Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Fizmati uz Daugavas ledus izveido prostesta uzrakstu

Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultātes studenti uz Daugavas ledus no kūdras uzbēruši uzrakstu «- 40% ?», protestējot pret finansējuma samazinājumu augstākajai izglītībai un zinātnei, aģentūru LETA informēja Fizikas un matemātikas fakultātes Studentu pašpārvaldes padomniece studiju procesa jautājumos Inga Saknīte.

Uzraksts izveidots naktī no 6. uz 7.februāri uz Daugavas ledus posmā starp Akmens tiltu un Dzelzceļa tiltu.

«Fizmati šādā veidā parāda savu neizpratni par valsts attieksmi pret augstāko izglītību, studentu nākotni - pašas valsts nākotni. Tik krass budžeta samazinājums augstākajai izglītībai samazina Latvijas augstskolu budžetus, tajā skaitā Latvijas Universitātes (LU) budžetu, par gandrīz 40 %,» aģentūrai LETA sacīja Saknīte.

Saistībā ar šādu budžeta samazinājumu no Latvijas Universitātes vadības izskan ziņas gan par fakultāšu skaita samazināšanu, apvienojot, piemēram, Fizikas un matemātikas fakultāti ar Medicīnas, Ķīmijas, Bioloģijas, Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātēm, gan izvēles un brīvās izvēles kursu jeb tā sauktās B un C daļas samazināšanu, pasniedzēju algu samazināšanu un citiem reorganizācijas plāniem, kas pasliktinās studiju kvalitāti, teikts Studentu pašpārvaldes paziņojumā.

Līdzīga situācija esot arī pārējās Latvijas augstskolās, piemēram, Daugavpils Universitātei taupības dēļ studentiem nācās sēdēt auditorijās ziemas mēteļos, savukārt gaiteņos bija samazināts apgaismojums.

«Gan augstskolām, gan studentiem patlaban nav viegli laiki. Turklāt ar nožēlu jāatzīst, ka šajos apstākļos, kad ekonomiska lejupslīde piespiež mūs uzmanīgi izvērtēt katru nākamo soli, ne visi cilvēki redz augstāko izglītību kā galveno instrumentu, lai nodrošinātu raitu ekonomisko augšupeju. Izglītībai būtu jāpiešķir un jāpiesaista papildus finansējums, nevis tas jāsamazina,» atzīst Fizikas un matemātikas fakultātes Studentu pašpārvaldes priekšsēdētājs Kirils Solovjovs.

«Šāda veida darbības ne tikai apgrūtina mācību procesu, bet arī grauj izglītības kvalitāti un prestižu. Ja tiks slēgti B daļas kursi, kuros ir mazs studentu skaits, tas degradēs izglītības iespējas, jo, piemēram, Fizikas un matemātikas fakultātē dažās programmās ir mazāk nekā 40 studentu, un sarežģītākos B daļas priekšmetus izvēlas pavisam nedaudzi, dažreiz pat tikai uz vienas rokas pirkstiem saskaitāms skaits studentu,» skaidro Saknīte.

«Kad valstī jau tāpat trūkst augsta līmeņa speciālistu un zinātnieku un Valsts prezidents kā savu prioritāti uzstādījis izglītību, ir neiedomājami un neizprotami, ka izglītībai tiek tik krasi samazināts budžets. Augstākā izglītība ir valsts attīstības pamatā, tāpēc šāds budžeta samazinājums kaut vai tikai uz gadu radīs neiedomājamus zaudējumus Latvijas turpmākajā attīstībā,» uzskata studenti.