Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

ES dalībvalstīm jābūt gatavām pieņemt Gvantanamo gūstekņus

Eiropas Parlaments atbalsta ASV Valsts prezidenta Baraka Obamas lēmumu slēgt Gvantanamo ieslodzījuma centru un atgādina, ka galvenā atbildība par slēgšanu un gūstekņu nākotni gulstas uz ASV. Vienlaikus deputāti aicina Eiropas Savienības dalībvalstis, ja ASV administrācija to lūgtu, būt gatavām pieņemt Gvantanamo gūstekņus.

Rezolūciju par Gvantanamo ieslodzīto nākotni Parlaments trešdien pieņēma ar 542 balsīm «par», 55 «pret», 51 atturoties.

Atgādinot, ka ar ieslodzījuma vietas slēgšanu saistītais process un gūstekņu nākotne galvenokārt ir ASV kompetencē, Eiropas Parlaments apstiprina, ka visas demokrātiskās valstis, ko vieno kopīgas vērtības, ir atbildīgas par starptautisko tiesību aktu un pamattiesību ievērošanu.

Deputāti aicina ASV nodrošināt, ka Gvantanamo gūstekņiem tiek garantētas cilvēktiesības un pamatbrīvības. Tostarp ASV jānodrošina, lai ikviens ieslodzītais, pret kuru pietiekami pierādījumi, bez vilcināšanās tiktu likumīgi tiesāts un notiesāšanas gadījumā tiktu turēts ieslodzījumā ASV. Tiem, kam nav izvirzīta apsūdzība un kas brīvprātīgi vēlas tikt repatriēts, jādod šāda iespēja. 

Parlaments vienlaikus «aicina dalībvalstis, ja ASV administrācija to lūgtu, sadarboties risinājumu meklēšanā» un «būt gatavām pieņemt Gvantanamo gūstekņus Eiropas Savienībā». Deputāti arī atgādina, ka dalībvalstu pienākums ir lojāli sadarboties un apspriesties par savu soļu iespējamo ietekmi uz sabiedrisko drošību visā ES.

Pēc 2001. gada 11. septembra terora aktiem ASV pie Gvantanamo līča Kubā izveidoja augstas drošības ieslodzījuma vietu personām, kas tiek turētas aizdomās par dalību terorismā. Gūstekņiem Gvantanamo līcī tika liegtas cilvēka pamattiesības, īpaši tiesības uz taisnīgu tiesu, un viņi tika pakļauti tādām bargām nopratināšanas metodēm kā iegremdēšanai ūdenī, kas faktiski ir spīdzināšana, necilvēcīga vai pazemojoša izturēšanās.