz 2009. gada beigām cenas var samazināties pat par 40 procentiem. Cenu straujā lejupslīde visvairāk skars apbūves gabalu un privātmāju tirgu. Viņasprāt, ja apstāsies jauno dzīvokļu namu celtniecība, tad ievērojami samazināsies piedāvājumā esošo dzīvokļu skaits, kas radīs vēl lielāku dzīvokļu deficītu nekā pašlaik.

Vēl citi dzīvokļu speciālisti piebilst, ka katastrofālais cenu kritums pamudinās īpašniekus biežāk izīrēt dzīvokļus, jo par ļoti zemām cenām pārdot tos nebūs jēgas.