Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Bankas aicina laikus ziņot par grūtībām ar kredītu atmaksu

Bankas aicina aizņēmējus laikus ziņot par grūtībām ar kredītu atmaksu.

«Swedbank» Privātpersonu finansēšanas daļas vadītājs Dzintars Kalniņš aģentūrai LETA uzsvēra, ka ekonomikas lejupslīdes laikā viena no būtiskākajām sociālekonomiskajām problēmām ir sabiedrības maksātspējas mazināšanās, kas tieši ietekmē arī kreditēšanas jomu.

«Valsts ekonomikas problēmu kompleksai risināšanai nepieciešama vienota valsts vīzija un kopīga valsts, uzņēmumu un sabiedrības nostāja risinājumiem ilgtermiņa perspektīvā,» uzskata Kalniņš.

Kalniņš norāda, ka ir skaidri jānodala kredītņēmējus, kuri iegādājušies vienīgo mājokli dzīvošanai. «Pilnīgi cita kategorija ir nekustamo īpašumu darījumu veicēji, spekulanti un dažkārt pat krāpšanas mēģinājumi, nepildot finanšu saistības,» akcentē baņķieris.

«Swedbank» atbalstu sniedz kredītņēmējiem, kas iegādājušies vienīgo mājokli dzīvošanai - pat grūtākajās situācijās risinājumu rezultātā ģimenēm paliek mājoklis dzīvošanai.

«Īpaša pretimnākšana - ģimenēm ar bērniem, kredītņēmējiem, kuriem radušās maksātspējas grūtības darba zaudēšanas vai slimības dēļ, kā arī pensionāriem, kuri bieži ir galvotāji,» norāda Kalniņš.

Banka kā risinājumu min maksājumu atlikšanu uz termiņu līdz pat pusgadam. «Ikviena kredīta restrukturizācijas mērķis - ikmēneša kredītmaksājumu samazināšanās,» skaidroja «Swedbank» pārstāvis. «Lai gan naudas resursu cena pasaulē ir pieaugusi vairākkārt, «Swedbank» kā sociāli atbildīgs uzņēmums šajos gadījumos ir gatava uzņemties daļu no izmaksām.«

«Swedbank» restrukturizācijas gadījumiem noteikusi procentlikmju palielināšanas «griestus» ne vairāk kā 0,5%.

Kalniņš norāda, ka situācijā, ja kredītņēmējam ir radušās ilgtermiņa maksātspējas problēmas, tiek nodrošināts tāds risinājums, lai saglabātu mājokli dzīvošanai - mājokļa lietošana ar izpirkšanas tiesībām.

«Īpaši pretimnākoši nosacījumi, ja klients vēršas pēc palīdzības jau, pirms radušās maksātspējas grūtības. Katrs risinājums tiks piemeklēts individuāli - piemērotākais katram konkrētam gadījumam, taču visos gadījumos, orientējoties uz klienta finanšu stabilitātes saglabāšanu ilgtermiņā,» sola «Swedbank» pārstāvis.

«Nordea bankas» Kredītu analīzes nodaļas vadītājs Rasmuss Pētersons norāda, ka atvieglojumi tiek piemēroti gadījumos, ja klients vēršas bankā ar lūgumu veikt izmaiņas līguma nosacījumos.

«Banka attiecīgi izvērtē, kādas ir klienta vajadzības, kādi ir iemesli kredīta nosacījumu atvieglošanai, kā mainās bankas risks, noslēdzot attiecīgus līguma grozījumus. Kā jebkurā darījumā starp divām pusēm, būtiski ir, lai vienošanās būtu abpusēji izdevīga,» skaidro baņķieris.

Svarīgi ir, lai klients laicīgi informē banku par finansiāliem sarežģījumiem, ja nevar pilnā apmērā veikt kredīta maksājumus bankai.

«Jo ātrāk klients informēs par radušos situāciju savu personisko finanšu konsultantu, jo vieglāk būs atrast risinājumus,» norāda Pētersons. «Mēs rekomendējam klientiem vērsties bankā jau tad, kad ir iestājušies apstākļi, kuru dēļ kredīta maksājumi var tikt kavēti, nevis gaidīt līdz mirklim, kad maksājums jau faktiski tiek kavēts.»

Risinājumi tiek meklēti, izvērtējot klienta ienākumus un kopējo finanšu stāvokli. «Risinājumi var būt visdažādākie, atkarībā no konkrētā gadījuma,» norāda «Nordea bankas» pārstāvis. «Tas var būt pamatsummas maksājuma atlikšana, termiņa pagarināšana, kredīta brīvdienas - vienreiz gadā nemaksāt par kredītu vispār - un citi risinājumi.»

Pētersons norāda, ka iespējamais risinājums ir atkarīgs arī no klienta kopējām saistībām visās kredītiestādēs kopā. Ja vienīgais klienta kredīts ir «Nordea bankā», kur kā nodrošinājums ir mājoklis, kurā klients pastāvīgi dzīvo, tad ir iespējams lielāks risinājumu piedāvājums, kā pārvarēt īslaicīgas finansiālas grūtības.

Tomēr kopumā laba maksājumu kvalitāte valstī nozīmē pieejamākus un lētākus kredītus, bet sliktāka maksājumu kvalitāte - tieši pretēji.

«Pašreizējā situācija liecina, ka kavēto kredītu apjoms šī gada laikā varētu pieaugt. Tas nozīmē arī papildu uzkrājumu veidošanu nedrošajiem kredītiem,» norāda Pētersons. «Tomēr šajā brīdī ir pāragri spriest, kādi būs uzkrājumi.»

Nemaksātāju skaitu ietekmēs gan bezdarba līmenis, gan valsts atbalsts uzņēmumiem, kredītņēmējiem, gan daudzi citi faktori, norāda baņķieris.

«DnB Nord banka» Pārdošanas vadības pārvaldes vadītājs Ilmārs Vamzis atzīst, ka patlaban tā saucamo slikto kredītu apjoms pieaug.

«Ņemot vērā pašreizējās tendences, ka daudzi cilvēki zaudē darbu, slikto kredītu skaits tuvākajos mēnešos vēl palielināsies,» prognozē «DnB Nord bankas» pārstāvis.

Vamzis uzsver, ka visi kredītņēmēji, kuriem patlaban ir radušās problēmas ar kredītu atmaksu, nav vienādi vērtējami.

«Viņus var iedalīt 5-7 grupās, sākot ar pietiekami apdomīgiem cilvēkiem, kas arī «labajos» laikos kredītu ņēmuši tikai tik, cik nepieciešams, un diemžēl nav spējuši paredzēt tādu krīzi. Ir arī tādi, kuri līdz ar hipotekārajiem kredītiem ņēmuši dažādus patēriņa kredītus ceļojumiem, telefonam un citām lietām, bet šobrīd saprot, ka nespēj atmaksāt vairs nevienu no tiem. Savukārt visi atlikušie ir tie, kas uz kredītu «buma» rēķina mēģinājuši labi nopelnīt, spekulējot ar nekustamajiem īpašumiem, - viņi ir visneapskaužamākā, tai pašā laikā gribētos teikt - arī vismazāk žēlojamā un glābjamā - kredītņēmēju grupa,» uzsver baņķieris.

Patlaban situāciju palīdzētu risināt valdības un banku nozares kopīgi veidota atbalsta programma, kuras primārais mērķis būtu sniegt atbalstu apdomīgākajiem kredītņēmējiem, kuri nokļuvuši relatīvi īslaicīgās grūtībās.

Vamzis skaidro, ka šie cilvēki, visticamāk, «ar nelielu atbalstu un atelpu» atgūsies no problēmām. «Domājot par atbalsta programmu, noteikti to nevar attiecināt uz pārgalvīgiem kredītņēmējiem un aizgājušo gadu spekulantiem. Šajos gadījumos valstij būtu jāveicina ātra un taisnīga parādu piedziņa,» uzsver «DnB Nord bankas» pārstāvis.