Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vai Linda <i>Leen</i> ievilināta politikā?

Par gaidāmajām vēlēšanām var nojaust ne tikai pēc pēdējā laika daudzajām politiķu aktivitātēm, savstarpējiem ķīviņiem un apvainojumiem. Vairāki politologi jau prognozējuši, ka šis vēlēšanu gads iezīmēsies ar jaudīgām tā saucamajām melnā PR kampaņām, un šīs prognozes sāk piepildīties. Dīvainākais, ka šajās kampaņās iesaistījušies tie, no kuriem tas vismazāk bija gaidāms, piemēram, dziedātāja Linda Leen.

Nepārzina valdību

Šarmantā dziedātāja Linda Leen nesenajā LNT šovā «Cīņas klubs» pārsteidza visus, pārkāpjot trauslo robežu starp mākslu un politiku. Proti, izpildot grupas «Double Faced Eels» dziesmas «Nauda krīt» versiju un dziedot vārdus «nauda krīt, mums patīk nopelnīt», dziedātāja un viņas pavadošā grupa savām sejām priekšā lika kartona šablonus ar politiķu ģīmetnēm. Protams, nevar noliegt, ka tas bija visai interesanti, un cilvēcīgi var piekrist Lindas Leen skaidrojumam par šādu rīcību: «Tā ir mana attieksme pret cilvēkiem, kas atrodas valdības priekšgalā.» Taču eksponēti tika ne vien valdības vīru portreti, bet arī, piemēram, demisionējusī kultūras ministre Helēna Demakova, sen vadošus amatus vairs neieņemošais Aigars Kalvītis un pat Ventspils mērs Aivars Lembergs. Turklāt televīzijas tiešraides laikā acīs krita Lindas drauga Edgara Jaunupa velnišķīgi apmierinātais smaidiņš, skatoties draudzenes performanci.

Jaunups noliedz draudzenes «sazombēšanu»

Lieki atgādināt, ka dziedātāja Linda Leen jau ilgu laiku ir kopā ar partijas «Jaunais laiks» piekritēju Edgaru Jaunupu, turklāt pat aktīvi līdzdarbojusies dažās šīs partijas organizētajās akcijās. Interneta komentāros parādījušies vairāki viedokļi, ka dziedātāju uz minēto performanci pamudinājis tieši viņas draugs. «Es domāju, ka daudzmaz normālam cilvēkam šā brīža apstākļos viedokļu apmaiņa par politiskiem procesiem ir aktuāla. Arī mēs savā starpā mājās apspriežam politiskos notikumus, taču tie nav būtiskākie temati mūsu dzīvē. Es šobrīd ļoti nopietni esmu iesaistījies procesos, kas saistās ar basketbolu, un man patīk šis darbs — tā ir mana prioritāte,» sarunā ar «VZ» norāda Edgars Jaunups. Viņš taisnojās, ka arī pašam Lindas priekšnesums bija pārsteigums un šo ideju izdomājusi un realizējusi Linda kopā ar grupu «Keksi». «Nekādas manas ietekmes Lindas mākslinieciskajā procesā nav, jo šī brīža situācija liek savu politisko pārliecību izpaust arī cilvēkiem, kas līdz šim ar politiku nav bijuši saistīti, un Linda nav izņēmums,» piebilst Jaunups. Ekspolitiķis arī uzsvēra, ka ne viņš, ne Linda šajās vēlēšanās nestartēs.

Kariķēšana vai kampaņa?

«VZ» nolēma apzināt ekspertu viedokli, vai mākslinieces uzstāšanās nav vērtējama kā tipisks «melnās PR» kampaņas piemērs.

Politologs Visvaldis Valtenbergs minēto raidījumu pats nebija redzējis, tomēr viņš pauda pārliecību, ka dziedātājas žestu varētu tulkot kā politisko kariķēšanu. «Tīri empīriski ir grūti pierādīt, ka tamlīdzīgas lietas var ietekmēt vēlēšanu rezultātus. Manuprāt, demokrātiskā valstī politiķiem ir jārēķinās, ka viņus kritizēs visi, kam nav slinkums,» piebilst Valtenbergs.

Pazīstamais reklāmas guru Ēriks Stendzenieks norāda, ka šobrīd valstī vispār ir vieglāk pateikt un izdarīt otram «kaut ko melnu». «Manuprāt, vēl pāragri runāt par priekšvēlēšanu kampaņām. Lindas gadījumā es drīzāk sveros domāt, ka tā bija viņas pilsoniskā izpausme, nevis kāds labi pārdomāts gājiens,» uzskata reklāmas speciālists.

Mediju eksperte Inta Brikše norāda, ka šis jautājums ir ļoti diskutējams un jāņem vērā dažādi faktori. «Šobrīd es uzskatu, ka dziedātāja skaidri parādīja savu politisko nostāju, bet to nevar uzskatīt par nomelnošanas gājienu,» rezumē Brikše.