Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Policisti varētu rīkot efektīgas un plašas protesta akcijas

Policisti martā sola plašas un efektīgas protesta akcijas, ja par februāri saņems krasi mazāku atalgojumu, nekā solīts, piektdien pēc tikšanās ar Valsts policijas un Iekšlietu ministrijas vadību sacīja Latvijas Apvienotās policistu arodbiedrības (LAPA) prezidents Agris Sūna.

Pēc pārrunām ar vadību viņš žurnālistiem atkārtoti teica, ka arodbiedrība samierinās ar kopējā atalgojuma samazināšanos par 15%, taču, ja piepildīsies LAPA aprēķini, ka daļa policijas darbinieku par februāri varētu saņemt pat par 30% mazāku algu, sekos protesti.

Sūna gan neatklāja, kā tie varētu izpausties, taču tie būšot miermīlīgi un gana slīpēti. Katrā ziņā šie pasākumi būšot iedarbīgāki nekā mītiņi vai gājieni.

No februāra katram Valsts policijā (VP), Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD) un Valsts robežsardzē (VRS) strādājošajam no 120 līdz 50 latiem samazināta uzturdeva un likvidēts atvaļinājuma pabalsts mēnešalgas apmērā.

VP priekšnieks Aldis Lieljuksis norādīja, ka kopējais samazinājums, sākot ar darba samaksu par februāri, varētu būt lielāks - aptuveni 18%. Tas gan esot ļoti nekonkrēts skaitlis, to ietekmē daudzi un dažādi faktori, piemēram, dažādās speciālās piemaksas, piemēram, piemaksas par nakts darbu, kas dažādu pakāpju policistiem atšķiras.

Viņš uzsvēra, ka atlīdzība par 15% mazināta, salīdzinot ar sākotnējo 2009.gada budžeta projektu, bet par 19,4%, salīdzinot ar 2008.gada budžetu. Šīs lietas dienesta darbinieki bieži jaucot.

Ņemot vērā to, ka kopumā samazinājums ir līdzvērtīgs visu pakāpju policijas darbiniekiem, mazāk kvalificētie policisti savā ziņā ir labākā situācijā, jo var izmantot iespēju strādāt papildu darbā, sacīja Lieljuksis. Lielākoties policisti šo iespēju izmanto apvienībā «Apsardze». Kopumā iespēju piepelnīties papildu darbā izmantojot 12,7% policistu.

Uz jautājumu par bažām, vai pie straujā algu samazinājuma policisti nevarētu masveidā atstāt dienestu, Lieljuksis atbildēja, ka daudzi tomēr saprotot esošo situāciju un nez vai citur darbu pašlaik ātri atrastu. Tomēr Lieljuksis «kā vienmēr cer» arī uz to, ka kopējā finanšu situācija kaut nedaudz stabilizēsies un valsts vadība atkārtoti pārvērtēs riskus, kas rastos, samazinoties likumsargu spējām.

Savukārt Sūna atzina, ka «no rokas rokā» tiekot nodota informācija par iespējām policistiem no Latvijas doties likumsarga darbā uz Skotiju, Īriju un Lielbritāniju. Viņš teica, ka gados jaunāki policisti ar atbilstošām svešvalodu zināšanām šo iespēju varētu arī izmantot.

Jau vēstīts, ka LAPA bažījas, ka pretēji iepriekš solītajam iekšlietu sistēmas darbinieku ienākumi varētu tikt samazināti līdz pat 30%. LAPA biedri vēlas būt droši, ka iekšlietu sistēmas vadošie darbinieki redz izeju no situācijas, kad policisti spiesti strādāt dažādus papildu darbus, lai nodrošinātu sevi un ģimeni kaut ar minimālu iztiku.