Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Politologs: Godmaņa valdībai katra diena var būt pēdējā

Premjera Ivara Godmaņa (LPP/LC) pašreizējai valdībai katra diena var būt pēdējā, uzskata politologs Andris Runcis, savukārt tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS direktors Arnis Kaktiņš prognozē, ka Godmaņa valdība nākamās Saeimas vēlēšanas, visticamāk, nesagaidīs.

«Varbūtība, ka tagad šī valdība noturēsies līdz kārtējām Saeimas vēlēšanām, manuprāt, ir maza. Visticamāk, ka mums būs jauna valdība. Kad būs? To ir grūti pateikt,» aģentūrai LETA trešdienas vakarā pēc parlamenta uzticības balsojuma Godmaņa valdībai sacīja Kaktiņš.

Loģiskā lietu kārtība, pēc sociologa teiktā, ir tāda, ka «valdības parasti krīt tad, kad kuluāros ir sadiegta jauna valdība». Tas Kaktiņam ļauj secināt, ka politiskā elite patlaban visdrīzāk domā par jaunu valdību, «bet fakts, kad viņa [pašreizējā valdība] netika gāzta, ir spilgts apliecinājums tam, ka pagaidām šī jaunā valdība nav izveidota». Ja jaunā valdība kuluāros jau būtu «sadiegta» līdz galam, tad Saeimas balsojums trešdien būtu pretējs. Taču, līdzko jaunā valdība būs izveidota, Godmaņa vadītā kritīs, prognozēja Kaktiņš.

Tāpat sociologs pieļauj iespēju, ka pašreizējās valdības krišanas gadījumā jaunais Ministru kabinets varētu tikt veidots ar to pašu premjeru priekšgalā. Var īstenoties arī cits variants, kad tehniski paliek šī pati valdība ar Godmani priekšgalā, bet nomainās visi ministri, skaidro Kaktiņš.

Savukārt politologs Runcis aģentūrai LETA skaidroja, ka trešdien Saeimā bija skaidri redzams, kāpēc opozīcija nevarēja panākt sev pozitīvu balsojumu.

Valdības gāšana bija opozīcijas puses rosināts priekšlikums, koalīcija neatļāvās to atbalstīt, lai neparādītu savu vājumu un opozīcijas spēku, norādīja politologs.

Runcis pieļauj iespēju, ka pozīcijas partijas patlaban nezina, ko darīt, un ir apjukušas, jo nestrādā ierastā shēma, kad pozīcijas partijas gāza valdības, kurās tās iepriekš darbojās. Šobrīd partijas, kas grib kaut ko mainīt, nevar uzlabot savu stāvokli. Piemēram, «Tautas partija pateica «a» un vēl aizvien nav pateikusi «b», un tas liecina, ka partija vienkārši šobrīd nezina, ko darīt», norādīja politologs. Pēc viņa domām, partiju «tā kā neapmierina šī brīža situācija, bet tai pašā laikā [..] tai nav variantu, ko darīt».

Šī valdība varētu pastāvēt līdz jaunām ārkārtas vēlēšanām, pieļauj Runcis, taču politologs atzīst, ka par to ir grūti spriest. Viņa skatījumā patlaban Godmaņa valdība «iet kā sapieris pa mīnu lauku».

Kā ziņots, pēc vairāk nekā piecu stundu ilgām debatēm Saeima trešdien vakarā ar 40 balsīm «par», 51 «pret» un, vienam deputātam atturoties, noraidīja opozīcijas rosināto demisijas pieprasījumu premjeram Godmanim.

Saeimas ārkārtas sēde par neuzticības izteikšanu premjeram tika sasaukta pēc 34 opozīcijas deputātu iesnieguma.