Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Daļa SVF naudas izmantota, dzēšot valsts parādus

Valsts kase (VK) piektdien dzēsusi Latvijas valsts iekšējā aizņēmuma parādzīmes 194,92 miljonu latu apmērā, un šo parādzīmju dzēšanai izmantoti starptautisko institūciju aizdevuma līdzekļi, aģentūrai BNS pavēstīja VK biroja vadītājas vietniece Sandra Gīle.

«Līdz ar to starpbanku sektorā ir atbrīvojušies līdzekļi gandrīz 200 miljonu latu apmērā, kurus komercbankas varēs izmantot ekonomikas (iedzīvotāju un uzņēmumu) kreditēšanai,» norādīja Gīle.

Viņa informēja, ka arī turpmāk Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) līdzekļus paredzēts izmantot valsts budžeta deficīta finansēšanai un esošā valsts parāda pārfinansēšanai.

Jau ziņots, ka Latvija līdz šim nebija izmantojusi SVF aizdevuma pirmo daļu - 590 miljonus eiro (415 miljonus latu), ko saņēma pērn 29.decembrī.

Eiropas Komisija, SVF, Pasaules Banka, Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka un vairākas Eiropas Savienības dalībvalstis pērn decembrī konceptuāli vienojās par finanšu atbalsta sniegšanu Latvijai kopumā 7,5 miljardu eiro (5,27 miljardu latu) apmērā.

Tostarp SVF aizdevums būs 1,7 miljardu eiro apmērā, Eiropas Komisijas - 3,1 miljarda eiro (2,2 miljardu latu), bet Pasaules Bankas - 400 miljonu eiro (281 miljona latu) apmērā. Aizdevumu līdz 1,8 miljardiem eiro (1,3 miljardiem latu) Latvijai sniegs Zviedrija, Dānija, Somija un Norvēģija. Šim atbalstam pievienosies arī citas ES valstis - Čehija, Polija un Igaunija, katra valsts sniedzot aizdevumu 100 miljonu eiro (70 miljonu latu) apmērā. Paredzams, ka Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka nodrošinās aizdevumu līdz 200 miljoniem eiro (140 miljoniem latu).

Par pamatu finansējuma piešķiršanai kalpo pērn 12.decembrī Saeimā apstiprinātā Latvijas ekonomikas stabilizācijas un izaugsmes atjaunošanas programma, kā arī valsts konsolidētajā kopbudžetā 2009.gadam veiktie grozījumi, kas aptver aptuveni vienu miljardu latu - izdevumu samazinājums valsts un pašvaldību budžetos, kā arī palielinājums prognozētajos budžeta ieņēmumos nodokļu likmju izmaiņu dēļ.

Latvija pēdējos gados pēc straujas ekonomikas izaugsmes piedzīvo lejupslīdi, ko būtiski ietekmējusi arī pasaules finanšu un ekonomikas krīze. Lai stabilizētu makroekonomisko situāciju Latvijā un atdzīvinātu ekonomikas izaugsmi, Latvija vērsās pie SVF un starptautiskajām finanšu institūcijām ar lūgumu saņemt aizņēmumu.