Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Baltajā flīģelī» koncertēs čehu pianists Pāvels Kašpars

Šo sestdien plkst. 18.00 ar vienīgo solokoncertu Latvijā Siguldas koncertzālē «Baltais flīģelis» viesosies pasaulē pazīstamais čehu pianists Pāvels Kašpars.

Koncerta programmā ietverti Volfganga Amadeja Mocarta, Frederika Šopēna, Džordža Geršvina un čehu komponista Bohuslava Martinū skaņdarbi. Martinū polku cikls (sešas polkas), ko Siguldā atskaņos Kašpars, pirmo reizi pilnībā tika atskaņotas šā gada janvārī Prāgā. Pāvels Kašpars ir čehu komponista Martinū mūzikas popularizētājs pasaulē.

Pāvels Kašpars klavieres sācis spēlēt sešu gadu vecumā. Mācījies Bratislavas mūzikas akadēmijā pie profesora Rūdolfa Macudžinska un Prāgas mūzikas akadēmijā pie profesora Františeka Rauča. 1983. gadā pārcēlies uz Minheni (Vācijā) un turpinājis mācības pie profesora Ludviga Hofmaņa, 1989. gadā iegūstot maģistra grādu.

Kašpars ir augstu novērtēts gan kā solists, gan kā kamermūziķis visā Eiropā, bieži muzicē arī ASV un Kanādā. Ilgstoša un veiksmīga sadarbība Kašparam  izveidojusies ar «Prazak Quartet», ar ko kopā atskaņots čehu komponista Otomāra Kveča klavieru kvinteta pasaules pirmatskaņojums  1998. gadā. 2002. gadā pianists ieskaņojis pirmo albumu no triju albumu cikla, kuri ietver čehu komponista Bohuslava Martinū (1890–1950) klaviermūziku. 2004. gadā ierakstīts otrais Martinū mūzikas albums, bet trešais tiek gatavots izdošanai.

Kašpars aktīvi muzicē kopā ar Prāgas simfonisko orķestri, Brno filharmonijas, Bohuslava Martinū Filharmonijas un Janačeka Filharmonijas orķestri.

Līdzās solokoncertiem Čehijā, Itālijā, Vācijā, Austrijā 2008. gadā Kašpars uzstājies arī Baltijas valstīs — Viļņā koncertēdams kopā ar Lietuvas simfonisko orķestri. 

Tikai 2000. gadā tapuši pieejami jauni materiāli, kuros parādās precīzāks Bohuslava Martinū skaņdarbu — polku cikla — apraksts. Tas parādās arī Halbreiha kataloga jaunajā izdevumā (B. Martinů, Werkverzeichnis und Biographie, 2007) ar nosaukumu «6 Polkas Nr. H. 101». «Polkas H. 101» ir pirmie komponista mēģinājumi radīt stilizētu deju ciklu. Jāpiebilst, ka pie stilizētajiem klavieru skaņdarbiem pieder arī viņa nozīmīgākie un populārākie darbi: Trīs čehu dejas, cikls Borovā, 1945. gada Etīdes un polkas.

Čehu pianista Pāvela Kašpara koncerts Siguldā skanēs ciklā «Pasaules pianisti «Baltajā flīģelī»». Nākamais šā cikla koncerts paredzēts 2009. gada maijā, kad Siguldā uzstāsies Armands Ābols (Čīle).

http://www.bilesuparadize.lv