Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Latio»: arvien biežāk notiek skaidras naudas darījumi

Pēdējā gada laikā tipveida dzīvokļu cenas Rīgā samazinājušās par 40%. Šādus datus, balstoties uz pētījumiem, sniedz kompānija «Latio». Un šī negatīvā dinamika pagaidām saglabājas: 2009. gada janvārī dzīvokļu cenas vēl samazinājušās par 7,9% — līdz 820 eiro/kv.m.

Turpina samazināties arī dzīvokļu kopējais piedāvājums, palielinās lētāku dzīvokļu īpatsvars. Pretēji līdzšinējai tendencei samazināties īres piedāvājumam janvārī īres dzīvokļu skaits palielinās. Arvien biežāk notiek darījumi ar skaidras naudas līdzekļiem. Pircēji ir gan ārzemēs strādājoši latvieši, gan vietējie iedzīvotāji, kuri izvēlas naudu ieguldīt nekustamajā īpašumā. Pērk arī par kredītiem, ja kredītņēmējs atbilst banku noteikumiem,» norāda Vija Gailīte, «Latio» Dzīvokļu un savrupmāju tirdzniecības daļas vadītāja. Grūtībās nonākušie īpašnieki un projektu attīstītāji konsultējas par savu īpašumu pārdošanas un izmantošanas iespējām pašreizējā tirgus situācijā. Kā viens no risinājumiem tiek apsvērta kādas pagaidu darbības veikšana, kas nodrošinātu naudas plūsmu tagad, būtiski nemainot īpašuma vai visa projekta koncepciju un efektīvāko izmantošanas veidu nākotnē.

«Ja iepriekšējā periodā pirmie drosmīgie pārdevēji cenu nolaišanā bija privātpersonas, tagad stafeti pārņēmuši arī attīstītāji. Tirgū sāk parādīties paziņojumi par būtisku cenu pazeminājumu kādam jaunajam projektam, kam seko reāli pārdošanas darījumi īsā laika posmā,» uzsver Vija Gailīte, «Latio» Dzīvokļu un savrupmāju tirdzniecības daļas vadītāja. Atsevišķas bankas turpina piedāvāt kredītus zemes iegādei privātmājas būvniecībai, ja zemes gabalā veikti uzlabojumi un ierīkoti inženiertīkli. Pavasarim tuvojoties un turpinoties tendencei samazināties būvizmaksām, tas varētu veicināt māju būvniecību. «Lai arī privātmāju darījumi pašlaik notiek retāk, tomēr tie notiek gan mikrorajonos, gan ekskluzīvās vietās,» atzīmē Vija Gailīte.

Palielinās interese par nekustamā īpašuma maiņas iespējām, lai arī varbūtība satikties tirgus dalībniekiem, kuru prasības maiņai sakrīt, ir nelielas. Maiņai tiek piedāvāta gan nekustamā, gan kustamā manta. Piemēram, mājas pircējs piedāvā apmaiņai dzīvokli un automašīnu. Tomēr tā dažreiz ir iespēja cilvēkiem, kuri nav apgrūtinājuši savu īpašumu ar hipotēku, veikt darbības ar īpašumu, nepiesaistot kredītresursus. Ja īpašumi ir ieķīlāti, pircējam jārēķinās, ka kredītu nosacījumi pie maiņas nesaglabājas iepriekšējie, bet tiek piemēroti pašlaik spēkā esošie noteikumi un prasības.

Janvārī turpinājās īres maksu samazināšanās, kas skaidrojams ar īres un komunālo maksājumu proporciju izmaiņām. Pēc «Latio» decembra pārskata datiem, gada laikā īres maksas bija samazinājušās par 25–40%, tai pašā laikā komunāliem maksājumiem pieaugot par apmēram 50%. «Latio» eksperti uzsver, ka īres cenām jākompensē komunālo maksājumu pieaugums.

Patlaban jo īpaši jūtama cenas atšķirība pēc īpašuma novietojuma un tā kvalitātes. Savu pārākumu tirgū atgūst restaurētas pirmskara mājas vēsturiskajā centrā, kur cenu kritums ir mazāks nekā pārējā dzīvokļu segmentā.