Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Apinis izmaiņas veselības aprūpes sistēmā neprognozē

Situācija veselības aprūpē šobrīd ir kritiska, taču pašreizējā birokrātija, visdrīzāk, neko nemainīs, uzskata Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis.

Apinis aģentūrai LETA norādīja, ka šobrīd Veselības ministrijas (VM) amatpersonas un it īpaši Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras (VOAVA) pārstāvji turpina ierasto darbu un «kā strausi turpina ignorēt arvien pieaugošās problēmas veselības aprūpes sistēmā», taču tā turpināt un teikt, ka viss taču ir kārtībā, nevar.

Apini satrauc, ka, neskatoties uz to, ka vairākas slimnīcas atsakās pieņemt plānveida pacientus samazināto kvotu un finansējuma dēļ, tomēr no VOAVA puses nekas netiekot mainīts.

Ārstu biedrības prezidentu uztrauc samazinātās kvotas nopietnu un dzīvībai bīstamu slimību, piemēram, leikozes, ārstēšanai. «Vai tas nozīmē, ka tiem dažiem pacientiem, kuriem ārsti atteiks palīdzību, būs jāmirst?» vaicā Apinis.

Pēc Apiņa domām, šai situācijā slimnīcām būtu jādod zināma brīvība - lai gan līdzekļi ir samazināti, tomēr jāļauj tām apkalpot pacienti pēc pašu ieskatiem.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Pacientu Ombuda vadītāja Liene Šulce aģentūru LETA informēja, ka pagaidām paši pacienti par garajām rindām pēc pakalpojumiem neesot sūdzējušies, taču bažas par pastāvošo situāciju esot izteikuši vairāki ārsti. Ārsti sūdzas, ka samazināti viņu darba apjoma limiti un līdz ar to viņi nevarot apkalpot tik daudz pacientu, cik vajadzētu, norādīja Šulce.

Arī Rīgas slimnīcās aģentūra LETA uzzināja, ka rindas kļūst garākas. RAKUS valdes priekšsēdētājs Viesturs Boka stāstīja, ka slimnīcā proporcionāli samazināts apjoms visās nozarēs, izņemot onkoloģiju, Valsts apdegumu centru, hematoloģiju un neatliekamo medicīnisko palīdzību, kas šogad būs prioritārie pakalpojumi, taču norādīja, ka pagaidām situācija neesot katastrofāla.

Slimnīcas vadība gaida jauno līgumu ar VOAVA, lai varētu izstrādāt koncepciju arī turpmākai slimnīcas darbībai, atbilstoši finansējuma apjomam.

Jau ziņots, ka Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca līdz martam neapkalpos plānveida pacientus, bet Rīgas 1.slimnīcā samazināts apkalpojamo plānveida pacientu skaits.

Kā aģentūrai LETA stāstīja Rīgas 1.slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Iveta Saksone, plānveida pacienti tiek uzņemti, taču viņu skaits ir samazināts. Patlaban pilnā apmērā tiek apkalpoti tikai akūtie pacieni un tiek sniegta neatliekamā medicīniskā palīdzība.

Rindas pašlaik slimnīcā nav lielas, taču Saksone pieļāva, ka pacienti zvana ārstiem un izsaka savu neapmierinātību ar radušos situāciju.

Savukārt Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas valdes priekšsēdētājs Vitolds Jurkevičs aģentūrai LETA skaidroja, ka līdz martam slimnīca ir pieņēmusi lēmumu vispār neapkalpot plānveida pacientus.

Rindas esot ļoti lielas - aptuveni 40 pacienti nedēļā, kas gaida locītavu operācijas, taču šobrīd slimnīcai neesot līdzekļu, lai šiem pacientiem palīdzētu.

Gan 1.slimnīcas, gan Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas pārstāvji izteica cerību, ka šī situācija neturpināsies ilgāk par martu, jo martā tikšot slēgts jaunais līgums ar VOAVA, kurā būs noteiktas jaunās kvotas un noteikumi.

Citādāka situācija patlaban ir Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā. Slimnīcas sabiedrisko attiecību pārstāve Anta Buša norādīja, ka pagaidām problēmas ar plānveida pacientiem nav bijušas un slimnīca strādā ierastajā režīmā.

Kā ziņots, veselības ministrs Ivars Eglītis (TP) mierina, ka šobrīd noteiktās samazinātās kvotas veselības aprūpē ir tikai pagaidu variants šī gada pirmajiem mēnešiem.

Viņš iepriekš apliecināja, ka pirmajiem trim mēnešiem kvotas veselības aprūpē ir samazinātas, taču tās tiks pārskatītas, kad būs skaidrība par pacientu iemaksām un vispārīgo situāciju veselības aprūpes budžetā, tāpēc, iespējams, situācija gada laikā mainīsies.

Kvotu samazināšanu ir iespaidojis resursu samazinājums veselības aprūpē, jo situācija, kad reformas jāpieņem brīdī, kad faktiski nav resursu, Latvijā notiek pirmo reizi, norādīja ministrs.

Šis samazinājums nekādā ziņā nav attiecināms uz bērniem, viņiem medicīniskā aprūpe jāsniedz pilnā apmērā.